Slovenija

Čakanje na prostega svetovalca je pogosto predolgo

Ljubljana, 13. 11. 2011 13.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zveza potrošnikov Slovenije je pod drobnogled vzela klicne centre desetih slovenskih ponudnikov mobilne telefonije in interneta. Odgovori svetovalcev so bili bolj kakovostni kot lani, a čakalna obdobja so vse daljša.

Čakalna obdobja so po oceni ZPS predolga.
Čakalna obdobja so po oceni ZPS predolga. FOTO: Reuters

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), kjer so analizirali klicne centre slovenskih ponudnikov mobilne telefonije in interneta, pravijo, da so bila tokrat vprašanja povsem tehnično obarvana.

Skupni vtis je boljši kot lani, težavne pa so predvsem čakalne vrste. Pri zvezi pravijo, da se potrošniki sicer zavedajo, da je redkost, da se takoj po klicu in izbiri oglasi svetovalec, vendar na zvezi potrošnikov ocenjujejo, da je čakanje na prostega svetovalca pogosto predolgo. Potem ko so lani čas od vzpostavitve zveze do svetovalčevega odgovora na klic merili v sekundah in opozorili na primere, ko je bilo treba počakati več kot minuto, pa so morali tokrat večkrat počakati dlje kot pet minut.

Posebej so na ZPS pohvalili Amis in Telemach, ki potrošniku posredujeta informacijo, kateri je v čakalni vrsti, pri Telemachu potrošnik izve tudi predviden čakalni čas.

Odgovori večine operaterjev oz. svetovalcev so bili kakovostni, dobro poznajo ponudbo, razložijo posebnosti ter suvereno odgovorijo na zastavljena vprašanja. Če odgovora svetovalci niso poznali, so poiskali pomoč – to je za potrošnika že nekoliko bolj neprijetno, saj določeni operaterji klic na številko za tehnična vprašanja zaračunajo, če klic ni iz njihovega omrežja (Debitel, Mobitel, Tušmobil).

"Najbolj suverene odgovore smo prejeli pri Telemachu, najslabše pa so se odrezali pri Tušmobilu, saj od njih praktično na nobeno vprašanje nismo prejeli popolnega odgovora," je ocenil vodja testiranja pri ZPS Boštjan Okorn.

Potrošniki, ki se obrnejo po pomoč v klicni center, pričakujejo hiter in suveren odgovor s strani svetovalca, a se pogosto zaplete že pri izbirah vzpostavitve klica.

Po pojasnilih ZPS je največje število izbir sicer manjše, a po vzpostavitvi klica pri Telekom Siolu, Amisu in Telemachu še vedno ponudijo štiri. Pri Amisu in Telemachu pa to še ni vse: v drugem koraku sta na voljo še dve izbiri. Temu se ne morete izogniti niti pri Mobitelovem in Simobilovem klicnem centru, kjer so na začetku na voljo tri izbire.

"Že res, da večina telefonov (ali mobilnikov) ponuja možnost tonskega izbiranja, a pri nekaterih je treba to funkcijo še vedno vključiti posebej, zaradi česar imajo lahko nekateri uporabniki težave," je poudaril Okorn.

