Pred slabim letom so v Novi Gorici z optimizmom in podporo občine odprli pro bono ambulanto, ki ponuja zdravstveno oskrbo tistim, ki zaradi slabih socialnih razmer nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja. Že leto in pol pa je minilo od takrat, ko so na ministrstvo za zdravstvo prosili za status človekoljubne organizacije, saj si želijo, da bi vsak cent, ki ga dobijo, šel za bolnike in ne davke državi.
"Ponosni, da v naši pro bono ambulanti v Novi Gorici lajšamo bolečine drugim, ne moremo dopustiti, da nam jih povzročajo tretji. Zato smo primorani javno naznaniti, s kakšnimi problemi se srečujemo, ko pomagamo ljudem na področju, kjer je prav to ministrstvo zatajilo," sta se z javnim pismom na medije in odgovorne v državi obrnili ustanoviteljici pro bono ambulante Lilijana Remec in Ana Jug.
Prepričani sta, da ministrstvo zavlačuje, ko jim nenehno nalaga dopolnitve vloge. "V tem času smo izpolnili vse predpisane standarde, odprli ambulanto in jo z donatorskimi sredstvi opremili bolje, kot je opremljena marsikatera splošna ambulanta v Sloveniji. Imamo zdravnike, osebje, prostovoljce, voljo in dobrotnike," naštevata.
Na novogoriškem območju več kot 650 ljudi brez zavarovanja
V nekaj mesecih so po njunih besedah nudili pomoč skoraj sto ljudem, na novogoriškem območju pa naj bi bili edini, kamor se lahko zateče več kot 650 ljudi, ki zaradi socialnih in ekonomskih stisk nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja in zato dostopa do utrezne zdravstvene oskrbe.
A to pristojnih, sta prepričani Jugova in Remčeva, očitno ne zanima. Po njunih besedah je pristojni podsekretar na ministrstvu za zdravje Damijan Jagodic za njih nedosegljiv, na drugi strani pa jim vedno znova pošilja 'absurdne zahteve' po dopolnitvi vloge.
"Sprašuje, koliko vernikov ima naša verska skupnost. Kakšno zvezo ima to z dobrodelnostjo in reševanjem življenj? Je prešteval tudi rimo-katoliške vernike za odobritev humanitarnega statusa Karitasu? Bo sedaj veroizpoved določala, kdo je lahko humanitaren in kdo ne? Obrega se ob naše verske nazive, funkcije in štetje časa, ob tem pa je prepoved verske diskriminacije oziroma svoboda veroizpovedi temeljna in ena prvih izborjenih pravic v svetovnem merilu," ogorčeni naštevata. Obe sta namreč članici Čezvesoljske Zombi Cerkvi blaženega zvonjenja in tudi ambulanta deluje pod okriljem te cerkve, ki je nastala med množičnimi demonstracijami.
Nekaj centov lahko pomeni razliko med zdravjem in boleznijo in celo med življenjem in smrtjo
Zaradi zavlačevanja, še navajata, bo občina Nova Gorica prisiljena ambulanti za najem prostorov zaračunavati tržno najemnino; dodatnega denarja za bolnike ne morejo iskati na razpisih, ki so namenjeni dobrodelnim projektom; donatorji pa svojega prispevka ne morejo uveljavljati kot davčne olajšave.
"Nekaj nujno potrebnih škatlic zdravil, ki bi jih lahko kupili z delom donatorskega denarja, pa jih ne moremo, ker ta denar zaradi neurejenega statusa zahteva država, vam morda ne pomeni veliko, tistim, ki pridejo k nam po pomoč, pa pomeni razliko med zdravjem in boleznijo in celo življenjem in smrtjo," ogorčeni navajata v javnem pismu.
