Agencija za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) je družbe v delni ali večinski lasti države pozvala, naj si ne izplačajo božičnice in 13. plače, predvsem, če imajo poslovno izgubo ali jih je država dokapitalizirala v zadnjih dveh letih. V ostalih družbah pa naj bodo enotne in naj ne presegajo minimalne plače, predlagajo.
V podjetniški kolektivni pogodbi Elektro-Slovenije (Eles) imajo zapisano, da se skladno s sprejetim letnim načrtom izplača božičnica vsem zaposlenim, razen direktorju Milanu Jevšenaku, v višini najmanj 70 odstotkov zadnje povprečne plače v elektrogospodarstvu, ki je nižja kot v Elesu zaradi nižje izobrazbene strukture zaposlenih v celotni panogi. Kakšna bo natančna višina letošnje božičnice v Elesu, tako še ni znano, ker je pristojni še niso ne dorekli niti potrdili.
Direktor v Elesu ne dobi božičnice, temveč nagrado, ki mu jo določijo nadzorniki po zaključku poslovnega leta. V družbi so letos sicer znižali stroške plač zaposlenih za pet odstotkov glede na lani, povprečna mesečna plača na zaposlenega bo za 1,5 odstotka nižja, kot je bila lani. Vse primerjave vključujejo tudi izplačilo božičnice. "Eles tako v celoti izpolnjuje pričakovanja vlade iz priporočil julija 2010 kot letošnja priporočila AUKN," so poudarili.
Tudi v Elektru Maribor bo nagrada v višini najmanj 70 odstotkov zadnje znane povprečne plače elektrogospodarstva. Dejansko višino nagrade določita uprava in sindikat s posebnim sporazumom, vendar se še nista dogovorila. Podlaga za dogovor pa so doseženi poslovni rezultati. Vodstvo medtem ne razmišlja o izplačilu praznične nagrade, so poudarili. Priporočil AUKN se bodo držali, če ne bodo v nasprotju s kolektivno pogodbo.
V Elektru Ljubljana, kjer je 967 zaposlenih s povprečno bruto plačo 1742 evrov, še ni sprejeta odločitev o izplačilu božičnice, ki kot pravica sicer izhaja iz podjetniške kolektivne pogodbe, na podlagi katere je bila lani izplačana v polovični višini. Praktičnih daril zaposleni ne dobivajo, vodstvo si ne izplačuje nagrad, ne glede na dobiček.
320 zaposlenih v Elektru Gorenjska ne bo prejelo božičnice ali 13. plače, so pa upravičeni do prejema nagrade ob zaključku koledarskega leta, če podjetje doseže temeljne poslovne cilje. Odločitve še niso sprejeli. Zaposleni sicer ne dobijo praktičnih daril, vodstvo ne prejema nagrad niti ni vključeno v delitev dobička.
V Telekomu Slovenije, kjer je 2777 zaposlenih, izplačilo dela 13. plače in božičnice ureja poseben vsakoletni dogovor med sindikalisti in člani uprave. Letos ga niso podpisali, če ga ne bodo, tudi božičnice ne bo. Lanska je sicer znašala 367 evrov na zaposlenega. Zaposleni niti praktičnih nagrad ne bodo dobili, brez nagrade bodo ostali tudi člani uprave.
Na Pošti Slovenija ne predvidevajo izplačila božičnice, "bo pa poslovodstvo družbe odločilo o morebitnem izplačilu dela plače z naslova poslovne uspešnosti v decembru, če bodo doseženi rezultati poslovanja v letu 2011 boljši od načrtovanih". Izplačilo verjetno ne bo višje kot lani, ko so decembra zaposleni dobili 420 evrov bruto (290 evrov neto). O morebitnih nagradah vodilnih bodo odločali nadzorniki.
Božičnic ne bo v Adrii Airways in na Slovenskih železnicah. Izplačilo božičnice je v Zavarovalnici Triglav z 2425 zaposlenimi vezano na doseganje vnaprej načrtovanih poslovnih rezultatov, in sicer na premijskem, škodnem in stroškovnem delu, upoštevaje realizirani dobiček pred obdavčitvijo, so pojasnili. Pri njih bo božičnica izplačana le ob dosegu vnaprej določenih poslovnih rezultatov, kar bo znano tik pred koncem poslovnega leta. O nagradi vodilnim odločajo nadzorniki na podlagi poslovnih rezultatov.
