Slovenija

'Slabe firme na črno listo'

Ljubljana, 21. 07. 2010 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Po protestu bosanskih delavcev, ki niso dobili plač, se stvari premikajo. Delovno dovoljenje ne bo več vezano na delodajalca, povečan pa bo tudi nadzor na trgu. Pričel se je tudi postopek za stečaj Prenove.

V ponedeljek se je v Sarajevu zbralo okoli 40 delavcev, skupaj z aktivisti in podporniki pa se jih je zbralo približno 120.  Opozorili so na plače, ki jim jih dolgujejo slovenska gradbena podjetja. Zahtevali so, da se jim omogoči vrnitev v Slovenijo, da bi lahko izterjali dolgove.

Protest delavcev Prenove na ministrstvu v Ljubljani
Protest delavcev Prenove na ministrstvu v Ljubljani FOTO: E.P.

Na ministrstvu za delo pa so danes v sporočilu za 24ur.com zapisali, da izražajo skrb in sočutje do delavcev iz BIH, ki za svoje delo v Sloveniji niso dobili (primernega) plačila. Opozorili so, da so že pripravili vrsto ukrepov, ki bodo pripomogli k izboljšanju položaja delavcev migrantov.

Dovoljenje na bo vezano na delodajalca

Na ministrstvu so že pozvali Zavod RS za zaposlovanje, da pregleda dosjeje 37 demonstrirajočih delavcev in na tej osnovi oceni, ali izpolnjujejo pogoje za pridobitev osebnega delovnega dovoljenja. Pregled bo Zavod opravil v roku 14 dni po prejemu zahtevkov, za kar pa morajo delavci podati svoje osebne podatke (ime, priimek, datum rojstva, izobrazba). Slovenija, tako kot velja za zaposlovanje in delo tujcev, še naprej kontrolirala trg dela. Lahko pa bodo določili tudi kvoto oziroma najvišje število delavcev iz BIH, ki se bodo lahko zaposlili na podlagi sporazuma med državama.

Vsakemu od delavcev slovenski delodajalci dolgujejo od 6.000 do 9.000 evrov.
Vsakemu od delavcev slovenski delodajalci dolgujejo od 6.000 do 9.000 evrov. FOTO: Blaž Garbajs

S 26. majem 2010 je bil v javno razpravo dan Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o zaposlovanju in delu tujcev. Pridobitev osebnega delovnega dovoljenja ne bo več vezana na enega delodajalca, pač pa bo pogoj najmanj 22-mesečna neprekinjena zaposlitev pri katerem koli delodajalcu.

S tem bodo tujci v bistveno boljšem položaju nasproti delodajalcem. Pred izdajo delovnega dovoljenja bo moral delodajalec, čeprav ima poravnane davke in prispevke iz naslova zaposlitve in dela, dokazati tudi, da je v obdobju zadnjih šestih mesecev pred vložitvijo vloge predlagal obračun davčnega odtegljaja za dohodke iz delovnega razmerja.

Nova ureditev zaposlovanja

Delavci bodo morali biti tudi vnaprej seznanjeni s plačo in drugimi delovnimi pogoji pri delodajalcu v Sloveniji. Takoj bo izdano dovoljenje z veljavnostjo 3 let. Prvo leto bo moral biti delavec zaposlen pri delodajalcu, ki ga je izbral, drugi dve leti pa se lahko zaposli pri katerem koli delodajalcu v Sloveniji, še opozarjajo na ministrstvu za delo.

V zaključni fazi so tudi pogajanja za sklenitev sporazuma o zaposlovanju z BiH, s katerim bo na novo urejeno zaposlovanje državljanov BiH v Sloveniji. Državljani BIH se bodo lahko zaposlovali le preko Agencije za zaposlovanje BIH in Zavoda RS za zaposlovanje. Na ta način naj bi preprečili izkoriščanje delavcev, ki so jim razni posredniki zaračunavali pridobitev delovnega dovoljenja in dovoljenja za prebivanje.

