Volilni kongres največje parlamentarne stranke Pozitivna Slovenija je končan, delegati so za predsednika stranke izvolili njenega ustanovitelja Zorana Jankovića. Kaj sledi? Izid glasovanja lahko precej vpliva na nadaljnji potek dogodkov v državi in povzroči tudi politično krizo. Ta se že kaže.
Državljanska lista (DL) je takoj po zaključku kongresa poslala kratko, a jasno sporočilo: "V Državljanski listi ocenjujemo, da z izvolitvijo Zorana Jankovića za predsednika Pozitivne Slovenije niso več izpolnjeni pogoji za delovanje koalicije. Pričakujemo takojšen dogovor o datumu predčasnih volitev."
Karl Erjavec (DeSUS) rezultata in tega, kaj to pomeni za vlado, še ni želel komentirati. Pogoj stranke, ki jo vodi, za vstop v koalicijo je sicer bil tak kot pri DL – da, če Janković ni predsednik PS, in ne, če je.
Kaj nas čaka?
Če bi zmagala Alenka Bratušek, večjih pretresov – vsaj po napovedih pred kongresom sodeč – ne bi bilo. Lahko bi se zgodilo, da bi poslansko skupino PS zapustili nekateri poslanci, ki so bolj naklonjeni Jankoviću, a vseeno bi verjetno vlada obstala do konca mandata.
A zmagal je Janković, kar stvari precej bolj zaplete. Bratuškovo je sicer pozval, naj kljub temu ostane na čelu vlade, a če izbere to možnost, bo požrla besedo in izgubila politično kredibilnost. Pred kongresom je namreč dejala, da bi bilo v primeru poraza neodgovorno vztrajati na mestu premierke. Bratuškova je sicer nekoč svoje besede že požrla. Spomnimo, da je napovedovala, da se z Jankovićem za vodenje stranke ne bo pomerila, a se je nazadnje spustila v to.
Odločitev v torek?
Bratuškova si vzela nekaj dni za premislek in odločitev sporočila v torek, je povedal poslanec PS Peter Vilfan. Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer pa je po kongresu v izjavi novinarjem dejal le: "Bil je plan A, na vrsti je plan B."
Napeto čisto do konca
Odločitve delegatov na kongresu si skoraj nihče ni upal napovedovati. Dejstvo je, da je PS na zadnjih volitvah zmagal z Jankovićem na čelu. To je v teh dneh poudaril tudi sam, hkrati pa dodal, da stranka v času, ko jo je vodila Bratuškova, ni izpolnjevala svojega programa.
Kljub temu, da je imel Janković veliko podporo med člani, pa jo je nekaj že izgubil. Več vidnih članov in podpornikov stranke se je namreč izreklo proti njegovi kandidaturi. Eden takih je tudi Miran Goslar, njegov predhodnik na čelu Mercatorja in tudi sicer velik zagovornik, ki pravi, da je Janković padel na izpitu iz politike in bi se po njegovem mnenju moral iz nje umakniti. Tudi Jože Mencinger, ki je nosilec strankine liste na evropskih volitvah, meni, da bi moral Janković ostati na magistratu in se ne potegovati za predsednika stranke.
Po Bratuškovi Janša?
Janković je pred kongresom zatrdil, da so namigi, da bi po morebitnem odstopu Bratuškove zavladal predsednik SDS in prejšnji premier Janez Janša, le nesmiselno ustrahovanje.
Bralci si želijo nekoga tretjega
O tem, koga si želite na čelu Pozitivne Slovenije, smo vas spraševali tudi v anketi na našem portalu. Nanjo vas je odgovorilo več kot 20.000, največ glasov (več kot 6300) pa je dobila možnost, da bi to moral biti nekdo tretji. Sledil je odgovor vseeno mi je (več kot 5400), šele nato ste sodelujoči bralci izbrali Bratuškovo, na zadnjem mestu pa je Janković. A razlike niso zelo velike.
KOMENTARJI (1548)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.