Nekoliko presenečeni so nad Cerarjevo odločitvijo naši bruseljski viri, ki se sprašujejo, od kod je prišla v Bruslju skoraj neznana Bulčeva, če je Cerar še ob spornem imenovanju Bratuškove Junckerju in javnosti zatrdil, da če že ne more dobiti svoje prve izbire Janeza Potočnika, podpira druga dva kandidata s seznama - Fajonovo in Erjavca.
V Bruslju so tudi presenečeni, da Cerar eksperimentira s kandidatko, torej nevajeno bruseljske politične govorice, ki bi jo prav tako lahko zavrnili, če se na zagovoru ne bi zelo dobro odrezala. Še eno padlo zaslišanje pa bi bilo velik madež na ugledu Slovenije.
Medtem neuradno v Ljubljani - ime Bulčeve ni zraslo na osebnem zelniku Mira Cerarja, ampak je ideja drugih vplivnežev njegove stranke.
Evropski mediji: Cerar tvega vlado, kandidatka pa (spet) nima podpore
Potrditev Bulčeve je hitro zaokrožila po najpomembnejših medijih, ki poročajo o dogajanju v Evropski uniji.
Kot piše European Voice, Cerar z enostransko odločitvijo pod vprašaj očitno postavlja vlado, rezultat glasovanja pa kaže na to, da kandidatka doma ne uživa velike podpore.
Pri EUobserverju pa pišejo, da je Bulčeva najbolj nenavadna komisarska kandidatka, saj ni le poslovna ženska, ampak tudi šamanka, hodi celo po ognju, poleg tega je v politiki šele dober mesec kot ministrica brez resorja. Cerarjevo odločitev za neznano ime ocenjujejo za precej drzno, potem ko so iz Bruslja pošiljali signale, da si želijo izkušenega kandidata, da se ne bi ponovila zgodba z Bratuškovo.
Medtem ko se večina ukvarja z imenom bodoče komisarke, je veliko bolj bistveno vprašanje, kateri resor bo zdaj pripadel Sloveniji.
Za voljo čim manj zapletov in rošad naj bi v Bruslju zdaj popuščali. Če je bilo sprva rečeno, da je Fajonova najbrž premalo izkušena, da bi dobila energetiko, naj bi se zdaj največji parlamentarni skupini in Juncker odločili, da Sloveniji pustijo energetiko, če le pošljemo sprejemljivo kandidatko.
Kot piše Financial Times, bi v primeru, če bi Slovenija ne predlagala dovolj kompetentne kandidatke, resor, ki je bil prvotno namenjen Bratuškovi, prevzel Slovak Maroš Šefčovič, ki je dobil zeleno luč za prometni resor. Na tem mestu bi ga nasledil kontroverzni madžarski kandidat Tibor Navarcsis, ki ga bremeni delovanje v precej diktatorski vladi Viktorja Orbana, zaradi česar v Bruslju menijo, da bi bil kot prometni komisar manj problematičen kot komisar za izobraževanje. Prav njegovo mesto pa bi po tem scenariju dobila Slovenija. Po poročanju European Voicea sicer na resorju za promet Šefčoviča ne želijo izgubiti in ostro nasprotujejo njegovi menjavi resorja.
Po tretjem scenariju pa bi energetski stolček najbrž zasedel Nemec Günther Oettinger, ki je resor vodil že zdaj, je včeraj pisal nemški portal Wirtschafts Nachrichten. S tem razpletom bi bili zadovoljni tudi deležniki področja informacijske tehnologije, ki bi jo naj zdaj kot komisar pokrival prav Oettinger, a se je na zaslišanjih izkazalo, da na tem področju ni preveč doma. Če bi Oettinger presedlal na energetiko, bi s tem še nekoliko utrdil položaj Nemčije v komisiji, kar marsikomu ni po godu.
Da bi Slovenija vendarle obdržala energetski resor, se je včeraj kot morebitno komisarsko ime pojavila Mary Veronica Tovšak Pleterski, direktorica za mednarodne karbonske trge na evropskem direktoratu za podnebne spremembe. A je ta menda hitro odpadla zaradi politične nevšečnosti, čeprav ni članica nobene stranke.
Bratuškova Junckerju zagrenila življenje
Zaradi zapletov v slovensko komisarko sicer ocenjujejo, da se bo imenovanje Junckerjeve komisije zavleklo.
Po tem scenariju bo morala komisija Joséja Manuela Barrosa na položaju ostati še kakšen teden dlje kot je bilo predvideno - časovnica je predvidevala, da se poslovijo 1. novembra.
Želeli Fajonovo
Ko je postalo jasno, da z Bratuškovo kot komisarko ne bo nič, so se k besedi o slovenski komisarki prijavili tudi evropski politiki, s tem pa razjezili premierja Mira Cerarja.
Še najbolj direktna je bila izjava Giannija Pittelle, vodje socialistične skupine v Evropskem parlamentu, ki je zapisal, da je Fajonova "naravna kandidatka, vsaka druga opcija pa bi ogrozila pravočasni začetek dela Evropske komisije in bi bila nerazumna".
Kot je opozoril Cerar, so takšni "nasveti" v nasprotju z Lizbonsko pogodbo. Cerarja je sicer presenetilo tudi, da je Fajonovo podprla celo EPP, čeprav je Juncker "njihov", njegova prva izbira pa je bila Bratuškova. Vprašanje pa je, kako bodo Piettellejevi ravnali zdaj, ko jim Cerar želje ni izpolnil.
EUobserver piše, da očitno ne bodo vztrajali. Zdaj pravijo, da so Fajonovo zgolj predlagali, ker je bila na seznamu, za Bulčevo pa je njihov tiskovni Jan Bernas predstavnik dejal, da "bo padla le, če bo na zaslišanju hujša od Bratuškove".
"Sesuli" bodo tudi naslednjega kandidata z napako
Bruseljski viri sicer pravijo, da je Bratuškova s svojim polomom v precej neprijeten položaj postavila prav predsednika vlade Mira Cerarja in prihodnjega slovenskega kandidata ali kandidatko. Evropski poslanci naj bi namreč bili zdaj precej bolj pozorni tako na kompetence kot osebna proevropska prepričanja slovenskega kandidata.
Če torej ta ne bo verodostojen, politično spreten, dovolj strokovno podkovan in izrazito proevropsko usmerjen, brez večjih škandalov ali celo težav s protikorupcijsko komisijo, bi se utegnila zgodba ponoviti še drugič, svarijo bruseljski viri.
Poleg tega so zdaj komisarji iz ene ali druge politične opcije že določeni, kar pomeni, da tudi tukaj ni veliko manevrskega prostora.
KOMENTARJI (1825)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.