Bralec je z zunajzakonsko partnerico dobil otroka. Očetovstvo je priznal na centru za socialno delo, v službi je prosil za očetovski dopust, bil je pri porodu. Veselje ob rojstvu je bilo nepopisno.
A starši takrat še niso vedeli, kaj jih čaka. Po prihodu novorojenke domov je po pošti prišel rojstni list, na katerem je bil zapisan njegov priimek, hčerkino ime in ime biološke matere. Kot oče pa ni bil naveden on, temveč nekdanji mož njegove sedanje partnerice in matere, s katerim nima stikov že nekaj let. Vložila je zahtevo za razvezo, uradno sta se ločila 30. aprila lani.

Ob rojstnem listu je bil dopis upravne enote s pojasnilom materi, da so morali kot moža navesti njenega nekdanjega moža, ker še ni minilo 300 dni od ločitve. In res, minilo je "le" 290 dni. Če bi se torej dojenčica rodila 10 dni pozneje ali bi bila starša poročena, ne bi bilo nobenih zapletov.
Očetovstvo mora izpodbijati s tožbo
86. člen Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih namreč določa, da velja za očeta otroka, rojenega 300 dni po prenehanju zakonske zveze, mož otrokove matere. Z upravne enote so sporočili, da zato niso mogli upoštevati priznanja očetovstva.
"Da bomo vpis lahko uredili, morate najprej na sodišču vložiti zahtevo za izpodbijanje očetovstva. Po prejemu pravnomočnega sklepa o izpodbijanju očetovstva bomo lahko vašemu otroku vpisali očeta, ki ga je priznal pred rojstvom," so dodali.
Po novem zakoniku bi bilo dovolj priznanje
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so potrdili, da je bilo pravilno postopanje upravne enote, ki za očeta otroka šteje nekdanjega moža otrokove matere. Zakon, sprejet leta 1976, je namreč postavil tovrstno pravilo, ker rojstvo 300 dni po prenehanju zakonske zveze pomeni, da je bil otrok spočet še v trajanju zakonske zveze. Tako so želeli zaščititi otroka, da ne bi ostal brez očeta, po katerem bi mu pripadle pravice, kot sta med drugim preživnina in dedovanje.

Veljavni zakon torej vsebuje pravno domnevo, po kateri za otrokovega očeta velja mož otrokove matere, če je bil otrok rojen v zakonski zvezi ali v času 300 dni po razvezi. Dvom je, ko se otrok rodi po ločitvi. Nov predlog Družinskega zakonika zato spreminja veljavno ureditev, saj v 118. členu določa, da za očeta otroka, ki ni rojen v zakonski zvezi ali v času 300 dni po prenehanju zakonske zveze s smrtjo moža otrokove matere, velja moški, ki prizna očetovstvo ali katerega očetovstvo se ugotovi s sodno odločbo. Tako bi bilo to urejeno bolj "življenjsko", če bo zakonik potrjen na referendumu.
Bo lahko koristil očetovski dopust?
Bralec je zdaj ostal tudi brez očetovskega dopusta, med katerim ima oče priložnost za vzpostavitev prve vezi z dojenčkom. "Uradno sploh nisem oče svoji hčerki. Ne morem je zdravstveno zavarovati, ji napraviti osebnega dokumenta. Pravijo, da moram tožiti in izpodbijati očetovstvo. Da, to sem storil, vendar so sodni mlini pri nas zelo počasni," je ogorčen.
Glede očetovskega dopusta so na ministrstvu povedali, da je do njega upravičen oče otroka in pravica ni prenosljiva. "Šele ko bo očetovstvo formalno urejeno, bo lahko koristil očetovski dopust, pri čemer je potrebno prvih 15 dni, za katere očetu pripada očetovsko nadomestilo, koristiti do šestega meseca starosti otroka, morebitnih nadaljnjih 75 neplačanih dni pa lahko oče otroka koristi do tretjega leta otrokove starosti," so še dodali.
KOMENTARJI (998)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.