Pri nas so letos zasegli že rekordnih 360.000 kosov različnih ponaredkov, kar je skoraj enkrat več kot lani, vredni pa so več kot 9 milijonov evrov. Največ ponarejenega blaga prihaja k nam iz Kitajske in Indije.
Da je paket sumljiv, pristojni ugotavljajo na podlagi analize z računalniško aplikacijo, med kriteriji so pakiranje, država, od koder pošiljka prihaja, (neverjetne) cene in izkušnje carinikov, ki so jim še posebej sumljivi paketi, na katerih piše "darilo", kaj je v njem pa ni znano.
Uničenje plača lastnik blagovne znamke ali pa vi
Med tistimi, ki je padel v past prodajalcev ponaredkov, je tudi bralec Miha. "Avgusta sem naročil preko spletne strani "aliexpress" otroške copate znamke Adidas. Na njih sem čakal do 15.9 2014, nakar dobim iz poštnega urada vprašanje za kakšen paket se gre. Odpisal sem, da so športne copate za mojega 5 let starega sina in naj bi bile darilo za rojstni dan," dogodek opisuje Miha.
Namesto copat je čez približno teden dni dobil pojasnilo, da je bilo ugotovljeno, da so športne copate ponaredek in bodo šle v uničenje.
Uničenje sicer ne bremeni države, plačal naj bi ga lastnik blagovne znamke, za kupca pa naj ne bi bilo večjih posledic. A Miha ima drugačno izkušnjo. V podpis je namreč prejel izjavo, da se strinja z uničenjem, ter da bo zanj plačal 60 evrov. Pri blagovni znamki so se očitno odločili, da ne bodo nosili stroškov uničenja ponaredkov. Adidas je tako zahteval povračilo.
Iz družbe Item, ki se pri nas ukvarja z zastopanjem znamk in patentov, so mu pojasnili, da bo s tem uničenje urejeno v skrajšanem carinskem postopku, ki je za vse udeležence bolj ugoden in hitrejši kot sodni postopek. "Kupec mora biti previden, da pri tem, kaj kupuje, da ne krši zakonodaje. V vašem primeru je iz slike razvidno, da gre za izdelek, označen z Adidas znamkami (3 črte ob strani športnega copata), torej bi se morali zavedati, da gre za ponaredek. V zvezi s tem pa še pojasnjujem, da v primeru kršitve znamk niti ni pomembno, da kupec namenoma kupi ponaredek, saj je namen potrebno izkazati le v primeru obtožbe kaznivega dejanja (česar pa vas ne obtožujemo). V izogib kršitvam vam svetujem, da ste pri nakupovanju preko spleta v prihodnje bolj pazljivi in kupujete iz originalnih strani oziroma preko preverjenih prodajalcev," so zapisali.
"Račun sem seveda plačal, saj sem se bal tožbe in s tem dodatnih stroškov in podpisano izjavo vročil na omenjeni naslov," pravi Miha, ki spletne kupce s svojim primerom opozarja, naj bodo previdni pri svojih nakupih, saj se jim sicer lahko zgodi, da bodo ostali brez izdelka, brez denarja, ki so ga odšteli zanj, stanje na bančnem računu pa bo še znižal strošek uničenja.
KOMENTARJI (892)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.