Poganja o spremembah Sporazuma o socialnem zavarovanju med RS in BIH, ki bo omogočil pravico do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti tudi delavcem, ki imajo v RS le začasno bivališče, še potekajo. Po Zakonu o brezplačni pravni pomoči so do pravne pomoči upravičeni tudi tujci z dovoljenjem za stalno ali začasno prebivanje v RS in osebe brez državljanstva (apatridi), ki zakonito prebivajo v RS, kot tudi drugi tujci pod pogojem vzajemnosti in v primerih, ki so določeni z mednarodnimi pogodbami.

Agencije zlorabljajo trg


Z tistim delom zakonodaje, ki pravi, da je samo ena pot zaposlovanja (zaposlovanje le prek Agencije za zaposlovanje BIH in Zavoda RS za zaposlovanje), se strinjam, ker tu prihaja do velikih problemov. V zadnjih dveh letih je prišlo do neverjetne inflacije agencij za zagotavljanje dela. Sedaj je v Sloveniji 179 teh agencij," je dejal strokovnjak za migracije pri Zvezi Svobodnih Sindikatov Slovenije (ZSSS) Goran Lukič.  Ker bo potekala komunikacija med tema dvema organoma, bo poslovanje bolj pregledno. “Agencije delajo neke kvazi pogodbe, ki pa sploh niso pravno ustrezne, pojavlja pa se ogromno kršitev pri administrativnih zadevah, pri uveljavljanju pravic ljudi, ki so delali prek teh agencij,” še meni.

Protest sindikatov - 8
Protest sindikatov - 8 FOTO: Aljoša Kravanja

Agencije za zagotavljanje dela razmere na trgu zlorabljajo. V novem zakonu pa se pojavljajo tudi problemi, saj ima delavec iz BIH pravico, da biva tri leta v Sloveniji, prvo leto lahko dela eno leto pri istem delodajalcu, naslednji dve leti pa lahko dela kjerkoli, vendar se mora kasneje v BIH vrniti za šest mesecev. S tem pa izgubi pravico do stalnega bivanja pri nas. Na to določilo v zakonu so že opozorili in dodaja: “Tukaj ne gre za integracijo tujcev, ampak za krožne migracije tujcev”. Pravica do stalnega bivanja se delavcem lahko zelo zavleče.

V zakonu bi bilo potrebno urediti tudi t. i. “verižno odgovornost”, kar pomeni, da bi glavni izvajalec del bil tudi odgovoren za podizvajalca, če ne izplača plač ali socialnih prispevkov. S tem bi se delno prevzela odgovornost za slabega podizvajalca.

V Sloveniji bi morali vpeljati javni register slabih podjetij, na katerega bi bili uvrščeni delodajalci, ki kršijo zakone. S tem bi se okrepila odgovornost in zdrava konkurenca med resnimi poslovnimi subjekti, delavci pa bi bili seznanjeni s podjetji, ki ne poslujejo v skladu z zakonom, še dodaja.

Zahteve delavcev Prenove

Lukič z ZSSS še pravi, da so z delavci Prenove v kontaktih. Še posebno z devetimi delavci, ki so z njihovo pomočjo sprožili tožbo zoper vodilne v podjetju. “Upam, da se bo stvar iztekla čim prej in v korist delavcev,” še zaključi .

Kot je znano, je večina v Sarajevu zbranih delavcev delala za slovensko gradbeno podjetje Prenova, ki je v lasti Zorana Perkovića. Delavci so opozorili, da se morajo najprej izplačati neizplačane plače in uresničiti vse pravice iz dela, ki so trenutno zanikane. Bosanske in slovenske inštitucije morajo tako do 19. septembra najti mehanizme, kako bodo lahko delavci do svojega denarja tudi prišli.

