Poslanke in poslanci so v torek z 78 glasovi za in enim proti potrdili novelo zakona o prekrških, ki med drugim uvaja možnost plačila globe za prometne prekrške na obroke ter skrajšuje čas, po katerem se kršiteljem brišejo kazenske točke, s treh na dve leti. Prav tako administrativno razbremenjuje policiste, saj poenostavlja postopke.
Novela poleg tega uvaja večjo možnost izrekanja opozoril pri prekrških neznatnega pomena. Določa tudi, da če je od ugotovljenega prekrška s tehničnimi sredstvi, s katerim posameznik ni bil seznanjen, minilo več kot 30 dni, postopka ni več mogoče začeti. Novela obenem olajšuje čezmejno izmenjavo podatkov o prekrških s preostalimi državami EU.
V predstavitvi stališč poslanskih skupin so novelo podprli v večini poslanskih skupin. Poslanci so izpostavljali zlasti rešitve, ki zmanjšujejo represivnost ukrepov pri prekrških, ki niso bistveni za zagotavljanje prometne varnosti. Spet drugi so svarili pred prepogostim spreminjanem zakona o prekrških, saj to otežuje delo tistih, ki morajo delati na podlagi tega zakona.
Kaj bo s prekrškarji v Mariboru?
Zloglasni mariborski radarji so samo v prvih dveh mesecih meritev evidentirali 68.757 prekoračitev hitrosti. Skoraj polovica vseh prekoračitev se je zgodila na Meljski cesti. A kazni še niso izdali, saj so napovedali, da jih bodo na mariborskem medobčinskem inšpektoratu in redarstvu začeli izdajati šele po tem, ko se bodo o spornih radarjih izrekle pristojne državne institucije. To pa pomeni, da bodo kazni vseh tistih, ki o prekršku niso bili pravočasno obveščeni, zastarale.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.