Predsednik SD Borut Pahor je dejal, da je predsedniku vlade Janezu Janši poslal pismo, v katerem ga poziva, naj nedvoumno pove, ali sporazum o pripravah za uspešno predsedovanje Evropski uniji (EU) še velja. Pahor se je s pismom odzval na ponedeljkove premierjeve besede, da je sporazum "ostal samo mrtva črka na papirju". Vodja največje opozicijske stranke je zagotovil, da bo SD tudi vnaprej konstruktivna, saj si želijo uspešno slovensko vodenje Evropski uniji.
Pahor je zatrdil, da bo njegova stranka "ohranila politični slog strpnosti in visoke politične kulture". Prepričan je tudi, da je predsednik vlade v ponedeljkovem nastopu v parlamentu zamudil priložnost, "da bi s spravljivim tonom spodbudil opozicijo k bolj konstruktivnem obnašanju". Premierjeva zahteva po glasovanju o zaupnici vlade pa se predsedniku SD zdi kot "zdravilo, ki ni ustrezalo diagnozi".
Ker SD ne sodeluje v vladi, tudi ne more prevzeti odgovornosti zanjo, je pojasnil Pahor. "Včeraj je bilo tipično koalicijsko glasovanje o vladi," je še poudaril in dodal, da "je koalicija izrekla podporo, opozicija, tako kot je običajno, pa podpore ni izrekla".
Predsednik SD je prepričan, da se mora Janša izreči o tem, "ali sporazum ostaja relevanten". V primeru Janševega pritrdilnega odgovora Pahor predlaga srečanje podpisnic sporazuma. "Če pa premier ocenjuje, da sporazum ni več relevanten, potem sklicevanje nanj v prihodnjih mesecih ne bo več mogoče," je še dodal.
Zanikal je tudi očitke, da njegova stranka skozi lastništvo vpliva na časopis Delo. "To ni res," je zatrdil in dodal, da "vam to lahko potrdijo tako lastniki te hiše kot uredniki te hiše". "Nanje se obrnite in jih vprašajte, ali sem bodisi z lastniki bodisi z uredniki imel kakršenkoli razgovor, kakršno koli zahtevo, kakršno koli spodbudo za to ali ono," je dejal in dodal, da "se jaz osebno nisem nikoli vtikal v uredniško politiko ali novinarske prispevke".
Pahorju se zdi pomembno, da slovenska javnost ne bi verjela ocenam, da SD v mednarodni skupnosti ali EU dela proti interesom Slovenije. Po njegovih besedah bo to lahko potrdil predsednik poslanske skupine socialističnih in socialdemokratskih strank v evropskem parlamentu Martin Schulz, ki bo 3. in 4. decembra prišel na obisk v Slovenijo.
V Zares ne odklanjajo sodelovanja z vlado v času predsedovanja EU, je dejal predsednik stranke Zares Gregor Golobič. Ob tem pa je Golobič opozoril, da sporazum o sodelovanju za namene predsedovanja ni postal mrtva črka na papirju sedaj, kot je ugotavljal Janša, pač pa je bil mrtev že od samega začetka. Zato Golobič pričakuje, da bo vlada čim prej sklicala sestanek podpisnic sporazuma, da bi na njem opredelili nadaljnje delo, ki jih čaka med predsedovanjem EU. Predsednik Zares je tudi napovedal, da bo z njihove strani 'nagajanja' vladi bistveno manj, kot ga je bilo v času, ko je bil Janša v opoziciji.
'Vlada je slaba, a naj vlada'
Po premierjevih besedah sporočilo, da zaupnica ni bila vezana na koalicijo, temveč na projekt predsedovanja Evropski uniji, med opozicijo ni bilo sprejeto in razumljeno, nad čimer je bil razočaran. Ugotovil je, da je bil sporazum o sodelovanju samo mrtva črka na papirju in tako vlada "ostaja bolj ali manj sama pri tem projektu". "Očitno ni nikogar, ki bi želel koaliciji pomagati ali jo nadomestiti," je dejal.
Bajuk: Iskali smo razumevanjePredsednik NSi Andrej Bajuk je izrazil strinjanje s predsednikom vlade, ko je dejal, da iščejo podporo in razumevanje celotnega državnega zbora in celotnega političnega prostora. "Podpora se mi zdi pomembna tudi zaradi negativnih sporočil, ki so bila poslana po svetu iz slovenske države. Ta sporočila so negativna za ugled Slovenije in močno omejujejo verodostojnost nalog, ki jih bo morala vlada v prihodnjem času izvesti," meni Bajuk.
