Diplomaciji Velike Britanije in ZDA sta prepričani, da bi srbski predsednik Boris Tadić s svojo avtoriteto lahko pripomogel k pozitivnemu izidu slovenskega referenduma 6. junija ter na ta način pospešil hrvaški vstop v EU, dodaja reški časnik Novi list.
Kot pojasnjuje časnik, so britanski veleposlaniki na Hrvaškem, v Sloveniji in Srbiji, David Blunt, Andrew Page in Stephen Wordsworth, z omenjeno pobudo na delovnem kosilu pred petimi dnevi seznanili državnega sekretarja na hrvaškem zunanjem ministrstvu Davorja Božinovića. Božinović je imel pomisleke glede smiselnosti Tadićevega angažmaja.
Kot piše, želita Velika Britanija in ZDA pomagati k pozitivnemu izidu referenduma brez vpletanja v slovensko notranjo politiko. Britanski veleposlaniki ocenjujejo, da bi bila pobuda v tej smeri Tadićeva podpora arbitražnemu sporazumu kot dobri rešitvi za odprta vprašanja v jugovzhodni Evropi.
Ali bi Tadić lahko vplival na mnenje slovenskih državljanov?
Kot je še poročal Novi list, Božinović načeloma ni nasprotoval mnenju britanskih veleposlanikov, je pa izrazil pomisleke, ali bi Tadićevo sporočilo imelo vpliv na slovensko volilno telo in ali bi se ujemalo s Tadićevimi idejami o regionalni praksi reševanja dvostranskih vprašanj. Za Božinovića je vprašljiv tudi pozitiven učinek Tadićeve izjave na Hrvaškem.
Veleposlanik Blunt je dejal, da je proces ratifikacije arbitražnega sporazuma na Hrvaškem sklenjen ter da se je zaradi referenduma treba usmeriti na slovensko javno mnenje, dodaja časnik. Za Blunta je pomembno, da odziv Hrvaške ne bo zelo negativen.
Časnik dodaja, da se v zabeležki hrvaškega zunanjega ministrstva o delovnem kosilu navaja tudi, da se je Blunt pred kosilom srečal z ameriškim veleposlanikom na Hrvaškem Jamesom Foleyjem, ki je prav tako podprl pobudo.
Veleposlanik v Sloveniji Page naj bi po poročanju Novega lista na srečanju izjavil, da bi prav Tadić lahko vplival na Slovence – kljub določenemu poslabšanju srbsko-slovenskih odnosov, ker se je Tadić izognil nedavnemu srečanju na Brdu pri Kranju. Kot je dejal Page, je Tadić "najvplivnejši glas v regiji", njegova poteza pa bi lahko bila korak naprej v odnosih med Srbijo in Slovenijo, medtem ko bi Pahor to lahko izkoristil kot del "širše strategije svoje politike", še piše Novi list.
Poudarja, da je britanski veleposlanik na Hrvaškem Blunt spomnil, da je tudi pri sprejemanju arbitražnega sporazuma obstajal "močan politični pritisk".
Trije veleposlaniki so predstavili tudi komunikacijsko strategijo, ki naj bi pripomogla k uspehu referenduma, še poroča Novi list. Predlagali so, da bi zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Samuel Žbogar in Gordan Jandroković, objavila skupen tekst v enem od hrvaških in slovenskih časnikov, nato pa bi skupaj nastopili še ministra za kulturo ter predsednika vlad in držav. Predlagali so tudi medijsko predstavljanje pozitivnih izkušenj obeh držav, vključno s promocijo pozitivnega izida referenduma na spletu.
Pahor ne vidi razloga za posredovanje Tadića
Ne vidim nobenega razloga, da bi kdor koli posegal v naše domače zadeve, je dejal premier Borut Pahor. "Veseli me, da to podpira papež, da to podpirajo drugi svetovni voditelji, vendar pa se bodo našli ljudje odločili po svoji vesti, v to sem prepričan," je dejal Pahor po pogovorih s srbskim premierom Mirkom Cvetkovićem. "Referendum je ustavna pravica, ki jo imajo slovenski državljani, da po svoji vesti odločijo o zadevi," je še dejal Pahor. Pojasnil je, da sta bili Slovenija in Hrvaška deležni pomoči, da sta prišli do dogovora, zdaj pa pokrovitelji niso potrebni.
Pahor je še poudaril, da je arbitražni sporazum pravno gledano res nastal na podlagi predloga evropskega komisarja Ollija Rehna, vendar sta politično odločitev za sklenitev sporazuma sprejela on in hrvaška premierka Jadranka Kosor.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.