Uprava Petrola je sprejela sklep o dodatnih izplačilih zaposlenim ob zaključku poslovnega leta, ki bodo – tako kot lani - znašali 746 evrov bruto. Denar bodo prejeli 15. decembra, in sicer "zaradi dobrega poslovanja oziroma realizacije višjega poslovnega izida iz poslovanja za obdobje od januarja do septembra". Vseh 2521 zaposlenih bo dobilo tudi Petrolov rokovnik, nekateri še stenski in namizni koledar, odvisno od področja dela. Obenem so povabljeni na Petrolovo prednovoletno srečanje na Gospodarsko razstavišče. O morebitni nagradi članom uprave pa bodo odločili nadzorniki.
V Tuš Holdingu, kjer je več kot 4300 zaposlenih, še niso sprejeli odločitve o dodatnem izplačilu v decembru. "Poleg rednih mesečnih plač, ki so nad kolektivno pogodbo, zaposlenim nudimo tudi številne druge ugodnosti in bonitete, kot so plačilo dodatnega pokojninskega zavarovanja, redna izobraževanja, različne nagrade, solidarnostna pomoč in ugodnosti prostočasnih aktivnostih," so poudarili. V Mercatorju bodo odločitev o božičnici sprejeli predvidoma konec novembra, nadzorniki bodo o nagradah vodstvu odločali po sprejetju letnega poslovnega poročila, torej v naslednjem letu.
V GEN-I bodo zagotovo izplačali 13. plačo, "saj že vemo, da bo poslovanje spet bistveno preseglo načrtovane rezultate. Vendar o višini izplačila še ne moremo govoriti, ker tudi poslovnega leta še ni konec." Vseh 107 zaposlenih pa bo prejelo še drobno, a pozorno praktično darilo. O nagradah vodilnim bodo odločali na seji skupščine junija 2012.
V Krki, kjer je 3882 zaposlenih, bo božičnica na zaposlenega 1213 evra bruto, kar je 1,8 odstotka več kot lani. Izplačilo bo 22. decembra. O morebitni nagradi upravi bodo odločali nadzorniki, ko bodo znani poslovni rezultati letošnjega leta. Nagrajevanja v obliki udeležbe v dobičku nimajo.
V Si.mobilu ima 368 zaposlenih možnost izplačila nagrade za uspešno opravljeno delo. "Na letnih razgovorih vsak posameznik skupaj s svojim nadrejenim določi konkretne, merljive cilje, višina nagrade pa je odvisna od doseganja individualnih ciljev posameznika in ciljev podjetja." O nagradi odločajo ob koncu poslovnega leta. "V lanskem letu smo tako kot že v preteklih letih za uspešno delo nagradili naše zaposlene. Nagrada za zaposlenega je v povprečju znašala bruto mesečno plačo."
V podjetju sicer zaposlene na različne načine nagrajujejo celo leto. "Vsi sodelavci prejmejo novoletna darila, njihove otroke obdari Božiček, prav tako zanje pripravljamo dan odprtih vrat in jih dodatno obdarujemo." Zanimivo je tudi, ker uprava med letom prejema samo polovico svoje plače. Če uspe doseči cilje, ki jih potrjujejo nadzorniki, lahko prejme preostalih 50 odstotkov plače oziroma ob izjemnem presežku rezultatov lahko prejme nagrado v višini 20 odstotkov letnih prejemkov. Obenem so najboljši zaposleni udeleženi pri dobičku v obliki nakupa delnic.
V NKBM, kjer je 1370 zaposlenih, ne načrtujejo izplačila božičnice ali 13. plače. "V banki bomo, tako kot vselej doslej, spoštovali tako priporočila kot določila zakonodaje in kolektivnih pogodb," so dodali. Pogovori med upravo NLB in sindikatom glede morebitnega izplačila božičnice še potekajo. "Stališče uprave pa je, da glede na slabe rezultate banke niso izpolnjeni pogoji za izplačilo božičnice ali 13. plače." Prav tako zaposleni ne bodo dobili praktičnih daril. O morebitni nagradi upravi bodo odločali nadzorniki, ki bodo po zagotovilih banke upoštevali priporočila AUKN. Lani so se ji vodilni odpovedali zaradi slabih poslovnih rezultatov.
V Luki Koper, kjer je 747 zaposlenih s povprečno plačo 2400 evrov bruto, še niso sprejeli odločitve o izplačilu 13. plače, ki je sicer opredeljena s kolektivno pogodbo, ki določa tudi kriterije za izplačilo. V prejšnjih letih, razen leta 2009, so izplačali 13. plačo v višini ene povprečne mesečne plače posameznika. Praktična darila za zaposlene niso predvidena, o morebitnih nagradah vodilnim nadzorniki niso odločali.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.