Delavci so izpostavili dve glavni neposredni zahtevi. Prva je, da se vzpostavijo mehanizmi, preko katerih bi lahko izterjali to, kar se jim dolguje, se pravi plače, regres in druge pravice iz dela, ki so jim zanikane. Druga zahteva pa je, da lahko vstopijo na svobodni trg dela v Sloveniji, to pomeni, da lahko dobijo osebna delovna dovoljenja.

Postopek stečaja kočevske Prenove

Okrožno sodišče v Ljubljani je začelo postopek osebnega stečaja nad lastnikom kočevske Prenove, samostojnim podjetnikom Zoranom Perkovićem. Upniki lahko svoje terjatve ter ločitvene in izločitvene pravice prijavijo do 20. oktobra, je razvidno iz objave na spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes). Za stečajnega upravitelja v postopku je bila imenovana Jožica Vindiš.

Perkovićevo ime se je v javnosti pojavilo, potem ko njegova Prenova delavcem kar 15 mesecev ni izplačala plač, zaradi česar so le-ti 1. marca začeli gladovno stavkati. Prekinili so jo 10. marca, po sestanku s predstavniki sindikatov in ministrstva za delo v Ljubljani. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jazminister
28. 07. 2010 11.04
Asterix-eu oziroma gospa z Dolenjske s 73% dosegom norme, si lahko sama izračuna kakšno plačo bi dobila, če bi se malo bolj potrdila in dosegla 100% in se ne pogovarjala okoli in hodila na čik pavze oziroma kavice med delovnim časom. No, da ne bo izračun pretežak je znesek 504€ neto malica = cca 615€ NETTO. Razlika je očitna!
finec
22. 07. 2010 07.23
Država naj uvozi neskorumpirane sodnike pa bo čez eno leto red.
kwa.dugaja
21. 07. 2010 22.07
uf na črno listo jih bojo dal..kok se sekirajo firme res.namest da bi kak sposobn zakon vn butnal ne pa take osnovnošolske fore.
tali?ni tom
21. 07. 2010 21.43
briga me za bosance! doma naj delajo mi bomo pa tle! tut jst delam petek in svetek za 500 evrov pa plača je ko je če se pa jajcam mi grozi z bosanci da bojo pa oni delal
WikiX
21. 07. 2010 18.42
"V zakonu bi bilo potrebno urediti tudi t. i. “verižno odgovornost”, kar pomeni, da bi glavni izvajalec del bil tudi odgovoren za podizvajalca, če ne izplača plač ali socialnih prispevkov." To bi pomenilo, da bo treba dati na črno listo tudi kaslce. Ti financirajo izvajalce, oni pa podizvajalce, včasih tudi več njih po vrsti, čeprav zadostuje že eden. Še bolj s tem izstopa podatek, da veliko podjetij, predvsem državna, nima teh problemov. Se bo recimo Elektro, MORS ali javna uprava, znašli na črni listi? Vsi ti najemajo namreč podizvajalce, o katerih birokrati navadno ne vedo ničesar in ki poiščejo mojstre kar na črno, da opravijo delo, ki so ga sami le prevzeli. Pri tem niso oškodovani le delavci, temveč celotno gospodarstvo, saj je takšna praksa zelo v nasprotju s tisto, ki jo predpisuje zakon. To pomeni, da oni govorijo eno, dogaja se pa nekaj povsem drugega, oni srejemajo ene rešitve, izvršujejo se druge barabije, rezultat je pa vedno enak, čedalje slabše in več nerešenih problemov. V tej verigi, vedno izgubi navaden državljan, v letih med otroštvom, ki ga ni bilo in pokojnino, ki je tudi ne bo, predstavljajo njegovi spomini le agonijo preživetja iz dneva v dan. Mislite, da delavci razumejo manipulacije odgovornih? Oni nagonsko vedo, kaj je pošteno in hočejo dobiti le plačano, vendar so nas vse prepričali, da lahko pravico dosežeš le še najprej z obveznim romanjem na Dunaj, potem pa z revolucijo. Kdo je sovražnik? Vsakdo, ki ogroža tvoje življenje.
