Slovenija je po mnenju predsednika vlade Boruta Pahorja na točki, ko se lomi mentaliteta Slovencev, ki začenjajo videti sebe kot zmagovalce in vidijo sicer strmo pot navzgor, a so jo pripravljeni prehoditi. Prepričan je, da morajo vladajoči to moč in vizijo Slovencev spodbuditi.
Pahor je zbranim na rednem srečanju SD v ljubljanskem Mostecu ponovil, da želi vlada Slovenijo pripeljati med najbolj razvite države, saj bo samo tako mogoče blaginjo ohraniti za sedanje in prihodnje generacije. Pahor pot do tega cilja vidi v pravični razdelitvi bremen, ki so zanjo potrebna.
'Breme krize smo pravično razdelili'
Pahor medtem na vprašanje, ali podpira Jankovića za nov mandat na čelu ljubljanske mestne občine in kakšna je njegova ocena Jankovićevega županovanja, ni želel odgovarjati. Dejal je, da je to pristojnost mestnega odbora SD.
Prepričan je, da je Slovenija breme krize uspela razdeliti pravično in da "lahko z optimizmom gledamo naprej, kako bomo ob dvigu konkurenčnosti zagotovili trajne vzvode za razvito, močno in v svet vpeto gospodarstvo ter obenem močno socialno državo". Po Pahorjevi oceni obstajajo vsi razlogi zato, da se v Sloveniji z vero in upanjem gleda v prihodnost.
Pahor je priznal, da v tem letu in pol vladi ni uspelo vse in ne vse tako hitro, kakor si je želela, a v primerjavi z uspehi in neuspehi drugih držav članic EU je lahko Slovenija po njegovi presoji ponosna.
'Gospodarstvo okreva'
Ponovil je, da je slovenski bruto domači proizvod lani sicer strmo padel, a da gospodarstvo sedaj okreva, socialna povezanost v krizi pa je ostala. Spomnil je, da je Slovenija lani glede na 2008 za ukrepe za krepitev socialne povezanosti dala skoraj polovico več proračunskih sredstev od načrtov iz časov konjunkture, a obenem skozi druge ukrepe uspela povečati vzdržnost sistema, da se čez dve leti ne bi zrušil.
Omenil je rebalans proračuna in strukturne reforme, ki bodo boleče in kratkoročno nepriljubljene, a če želi Slovenija zagotoviti dolgoročno vzdržnost ne samo javnih financ, ampak družbe kot celote, se mora po njegovi oceni kot malo in odprto gospodarstvo prilagoditi tako, da "bomo gibki in vitki in se bomo lahko hitro odzvali na spremembe v svetu".
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.