Prihodnje leto se začenja izgradnja šestega bloka v Termoelektrarni Šoštanj (Teš). Vrednost naložbe je 1,1 milijarde evrov, zagotovljena pa je že polovica sredstev, je povedal generalni direktor holdinga Slovenske elektrarne Borut Meh.
Odgovoril je tudi na dileme, ki se nanašajo predvsem na okoljsko sprejemljivost projekta. "Ta projekt je zares okoljsko sprejemljiv. Blok šest se umešča na obstoječo energetsko lokacijo, kar je zelo pomembno. Žalostno pa je, da se ta investicija, ki je umeščena v strategijo razvoja Slovenije do leta 2023, obravnava kot dnevnopolitična točka. Zagotavljati moramo takšne vire energije, ki jih bo možno prilagoditi potrošnji," je dejal Meh. Opozoril je, da se danes v Sloveniji ne pogovarjamo o tem, kako porabiti manj energije, temveč v ospredje postavljamo samo vprašanje, kako zmanjšati emisije v zrak in okolje.
Direktor Teša Uroš Rotnik pa je povedal, da je izgradnja šestega bloka, ki se bo začela prihodnje leto in bo trajala do leta 2014, potrebna predvsem zaradi zmanjšanja lastne cene energije in zmanjšanja obremenjevanja okolja. "Gledano z ekološkega vidika se bodo z najnovejšo premogovo tehnologijo nadomestili najstarejši, ekološko nesprejemljivi proizvodni objekti, bloki ena, dve, tri in štiri. Blok šest bo pri enaki količini proizvedene električne energije emitiral v okolje 35 odstotkov manj ogljikovega dioksida kot trenutni bloki oziroma približno milijon ton manj letno. Poleg tega se bodo znižale tudi druge ekološke obremenjenosti okolja," je zagotovil Rotnik.
Predvideno je, da se bo količina žveplovega dioksida s šestim blokom zmanjšala kar za polovico, njegov izkoristek pa bo za 30 odstotkov večji od sedanje elektrarne. Za Rotnika je najpomembnejši gospodarski vidik naložbe, in sicer dolgoročno zmanjšanje energetske odvisnosti Slovenije oziroma večanje njene samooskrbe z električno energijo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.