Vodjo poslanske skupine SLS Jakoba Presečnika rezultat glasovanja ni presenetil, čeprav je, kot je dejal, upal, da bo za zaupnico glasoval tudi kakšen poslanec iz vrst tistih opozicijskih strank, ki so podpisale sporazum o sodelovanju pred in med predsedovanjem Slovenije Evropski uniji. "Tako se bo treba zanesti zgolj na sile v koaliciji," je dejal Presečnik.
Predsednik najmanjše koalicijske stranke DeSUS Karl Erjavec pa ocenjuje, da je koalicija na glasovanju dokazala svojo trdnost, saj je dobila toliko glasov kot ob nastopu mandata. Po Erjavčevem mnenju gre tudi za "pomembno sporočilo slovenski javnosti, da lahko ta vlada kompetentno opravlja vse naloge, ki so vezane na predsedovanje Evropski uniji". Erjavec je poudaril, da je bila pomembna zlasti podpora DeSUS, saj bi se v nasprotnem primeru politična kriza poglobila. Predsednik najmanjše koalicijske stranke je še dejal, da vlado v prihodnjem letu poleg predsedovanja čakajo še druge pomembne teme kot sta sprejem proračuna in paketa pokrajinske zakonodaje.
Lahovnik: Drama z znanim izidom
Vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik meni, da bi moral predsednik vlade odstopiti že z začetkom prejšnjega tedna, če je mislil resno. "Ta dramaturški zaplet je imel znan izid. Mi te vlade nismo podpirali in je tudi sedaj ne podpiramo," je dejal.
Glasovanje o zaupnici vladi se je končalo po pričakovanjih, je na današnji novinarski konferenci ocenil predsednik stranke Zares Gregor Golobič. Po njegovem mnenju to ni bil primeren instrument. Golobič je predsednika vlade pozval, naj razblini dvome o morebitnem odstopu v dobro dela ministrov. Večina, ki je v ponedeljek glasovala za zaupnico, je natančno tista, ki predstavlja to vladno koalicijo in ki je izglasovala večino zakonov v tem mandatu, je dejal Golobič.
Po njegovem mnenju je premier uporabil protislovne in napačne argumente pri glasovanju o zaupnici, ki bi moralo služiti preverjanju podpore vladi oz. njenemu predsedniku. Obstaja občutek, "da predsednik vlade ni iskal tega sporočila, saj je v obrazložitvi navajal nekaj povsem drugega," je dejal Golobič in pojasnil, da je Janša v svojem govoru omenjal predvsem javnost, novinarje in medije, torej tiste, ki nimajo možnosti odgovarjati na obtožbe v parlamentu. Zato je diskusija obvisela "z grenkim priokusom, da ostaja neka nedovzetnost za kritiko na strani predsednika vlade".
Za Golobiča je šlo pri Janševem govoru za neupravičeno dramatiziranje, pri čemer so njegovi argumenti bili medsebojno izključujoči. Pomemben razmislek je Golobič namenil ministrom sedanje vlade, ki so zaradi neizrečenega razmisleka o možnosti premierovega odstopa v prihodnje po njegovem v svojem delu najbolj moteni.
Na kritčno prikazovanje Slovenije v tujini po Golobičevem mnenju premier gleda z napačne perspektive. "Evropa za Slovenijo ni tujina," je pojasnil ter navedel primer Lukenda, kjer se noben slovenski organ ni upal odzvati na sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice proti Sloveniji. Zato bi morala slovenska vlada biti bolj dovzetna za vprašanja, predloge in kritike iz EU, je menil Golobič.
Po besedah predsednice LDS Katarine Kresal je bila interpelaciji zgolj poskus discipliniranja koalicijskih partnerjev. "Po nastopu premierja je povsem jasno, da si želi popolnoma zatreti vsako kritično misel v Sloveniji," je dejala Kresalova in napovedala, da bo LDS ostala kritična do vlade, "saj gre pri predsedovanju EU za tekoči posel, ki ga je Slovenija sposobna izpeljati do konca".
Vodja poslanske skupine SNS Sašo Peče je ugotovil, da nobena politična stranka ni izstopila iz koalicije, "kar pomeni, da je predsednik vlade dobil podporo vseh tistih, ki so ga podpirali tudi v začetku". ''Zaupnica vladi je bila pričakovana. Pravzaprav je politika sedanje vlade že ves čas takšna. Namreč, vlada se je z glasovanjem o zaupnici spet želela predstaviti kot žrtev opozicijskih napadov, pa ji tudi tokrat ni uspelo,'' pa meni predsednik SMS Darko Krajnc. Po njegovem mnenju je bilo sicer omenjeno glasovanje voda na mlin opoziciji, ki je s tem dobila priložnost za dodatno medijsko izpostavljanje. ''A kot kaže, psi lajajo, karavana pa gre dalje.''
KOMENTARJI (260)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.