Število naših najboljših, ki odhajajo iz države, iz meseca v mesec, raste. Po zadnjih podatkih Metine liste, ki spremlja Slovence in Slovenke, ki redno delujejo, poučujejo in raziskujejo na tujih znanstveno-raziskovalnih ustanovah, jih je že preko 270.
Jernej Barbič je profesor računalniške grafike, za drugi del trilogije o Hobbitu je animiral fantazijska bitja. Ekipi, v kateri je sodeloval, se je za las izmuznil oskar za vizualne efekte. Je redni profesor na univerzi v Južni Kaliforniji. Jernej Ule na londonski univerzi odkriva skrivnosti možganskih celic. Vodi ekipo strokovnjakov, s katerimi išče zdravilo za Alzheimerjevo in Parkinsonovo bolezen. Zdravilo bi lahko imeli čez 10 let, pravi. Urška Vrhovšek je ena od slovenskih ambasadorjev znanosti. V znanstveno netipični Italiji raziskuje biomarkerje za raka trebušne slinavke. To je oblika raka z najslabšo prognozo, ki ga preživijo le redki.
Zakaj so odšli, kaj je zunaj drugače, pod kakšnimi pogoji bi se vrnili v Slovenijo?
Ven so šli, da oplemenitijo svoje znanje, da se v družbi enako mislečih razvijajo, da ustvarjajo, so inovativni, aktivni. Takšnih možnosti za razvoj v slovenskem znanstvenem prostoru nimajo, pri nas ni laboratorijev, kjer bi delali prebojne raziskave. V tujini tudi več zaslužijo, čeprav plača zanje ni motiv številka ena. Čisto vsi, s katerimi smo govorili, bi prišli nazaj domov, če bi tu le imeli primerne pogoje za delo.
A v Sloveniji nobenemu ni mar za znanost, opozarja prof. dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Tudi njemu so najboljši študenti pobegnili ven. Da vse več mladih, željnih znanja, odhaja, potrjujejo podatki. Odhajajo tudi takšni, ki jih zanima, kako je v tujini začeti z ničle.
So pa tudi takšni, ki odlični ponudbi rečejo ne in ostanejo doma. Jernej Pangeršič je imel ponudbo za dobro plačano službo v ZDA, a se je odločil, da bo svoje znanje in izkušnje delil z mladimi v Sloveniji.
KOMENTARJI (316)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.