Danes se začenja osmi Evropski teden mobilnosti, ki bo trajal do 22. septembra. Poteka pod geslom Dobra klima mojega mesta in letos v ospredje postavlja predvsem kakovost zraka in klimatske spremembe. Evropski teden mobilnosti se bo sklenil z dnem brez avtomobila, ko bodo mestna središča zaprta za ves promet.
V projekt se je vključilo 21 slovenskih občin, številna mesta in kraji pa bodo v okviru tedna mobilnosti zaprli del svojih ulic za avtomobile in tako opozorili na klimatske spremembe, ki jih povzročajo izpuhi avtomobilov in njihova nesmotrna uporaba.
Promocija in organizacija evropskega tedna mobilnosti poteka s ciljem spodbujanja spremembe naših navad, načina razmišljanja in prometnih praks v bolj trajnostno naravnane in človeku prijazne pristope. Med drugim se bodo v tednu mobilnosti uporabniki enotne mestne kartice Urbana v Ljubljani z mestnimi avtobusi vozili brezplačno.
Ministrstvo za okolje in prostor, ki v Sloveniji koordinira projekt tedna mobilnosti, na spletni strani www.tedenmobilnosti.si opozarja, da avtomobili v prostem teku v zrak spuščajo dušikov dioksid, hlapne organske spojine, trdne delce in ogljikov monoksid – vse našteto pa povezujemo z resnimi zdravstvenimi težavami, med drugim z boleznimi dihal in srca, rakom, astmo, nižjimi inteligenčnimi kvocienti, zapleti v nosečnosti itd.
Če je nekoč veljalo, da pogosto prižiganje in ugašanje škodi, to za sodobne avtomobile ne velja več. Raziskave, testi in izračuni dokazujejo, da pomeni prosti tek nepotrebno obremenitev za motor avtomobila in odvečno finančno breme za njegovega lastnika. Strošek obrabe akumulatorja in uplinjača pri pogostem prižiganju je nekaj desetkrat nižji od stroška goriva, porabljenega med prostim tekom, še piše ministrstvo na omenjeni spletni strani.
Po oceni ministra za okolje Karla Erjavca je teden mobilnosti zelo pomemben v smislu ozaveščanja in opozarjanja. "Vsak lahko sam prispeva k temu, da zmanjša plinske izpuhe," je poudaril in dodal, da izpuhi negativno vplivajo na podnebje, okolje in zdravje ljudi.
Veliko možnosti za izboljšanje stanja v mestih je po oceni ministra zlasti v krepitvi javnega prevoza, zamenjavi vozil javnega potniškega cestnega prometa z vozili, ki so proizvedena z visokimi okoljskimi standardi, ureditvi parkirišč za osebna vozila zunaj mestnih središč, vzpostavljanju t. i. okoljskih con, drugačni ceni parkirnine (ta naj bi bila višja v bližini centra mest), omejevanju hitrosti vozil, subvencioniranju vozovnic za javni potniških promet, uvedbi dodatnih kolesarskih stez ter v ustreznem prostorskem načrtovanju v občinah.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.