sin.the.sand
21. 07. 2010 18.40
modri link?????kje siii????
domremy
21. 07. 2010 18.25
metronom 21.07.2010, 17:49 1 ce je kriza tuje delavce dam nase pa zaposlit HAHAHAHAHA me pa res zanima koliko Slovencev bi za ta denar in v teh pogojih delalo na gradbiščih! Zvečine je lažje vleči socialno podporo in hladiti jajčka doma zaisi denar...
metronom
21. 07. 2010 17.49
ce je kriza tuje delavce dam nase pa zaposlit
DRACULA
21. 07. 2010 17.31
lepo je da slovenija skrbi za delavce iz drugih držav, še lepše pa bi bilo da bi najprej poskrbela svoje državljane!! se nihče ne upraša kako pa lahko mi iztirjamo naše neplačane plače!!!!! BEDA!!!!
bema1201
21. 07. 2010 17.31
Forum 21 tudi paše na to listo, v tej združbi gospodarskih barab kar mrgoli.
Garfield7497
21. 07. 2010 16.37
saj je samo 50 FIRM DOBRIH VSE OSTALO PA SLABO NAJ PREVERIJO POSLOVANJE MOGOČE SEM JIH ŠE PREVEČ NAVEDEL
Spetsnaz
21. 07. 2010 16.31
MOTIS SE..ZATO IMAJO PODIZVAJALCE ! pika_poka_jezek 21.07.2010, 16:25 2 Da ne bo črn eznam predolg, kar postavite skupni imenovalec - premoženje v lasti slovenske tranzicijske levice.
pika poka ježek
21. 07. 2010 16.26
Pogrešam modri link do črnega seznama ali pa vsaj PDF prilogo.
pika poka ježek
21. 07. 2010 16.25
Da ne bo črn eznam predolg, kar postavite skupni imenovalec - premoženje v lasti slovenske tranzicijske levice.
yerbas
21. 07. 2010 15.42
Pa vam bo res zmanjkalo denarja za državno blagajno, ker je toliko nezaposlenih in neplačanih dovkoplačevalcev. Zraven pa črpajo dobrine razne socialne in karitas. Cerkev naj prodaja posesti državi ali pa naj zaposluje ljudi za vzdrževanje. Lahko bi ustvarili neke bypase za minimalni dohodek brezposelnih z možnostjo napredovanja v rentabilne firme......
Kimberley-Echo
21. 07. 2010 15.31
Jožico Vindiš pa poznam. Zelo dobra je in vse bo naredila, da prekriža račune direktorjem, ki se bogatijo na račun poštenih ljudi.
RADO62
21. 07. 2010 15.23
Naj bodo raje srečni, da so sploh lahko delali v tako tehnološko razviti državi kot je nedvomno pahorjeva Slovenija..... heh
Dante123
21. 07. 2010 14.26
ja kje paso bili inšpektorji zakonov kaj firme niso nikoli imele revizije zdi pa se mi da so skupaj vse prikrivali sedaj pa ko je v javnosti pa nič ne vedo in se morajo ubogi delavci borit za svoj prigarani denar in pravice fuj takšnih vodilnih ljudi nazadnje pa še jih nagrajujejo ja pa kdaj se bodo odprle oči ljudem
Libra77
21. 07. 2010 14.24
Vodstvo LOHNKO Inženiring D.o.o Ljubljana pred kamero in delovno sodišče. Delavke pa vprašat : Koliko dolgo bi še za ta denar delale? Večno? Tudi delavec more dvigniti roko, se znati prodat, ne pa da je tiho, ker s tem rastejo delodajalcu krila.
Gosposvetski
21. 07. 2010 14.20
Dobro,kot na divjem zahodu.Nagrada za živega ali mrtvega.