Znani so končni, a še neuradni izidi parlamentarnih volitev. V tujino je bilo poslanih 47.761 glasovnic. Od tega največ na Hrvaško, slabih 10 tisoč. Okoli sedem tisoč v Nemčijo, štiri tisoč v Srbijo, nekaj manj kot štiri tisoč v Kanado in skoraj 3500 v Argentino.
SDS dokončno poražena
Glasovnice, ki so do 12. ure prispele po pošti iz tujine, so štele okrajne volilne komisije in državna volilna komisija (DVK). Do petka je v Slovenijo prispelo 8316 glasovnic, skupaj pa se je vrnilo 13.341 glasovnic. Glasovi niso veliko spremenili rezultatov z 21. septembra.
Največ glasov iz tujine (3554) je dobila SD, za SDS pa je v tujini glasovalo 3464 volivcev. Pahorjeva stranka je z rezultatom 30,45 odstotka dokončna zmagovalka. Število sedežev v DZ ostaja nespremenjeno pri vseh kandidatnih listah.
Vključujoč glasove iz tujine je za SD skupaj glasovalo 320.248 volivcev (30,45 odstotka). Na drugem mestu ostaja SDS s 307.735 glasovi (29,26 odstotka), sledijo Zares z 98.526 (9,37 odstotka), DeSUS z 78.353 (7,45 odstotka), SNS s 56.832 (5,40 odstotka), SLS SMS s 56.832 (5,21odstotka) in LDS s 54.771 glasovi (5,21odstotka).
Nova Slovenija je po preštetih rezultatih iz tujine sicer popravila rezultat, vendar ostaja zunaj parlamenta. Za NSi je glasovalo 2153 volivcev, strankin končni izkupiček pa se je iz 3,25 dvignil na 3,40 odstotka.
Preštete glasovnice pa so nekoliko spremenile zastopanost poslancev SDS v parlamentu. Namesto Silva Mesojedca se je namreč v državni zbor uvrstil Zvonko Lah.
Janša: SDS bo konstruktivna opozicija
Predsednik SDS Janez Janša je pred sejo izvršilnega odbora povedal, da bodo o morebitnih pritožbah zaradi nepravilnosti na voliščih še razpravljali. Izrazil je začudenje, da do napak ni prihajalo na podeželskih voliščih, kjer je izobrazbena struktura volilnih komisij "drugačna" kot v mestih.
V kolikor se bo pokazalo, da ni možnosti, da bi prišlo do spremembe rezultata, po njegovem sicer ni smiselno zahtevati ponovitev volitev na spornih voliščih. V stranki namreč ne želijo, da Slovenija zaradi formalnosti, ki ne morejo spremeniti dejanskih rezultatov, predolgo čaka na novo vlado.
"Bi bilo pa treba doreči, ali je nujno, da se zakonska določba, ki določa, da je potreben podpis v volilni imenik, spoštuje ali ne. Da ne bo obveljalo, da je v Ormožu in Mariboru to potrebno, v Ljubljani pa ne," je dejal Janša.
"Jasno pa je, da se število mandatov ne bo več spremenilo. Želimo si, da se nova vlada čim prej sestavi. SDS bo očitno v opoziciji, vendar bomo podpirali projekte, ki bodo v dobro Slovenije," je med drugim dejal Janša.
Od nove vlade predsednik SDS pričakuje, da bo nadaljevala reforme, ki so se začele v tem mandatu. Te so namreč po njegovem mnenju potrebne. "Zdaj vsi govorijo, da je nastopila neka finančna kriza. Ta kriza se je dejansko začela pred enim letom, ko so se pojavili prvi znaki. Slovenija zaradi te krize zaenkrat še ni bila prizadeta, tudi zaradi reform, ki smo jih naredili. Če bomo s temi koraki nadaljevali, potem se ni treba bati, da bomo zašli v recesijo," je povedal Janša.
KOMENTARJI (798)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.