Mraz ne popušča. Za večino države velja oranžni, za Primorsko pa rumeni alarm. Razlog za opozorila je v nizkih temperaturah, ki so zajele naše kraje. Tako je bilo denimo ob 6. uri zjutraj v Kočevju –20 stopinj Celzija, v Celju pa ob isti uri –17 stopinj Celzija. Sicer bodo po napovedih vremenoslovcev najvišje dnevne temperature od –6 do –2 stopinji Celzija. Na Primorskem jih bo bolj grelo, saj se bodo tam dnevne temperature povzpele do 5 stopinj Celzija.
Na Savinji razbijajo ledene ploskve
Ob tako nizkih temperaturah so nekatere vodne površine zaledenele. Kot je za 24ur.com razložil dežurni hidrolog na Agenciji RS za okolje (Arso), je veliko rek vsaj v zgornjem in osrednjem delu v predelih mirnega toka zamrznilo. "Torej tam, kjer je bolj umirjena voda. Tam, kjer je nekoliko bolj deroča, še ni zamrznjena," so povedali na Arsu. Ledene ploskve so denimo na Dravi, zmrznjeni deli so tudi na Savinji, Krki in Reki. Nekaj ledenih ploskev je tudi na Sori. Kot pravijo na Arsu, so temperature voda zelo nizke.
Nekaj težav imajo sicer na Savinji. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so zaradi zamrznitve med Grušovljami in Spodnjo Rečico aktivirali občinski štab Občine Rečica ob Savinji. Naraščajoča voda bi namreč lahko ogrozila sedem manjših hidroelektrarn in stanovanjsko hišo. Kot so za 24ur.com razložili na izpostavi uprave v Celju, gre za rokav reke, kjer je voda bolj mirna in tako je nastal led. Ker gasilci sami ročno ne morejo razbiti ledu, je župan Vinko Jeraj aktiviral še občinski štab civilne zaščite. Led bodo pristojne službe razbile, da ne bi nastala kakšna škoda.
'Na led nikoli ne hodite sami!'
Na ministrstvu za obrambo pa so ob tem spomnili, da je treba biti pri gibanju po zaledenelih vodnih površinah pazljiv. Prebivalce opozarjajo, da na led, pod katerim je voda, nikoli ne gredo sami. O svojih namerah naj obvestijo svoje bližnje, preverijo vremenske podatke, predvsem temperaturo in padavine. Na ledeni ploskvi naj vedno ocenijo debelino in barvo ledu, pregledajo razpoke in so pozorni na poke. "Na led gremo vedno dobro pripravljeni in opremljeni," svetujejo na ministrstvu, kjer dodajajo še, naj se prebivalci seznanijo z ukrepi v primeru nesreče in preizkusijo osebno reševalno opremo.
Led ni nevaren le za ljudi, ampak tudi za živali. Danes so na Velenjskem in Škalskem jezeru ostali ujeti labodi, ki so jih rešili občani s pomočjo gasilcev Prostovoljnega gasilskega društva Velenje. Onemoglim živalim so pomagali na obrežje, kjer so jih tudi nahranili.
Poglejte si fotografije zamrznjene Mure:
Močna burja povzročila škodo v kmetijstvu
Ker so bila polja v Vipavski dolini že posejana z žiti ali pripravljena na setev, bo škoda zaradi orkanske burje tudi v kmetijstvu zelo velika, je povedala vodja izpostave kmetijsko-svetovalne službe Ajdovščina Marta Koruza. Burja je namreč odnesla najboljšo obdelovalno zemljo, zato so na poljih ostali le kamni.
Nekoliko manj škode je tokratna orkanska burja povzročila v drugih kmetijskih nasadih, saj so sadovnjaki in vinogradi zatravljeni. "Zato pa so bili tako kot polja na udaru mladi vinogradniški nasadi, kjer trava še ni zarasla zemlje med trtami," je povedala Koruza. Rastlinjakov na srečo ni prav veliko v tem delu doline, tisti, ki so, pa so hudo uničeni, prav tako so uničene tudi povrtnine v njih.
Škoda bo precejšnja, saj predstavlja nabava semen kot tudi ureditev njivskih površin velik strošek za lastnike. Zaenkrat kmetovalcem še ne morejo svetovati, kaj naj naredijo, da bi kar najbolj omilili posledice divjanja burje. "Najprej bo potrebno počakati na padavine in na otoplitev, da bodo vzklila tista semena, ki so še v zemlji. Večino je namreč odneslo skupaj z zemljo, saj male rastlinice še niso imele močnega koreninskega sistema," je še povedala Koruza.
Kmetovalci pri kmetijsko-svetovalni službi že povprašujejo po tem, kaj lahko naredijo in kako lahko zemljo, ki se je nabrala v jarkih ob njivah, pridobijo nazaj. "Čeprav trenutno še nimamo odgovora na to vprašanje, bo potrebno pohiteti, saj bomo, če bomo čakali preveč časa, izgubili še to zemljo," je še pojasnila vodja KS Ajdovščina.
Škodo si je danes med obiskom Vipavske doline ogledal poveljnik Civilne zaščite RS Miran Bogataj. Ogledal si je nekaj objektov, ki jih je odkrila burja. Strinjal se je z vodstvi občinskih štabov, da bi morala občina določiti nekaj primernih kritin za novogradnje ali sanacije obstoječih objektov, da lastniki ne bi imeli tako velikih problemov zaradi vremenskih razmer.
Spet zelo močna burja
Po podatkih agencije za okolje se bo burja še pred koncem tedna znova okrepila. V petek zvečer, v noči na soboto in v soboto dopoldne bo predvidoma spet zelo močna. Najmočnejši sunki bodo od 100 do 140 kilometrov na uro. Na najbolj izpostavljenih mestih bodo sunki lahko dosegali tudi 170 kilometrov na uro. Burja bo začela slabeti v soboto popoldne, zmerna burja bo pihala tudi še v nedeljo in ponedeljek. Nadaljevalo se bo zelo mrzlo vreme.
Kot je povedal poveljnik občinskega štaba CZ Ajdovščina Igor Benko, se že pripravljajo na petek. Šole, vrtci in javne ustanove sicer ostajajo odprte, saj po napovedih meteorologov računajo na to, da bodo občani večinoma že doma, preden se bo začela burja spet krepiti.
V republiškem štabu so za petek že sklicali sestanek pristojnih za promet, na katerem bi se dogovorili o pogojih zapiranj cest ob močni burji. Zaradi prepovedi tovornega prometa po Vipavski dolini v času močne burje imajo podjetja in obrtniki precej škode. Vozniki tovornjakov opozarjajo, da so ukrepi z zapiranjem ceste, tako hitre kot magistralne, neprimerni. Prav tako bi ob ustrezni protivetrni zaščiti na hitri cesti promet tudi ob močni burji nemoteno potekal dalje.
V Mestni občini Koper (MOK) so prejeli številne telefonske klice občank in občanov, ki so občinske redarje pozivali, naj intervenirajo na cestah ob Luki Koper. Ceste ob luki so namreč te dni zasedla številna tovorna vozila, ki čakajo na vstop na kamionski terminal luke.
Redarji MOK so si situacijo na terenu že ogledali in ugotovili, da se omenjena vozila nahajajo na državnih cestah, na katerih pa občinsko redarstvo nima pristojnosti. Zato je MOK pristopila k reševanju cestnega zastoja s pobudo za skupni sestanek predstavnikov občine, Policijske postaje Koper in Luke Koper, so še zapisali v MOK.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.