Poročilo je v ponedeljek objavil ameriški State Department. Ameriška agencija za boj proti mamilom (DEA) Slovenijo sicer pokriva prek regionalnega sedeža na Dunaju, v poročilu pa jo State Department označuje predvsem kot tranzitno državo za mamila na t. i. balkanski poti. Gre za mamila iz Afganistana, posebej heroin, ki ga prek Turčije in Balkana tihotapijo proti Zahodni Evropi.
Uspehi slovenske policije
Poročilo na podlagi podatkov iz Slovenije navaja, da je policija v prvih desetih mesecih lani zasegla 168 kilogramov heroina, kar je 48 kilogramov več kot leta 2008. V omenjenem obdobju so poleg tega zasegli 16.870 tabletk mamila ekstazi (v istem obdobju leto pred tem 1772). Marihuane so lani do oktobra zasegli 1865 kilogramov, leta 2008 pa le 245. Zaseženega kokaina pa je bilo lani manj (20 kilogramov) kot leta 2008 (169 kilogramov).
Po navedbah poročila ni dokazov, da bi predstavniki slovenskih oblasti sodelovali v trgovini z mamili, poleg tega v slovenski policiji ni razširjena korupcija. Država ima programe za zdravljenje odvisnosti od mamil, vendar podatkov o tem za leto 2009 v poročilu ni. Kot pojasnjujejo, se je to zgodilo, ker je ministrstvo za zdravje posodabljalo bazo podatkov in spreminjalo metodologijo spremljanja zlorabe mamil.
Slovenska policija: Organiziran kriminal ne pozna meja
Za komentar smo povprašali tudi naše policiste, ki so seveda ponosni, da njihovo delo ni ostalo neopaženo. Tiskovni predstavnik Generalne policijske postaje (GPU) Drago Menegalija je za 24ur.com dejal, da policija pri preiskovanju kaznivih dejanj organizirane kriminalitete sodeluje s kolegi iz različnih držav. Sodelujejo predvsem z državami Zahodnega Balkana, z državami EU v okviru Europola in tudi z drugimi, med njimi tudi z ZDA. S tem uresničujejo cilje Resolucije o nacionalnem programu na področju drog. "Policija je z uresničevanjem teh ciljev dosegala rezultate, ki tudi v svetovnem merilu niso ostali neopaženi. Eden izmed njih je v svetovnem merilu rekorden zaseg skupno 110 ton anhidrida ocetne kisline – predhodne sestavine, ki se uporablja kot reagent pri izdelavi oz. proizvodnji heroina,“ je sporočil Menegalija.
"Organiziran kriminal danes ne pozna meja, storilci se pri izvrševanju kaznivih dejanj povezujejo globalno ter pridobivajo velike dobičke. V tem smislu ima Slovenija posebno geostrateško mesto zaradi t. i. balkanske tihotapske poti. Slovenska policija je do sedaj pri večini kriminalističnih operacij, v katerih so bili prijeti storilci mednarodnih kriminalnih združb s področja tihotapstva prepovedanih drog, sodelovala tudi s tujimi varnostnimi organi, med drugimi tudi z ameriškimi. Operativno sodelovanje je potekalo na visokem strokovnem nivoju, izmenjava informacij in drugi operativni ukrepi pa so pripeljali do razbitja kriminalnih združb in prijetja storilcev,“ je še dodal.
ZDA so problematične
Kot je pojasnil pomočnik ameriške državne sekretarke David Johnson, je tokratno, 27. poročilo, razdeljeno na boj proti mamilom in pranju denarja. Poročilo priznava, da so ZDA problematične, saj so velika uvoznica mamil, sicer pa največ mamil uživajo v Iranu, medtem ko v Evropi najhitreje narašča uživanje kokaina.
Učinek balona
Poročilo ugotavlja t. i. učinek balona. Ko nekje oblasti uspešno pritisnejo na proizvajalce in tihotapce mamil, se proizvodnja in trgovina premakneta drugam. Poročilo izraža pohvalo Mehiki zaradi ostrega boja proti mamilom, zaradi česar naj bi se mehiški mamilarski karteli že selili na Karibe in v Srednjo Ameriko.
Poročilo izpostavlja tudi Afganistan. Proizvodnja maka je sicer od leta 2007 do 2009 tam padla za 30 odstotkov, še vedno pa je trgovina z mamili velik problem.
Kritika Boliviji in Venezueli
Američani so kritični do Bolivije, ki naj bi ustvarjala pogoje za razširjeno proizvodnjo mamil, in Venezuele, ki naj bi sodelovala s kolumbijskimi uporniki pri izvozu mamil in naj ne bi storila dovolj za zaustavitev trgovine. Venezuela je sicer že odgovorila, da so lani za 11 odstotkov povečali zaplembo mamil, in opozorila, da ima za sosedo največjo svetovno proizvajalko kokaina Kolumbijo, na isti zemeljski polobli pa največji trg za mamila – ZDA.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.