Danes je potekel rok za imenovanje kandidata za mandatarja. To pravico ima tudi predsednik republike Danilo Türk, ki pa se je temu v drugem krogu odpovedal in ni predlagal nikogar. Kot je pojasnil, se je tako odločil zaradi odnosov med strankami, ki sedijo v parlamentu.
Dodal je, da bodo Janeza Janšo predlagali poslanci, za kar imajo tudi možnost. Türk je ob tem poudaril, da Janša nima polne legitimnosti za to kandidaturo. Pojasnil je, da to ocenjuje na podlagi dejstva, da Janšo ''bremeni pravnomočni obtožni predlog in zato ne more veljati za kandidata s polno legitimnostjo''. To bi veljalo tudi za druge, je dodal Türk. Ob tem je še dodal, da mu v drugem krogu posvetovanj nobena od sodelujočih strank ni predlagala, ni svetovala, da bi za kandidata za mandatarja predlagal Janšo.
''Koalicijske pogodbe ne poznam, tako da vsebine ne morem komentirati. Rebalans proračuna pa je nujna naloga,'' je povedal Türk. ''Vem samo to, da so stranke, ki sodelujejo v pogodbi, želele od vsega začetka pred državni zbor priti s svojim kandidatom,'' je dejal in dodal, da imajo stranke seveda ustavno pravico do tega. O sodelovanju z novo vlado, glede na znane napetosti med njim in stranko SDS, pa je predsednik izrazil prepričanje, da ''bomo lahko sodelovali znotraj ustavnega okvira in da tu ni pričakovati posebnih težav''. ''Če bomo vsi delovali v okviru ustave, bo to sodelovanje dobro in ne bo nobenega problema,'' je pojasnil in dodal: ''Seveda pa bo kakovost in dinamika v veliki meri odvisna od uspešnosti vlade.''
Türk je poudaril, da Marko Voljč, ki ga je predlagal v razmislek, ni bil niti prenagljena odločitev niti napaka. Dodal je, da smo lahko videli, kako potekajo posvetovanja med strankami v procesu priprave kandidature mandatarja in da se je s tem predlogom povečala transparentnost postopka imenovanja mandatarja. Pokazalo pa se je še, da lahko dobrega kandidata najdemo tudi zunaj kroga predsednikov parlamentarnih strank. ''Pomembno je vedeti, da take možnosti obstajajo, mogoče se bo v prihodnosti pokazala potreba, da se preizkusi podobna možnost, razvoja dogodkov sicer ne želim napovedovati,'' je pojasnil predsednik republike.
Kako je potekal postopek?
Predsednik republike Türk ima pravico predlagati kandidata za mandatarja. V prvem krogu predsednik praviloma vedno predlaga relativnega zmagovalca volitev in tako je bilo tudi letos, ko je Türk za kandidata za mandatarja predlagal Zorana Jankovića. A ta na glasovanju v državnem zboru ni zbral potrebnih 46 glasov. Glasovanje je zaznamovalo tudi to, da poslanci iz vrst SDS, SLS, NSi in Liste Virant niso vzeli glasovnic. Türk je tako znova začel posvetovanja s predstavniki parlamentarnih strank. V drugem krogu imenovanja mandatarja imajo poleg predsednika možnost predlagati kandidata tudi poslanske skupine ali skupina desetih poslancev.
Po posvetovanju s strankami je predsednik presenetil, namreč v razmislek je ponudil tretjo možnost – finančnika Voljča. Kmalu se je izkazalo, da na glasovanju v državnem zboru Voljč ne bi zbral večine.
KOMENTARJI (3192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.