Avstrija obžaluje, da je v Sloveniji prišlo do razburjenja zaradi dodatne omejitve tovornega prometa v predoru Karavanke. "Avstrija seveda razume težak položaj prevoznikov. A hkrati prosimo odgovorne v Sloveniji za razumevanje, da mora biti prometna varnost na prvem mestu," so pojasnili na avstrijskem ministrstvu.
Poudarjajo, da so se za podaljšanje prepovedi tovornega prometa skozi predor odločili na podlagi analize tveganj, ki sta jo skupaj izvedla upravljavca avtocest na obeh straneh, avstrijski Asfinag in slovenski Dars. Na podlagi te analize je svoje mnenje oblikoval avstrijski Kuratorij za prometno varnost (KfV).
Minuli petek je začela veljati prepoved prometa tovornih vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 tone, skozi predor Karavanke, in sicer od 22. ure v petek do 15. ure v soboto. Takrat v Avstriji nastopi prepoved vožnje ob koncih tedna, v Sloveniji pa ta velja že od sobote ob 8. uri.
Kritičnih je šest koncev tedna
"Dejansko torej govorimo o podaljšanju za 10 ur, pa še to omejeno na šest koncev tedna v glavni prometni sezoni," opozarjajo na avstrijskem ministrstvu. A prav v teh šestih koncih tedna je obseg prometa daleč največji v celem letu. V tem času v karavanškem predoru zabeležijo tudi do 1900 vozil na uro; pretekli petek in soboto je čez predor zapeljalo več kot 52.000 vozil, poudarjajo.
Mnenje KfV je tukaj jasno, poudarjajo na avstrijskem prometnem ministrstvu – razširitev prepovedi prometa je pri tako visokem obsegu prometa nujna za minimizacijo tveganja nesreč in njihovih morebitnih posledic. Prek tega mnenja ministrstvo ne more, so dejali.
Ob tem na avstrijskem prometnem ministrstvu obžalujejo dokaj pozno obveščanje slovenske strani. Poudarjajo pa, da sta o takem ukrepu že nekaj časa govorila Asfinag in Dars ter da sta ga tudi formalno obravnavala na meddržavni komisiji. Dodajajo še, da so v stalnem stiku s slovenskimi kolegi ter da je kabinet prometne ministrice stališče Avstrije pojasnil v poslanem odgovoru Patricku Vlačiču.
Klobasa: Avstrijci kršijo mednarodno pogodbo
Za odziv na današnje pojasnilo avstrijskega ministrstva smo se obrnili tudi na predsednika sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Andreja Klobaso. “Če je varnost na prvem mestu, potem naj manj osebnih vozil spustijo skozi predor,” je za 24ur.com povedal Klobasa. "Največja napaka avstrijskih organov je, da kršijo 13. člen mednarodne pogodbe," še dodaja. Kot pravi, niti na ministrski niti na ravni predsednika vlade ni prišlo do dogovora. Zato poziva predsednika države, naj nemudoma nekaj ukrene.
Klobasa še pravi, da lahko v kratkem pričakujemo protest. Kdaj in kje se bo zgodil, pa ni želel izdati.
Ministrstvo za reševanje po pravni poti
Slovensko ministrstvo za promet je svoja stališča in pravne podlage že posredovalo ministrstvu za zunanje zadeve, ker gre za vprašanje tolmačenja meddržavne pogodbe, pa so sporočili iz ministrstva za promet. Danes so tja posredovali še prejeta stališča z avstrijske strani.
"Vprašanje, o kakšnih ukrepih mora obstajati skupni dogovor, naj se natančno pravno razčisti, vsekakor pa se v luči večje varnosti in pretočnosti posebej v sezonskih prometnih konicah zavzemamo, da se takšna vprašanja rešujejo po pravni poti," pravijo na prometnem ministrstvu.
"Nikakor ne odobravamo groženj z omejevanjem uporabe javne prometne infrastrukture za doseganje drugih ciljev. Zato pozivamo avtoprevoznike, da v času do razrešitve nastale situacije uporabljajo alternativne poti," pa so odgovorili na napovedano stavko avtoprevoznikov.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.