Slovenija

Še vedno niso zbližali stališča

Ljubljana, 11. 01. 2013 10.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tudi na tokratnih pogajanjih o reformi trga dela socialni partnerji niso zbližali stališča. Na sindikalni strani je bilo slišati, da zbližanja ni bilo pri nobenem vprašanju, na delodajalski pa, da dopolnila, ki jih je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, niso optimalna.

Pogajanja se bodo nadaljevala v ponedeljek. Socialni partnerji bodo tedaj nadaljevali obravnavo ZDR, na mizi pa bi lahko imeli tudi nove predloge ministrstva, pripravljene na podlagi dosedanje druge faze pogajanj.

Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela so danes obravnavali drugi del dopolnil k predlogoma zakona o delovnih razmerjih (ZDR) in novele zakona o urejanju trga dela, med drugim vezanih na odpravnine, odpovedne roke, nadomestila za brezposelnost, čakanje na delo, prerazporejanje delovnega časa, dopuste. Do zbližanja ni prišlo.

Brez pravih premikov

Kot so po današnjih pogajanjih pojasnili predstavniki socialnih partnerjev, srečanje ni prineslo pravih premikov. Na sindikalni strani je bilo slišati, da zbližanja ni bilo pri nobenem vprašanju, na delodajalski pa, da dopolnila, ki jih je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, niso optimalna. Sprejeli naj bi le zelo tehnične amandmaje brez prave dodane vrednosti.

Zorko: Vizjak izkazal razumevanje

Izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko (ZSSS) je povedal, da so sindikati danes predstavili argumente za nasprotovanje predlagani ureditvi glede odpovednih rokov in denarnih nadomestil za čas brezposelnosti. Odpovedni roki se sicer z današnjih največ 120 dni znižujejo na največ 60 dni, kar za sindikate predstavlja drastično skrajšanje, višina nadomestil pa se v prvih treh mesecih znižuje z 80 na 70 odstotkov osnove.

Minister za delo Andrej Vizjak je po Zorkovi oceni izkazal razumevanje za njihove argumente, predvsem pa za stisko starejših brezposelnih, katerih dostopnost do pravice do nadomestila naj bi se s predlaganimi spremembami močno poslabšala, in v tem delu napovedal nov predlog. Kakšen, ni znano.

GZS: Brezposelne motivirati

Kaj bo na koncu z delavci?
Kaj bo na koncu z delavci? FOTO: Thinkstock

Izvršna direktorica za socialni dialog pri Gospodarski zbornici Slovenije Tatjana Čerin je v zvezi z odpovednimi roki spomnila, da se delodajalci zavzemajo za največ 30 dni. Do zavzemanja sindikatov, da se položaj brezposelnih rešuje ugodneje, kot je predlagano, je kritična, saj meni, da je treba brezposelne motivirati za čimprejšnjo delovno aktivnost, ne pa jim zmanjševati motivacije in energije za iskanje zaposlitve.

Kaj bo s tistimi, ki so na čakanju?

Razprava se je danes po njenih besedah dotaknila tudi čakanja na delo. Ministrstvo za delavce na čakanju predlaga plačilo 80 odstotkov osnove. Sindikati se medtem zavzemajo za 90 odstotkov, delodajalci pa za 70 odstotkov, je pojasnila. "Mi trdimo, da gre za institut, ki kaže, da želijo delodajalci obdržati delavca," je o čakanju na delo povedal generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer, ki verjame, da se bodo pri tem vprašanju vendarle uspeli zbližati.

Po današnji zakonodaji je delodajalec delavcu sicer dolžan zagotoviti delo, če je na čakanju, pa 100-odstotno plačilo brez dodatkov. Čakanje na delo lahko traja le krajše obdobje in je vzpostavljeno z namenom ohranitve zaposlitve, tako da se ne sme vštevati v odpovedni rok, pa je pojasnil Zorko.

Socialni partnerji so bili na nasprotnih bregovih tudi glede prerazporejanja delovnega časa in obveščanja v zvezi z njim, je povedal sindikalist. Sistem mora biti namreč po mnenju delojemalcev nastavljen tako, da bo delodajalcu onemogočil izigravanje, delavcu pa omogočil normalno ureditev zasebnega življenja.

Omejitev dopusta?

Prav tako danes ni bilo soglasja glede omejitve letnega dopusta na največ 35 dni. Kot je izpostavil predstavnik ZSSS, sindikati ne pristajajo na nikakršno omejevanje letnega dopusta v ZDR, saj da je treba to vprašanje urejati v kolektivnih pogodbah posameznih dejavnostih.

Delodajalci so medtem predlagali omejitev na največ 30 dni, morebitne dodatne dneve pa bi določili v kolektivnih pogodbah, je navedel Antauer. Po njegovih besedah bi bilo 35 dni preveč, saj je treba k njim prišteti še praznike in bolniško odsotnost, pri čemer plačilo vseh teh ur zmanjšuje konkurenčnost slovenskih delodajalcev. Spomnil je še na visoko število dni dopustov ponekod v javnem sektorju. Prepričan je, da ni korektno pričakovati, da bo realni sektor ujetnik javnega.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kawboy
11. 01. 2013 12.07
+1
Sistem ne bo zagotavljal, prožne varnosti, prej nasprotno. Saj že sedaj sistem ne zagotavlja dovolj učinkovite varnosti, zato ker goljufivi posamezniki zlorabljajo tako sistem kot zakonodajo. Za nameček pa niso sankcionirani in preganjani.
Prassek
11. 01. 2013 16.17
+1
Kawboy. Če si zaposlen v taki firmi se lahko vedno prezaposliš v boljšo. povem pa, da boste kmalu hvalili zasebni sektor ker drugje več ne bo denarja.
kawboy
11. 01. 2013 12.00
+5
Saj to ne moreš verjet, nadomestilo za brezposelnost bi morali zmanjšati samo pri tistih, ki so prejemali povprečno plačo v Sloveniji, ne pa pri tistih, ki so prejemali minimalno plačo in se jim tako vzame povprečje od prejete minimalne plače pri zadnjem delodajalcu. Ker je že minimalna plača tako nizka, bi bilo še dodatno znižanje od povprečja minimalne plače še nižja, kot je bila sedaj. Tako, da se najnižjih minimalnih plač ne bi smelo več dotikati oziroma zniževati. Saj s tem zneskom cc 350 EUR neto mesečno ne moreš plačati vseh mesečnih položnic, da o hrani in obleki sploh ne govorim.