Kot so še pojasnili v ZPS, so na klicne centre desetih slovenskih ponudnikov mobilne telefonije in interneta večkrat poklicali v začetku oktobra.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ralu
14. 11. 2011 17.08
-Internet ne dela -Katere lučke pa svetijo? -Izgleda kot da vse -Ste resetirali modem? -Zakaj? -Gospot to je včasih potrebno -Ok sem resetiral, pa še vedno ne dela -No potem pa kliknite Start -Nimam start gumba ker uporabljam Linux -Potem vam pa žal ne morem pomagat, tu pri nas moram vpisat napako ki jo izpiše windows, gospot ali lahko poskusite z Windowsi? - ?!?!?
jan333
14. 11. 2011 16.26
Tile klici so včasih katastrofa, zadnjič sem klical iz tujine za pomoč na Simobil in sem čakal več kot 10 min na prostega operaterja (če bi mi sporočili, kateri sem v čakalni vrsti, bi že zdavnaj prekinil, a je bila samo muzika in neko čvekanje). No potem pa se končno oglasi operater, ki je bil sicer prijazen, a mi ni znal pomagat - torej klic brezveze. Nato pa čez nekaj časa pride račun za telefon in izvem, da so za klic pokasirali 7 EUR, svinjarija od svinjarije, upam da to bere ZPS,..
volek
14. 11. 2011 14.00
Tudi AMIS je katastrofa.
Brabus
14. 11. 2011 12.18
comment123 14.11.2011, 08:00 2 To ni najhuje, čeprav res ne bi smele biti vrste tako dolge. Huje in grdo je, ko kličemo zdravstvene ustanove in nas takoj preklopijo na glasbo, minute tečejo, račun ,ki ga boš plačal se proti tvoji volji veča in ves si nervozen saj gre za zdravje. To bi morali ukiniti, je izkoriščevalsko in neprimerno. Se popolnoma strinjam, ker svetovalci so brezplačni , pri zdr. ustanovah je pa plačljivo.Potem pa čakaš, ko junc, da kdo dvigne slušalko.
comment123
14. 11. 2011 08.00
To ni najhuje, čeprav res ne bi smele biti vrste tako dolge. Huje in grdo je, ko kličemo zdravstvene ustanove in nas takoj preklopijo na glasbo, minute tečejo, račun ,ki ga boš plačal se proti tvoji volji veča in ves si nervozen saj gre za zdravje. To bi morali ukiniti, je izkoriščevalsko in neprimerno.
comment123
14. 11. 2011 07.57
djdj
14. 11. 2011 00.20
Če vrtijo dobro glasbo ni problema.
populus
13. 11. 2011 23.15
najslabše pa so se odrezali pri Tušmobilu, saj od njih praktično na nobeno vprašanje nismo prejeli popolnega odgovora," DA PA JE PIKA NA I ŠE GULJUFAJO PRI TUŠ MOBILU IN SO RES PODENJ OD PODNA,IZOGIBAJTE SE GA
Tonček Balonček
13. 11. 2011 22.34
Najdlje čakaš na odgovor pri Zvezi potrošnikov!
kimg
13. 11. 2011 20.45
Ma ta zveza potrosnikov slovenije je eno samo zavajanje in prirejanje nekih kvazi rezultatov, ce kje cakas potem cakas na operaterja ravno na Telekomu, jaz na Tusmobilu se nikoli nisem imela tezav, pa sem tam ze skoraj 3 leta. Vedno ko sem poklicala sem takoj dobila operaterja in vedno so mi odgovorili na vsa moja vprasanja. Tko da so ti vasi razultati bolj lari fari kot pa kao neka pametna analiza...
hcaine8
13. 11. 2011 20.13
In ravno Telekom je absolutni zmagovalec na tem področju! Še nikjer nisem tako dolgo čakal, kot pri njih. Včasih je bil samo Siol problem, a po združitvi se tudi pri Mobitelu to poslabšuje.
visoki
13. 11. 2011 20.03
-1
in kdo je naročnik tega oglasa,a ja zveza potrošnikov slovenije,ki morajo opravičiti svoje nedelo
McClain
13. 11. 2011 17.23
To da cakate na prostega operaterja je larifari. Mislis da jih dela tam sto, tak obcutek dobis. A v resnici eden ali dva. Ravno jim je za nas, ovce. Za vsako bi jih morali klincat, takoj ko cakas vec kot dve minuti, ker je to ponizevalno do strank. A ker bazirajo na 100.000 malih strankah, si to lahko dovolijo. Ne znam si predstavljati, da bi v svoji firmi pustil kogarkoli na telefonu vec kot 15 sekund, pa nimamo nobenih operaterjev.
nekdo...
13. 11. 2011 16.39
+1
Kakovost odgovorov pada. Kar se tiče SIOLA total katastrofa... in v čakalnih dobah in v kvaliteti odgovora. Vsega so krive mrežne kartice, pa četudi je njim vse ven vrglo.
Pattrisha
13. 11. 2011 15.05
siol - kastrofa ! po 20 minut in več jih čakam da en rt premakne pa dvigne klic !
Niko_K
13. 11. 2011 14.04
Jaka muda.. IVR (=INTERACTIVE VOICE RESPONSE), koliko se čaka na klic.. To pa res ni neka zadeva... Mene bolj zanima kakovost, pa vseeno med 1-3 min je sprejemljiv čas čakanja. Kar je več, se je za zamisliti.