Ministrstvo za zdravje: Skušamo razjasniti osnovne vsebine dela
V zadevi še ni bilo dokončno odločeno, odgovarjajo na ministrstvu za zdravje, saj smo "Čezvesoljski Zombi Cerkvi blaženega zvonjenja - Hiši Dobrot oziroma pro bono ambulanti Nova Gorica poslali več dopisov, saj skušamo razjasniti osnovne vsebine dela". Program in vsebina dela sta ključna kriterija za pridobitev statusa, je zapisala Maja Kostanjšek.
"Z dopisi smo vlagatelje seznanili, da številne naloge, ki izhajajo iz njihovega temeljnega akta, denimo referenčna ambulanta, patronažna služba, zavetišče za azilante itd. niso v pristojnosti nevladnih služb in jih zato ne morejo opravljati. Razložili smo jim, da dejavnosti referenčne ambulante ne morejo opravljati, saj niso registrirana ambulanta splošne medicine, nimajo najmanj 1000 registriranih bolnikov nad 30 let in ne izpolnjujejo drugih predpisanih pogojev," so zapisali na ministrstvu za zdravje.
Pojasnjujejo še, da se služba zdravstvenega varstva na domu, kamor sodi patronažna služba, opravlja znotraj javnih zdravstvenih zavodov; da je azilni dom v pristojnosti ministrstva za notranje zadeve in kot nevladna organizacija ne morejo prevzemati nalog države.
Ko bodo dopolnili vlogo, ne bo nobenih ovir za konec postopka
Temeljni akt predstavlja osnovno podlago za delovanje društva, pravijo na ministrstvu, ki je zahtevalo tudi konkreten program dela ambulante, s terminskim in poimenskim kadrovskim načrtom osebja ter s soglasji za delo zdravnikov v ambulanti. "To smo storili zato, ker morajo biti programi in storitve transparentni, v neposredno korist posameznikov z usposobljenimi izvajalci," so prepričani na ministrstvu za zdravje, kjer dodajajo, da ko bo vlagatelj vlogo dopolnil in odgovoril na vprašanja, "ne bo nobenih ovir, da se postopek zaključi".
Zahteve so vedno drugačne, zanima jih število vernikov
Zahteve so vedno drugačne, doslej smo jih upoštevali, zdaj pa je sodu izbilo dno, odgovarja Jugova. "Vprašanja o naši verski skupnosti niso takšna, da bi si ministrstvo skušalo razjasniti vsebine, temveč zahtevajo število vernikov, zahtevajo, da ne uporabljamo svojih verskih nazivov in svojega štetja časa. Pri tem pa humanitarnega statusa ne zahteva verska skupnost, ampak samostojna pravna oseba te verske skupnosti, in to je Hiša Dobrot," ogorčeno pojasnjuje Jugova.
Glede referečne ambulante, patronažne službe, zavetišča za azilante – to smo v aktih Hiše Dobrot navedli, a smo jim že na začetku pojasnili, da tega ne bomo delali, in smo v akt zapisali za morebitne poznejše čase, če bi kdaj izpolnjevali pogoje, vendar le v obsegu dovoljenih pomoči pri teh dejavnosti, dodaja Jugova.
Natančnega programa ambulante ne morejo vedeti, saj so šele na začetku
Zanika tudi, da jim ne bi dostavili programa dela ambulante. "Program je bil večkrat dostavljen in tekoče popravljan, ker se je situacija spreminjala. Prva prostovoljna zdravnica je med tem časom umrla," pojasni in dodaja, da kot začetniki ne morejo vedeti, koliko bolnikov bo prišlo, kakšna bodo njihova bolezenska stanja, kakšno osebje bodo potrebovali, zato je nemogoče določiti konkreten program dela ambulante.
Pri tehničnem pregledu ambulante ni bilo pripomb, kar pomeni, da izpolnjujemo tudi te standarde, ki jih imajo redne ambulante, pojasnjuje Ana Jug. "Pooblaščene osebe ministrstva smo vabili na ogled, na obisk, na otvoritev ambulante, vendar ni nikoli nihče prišel," sklene. Ministrstvu so dali osem dni časa, nato pa bodo ubrali drugo pot. Kakšno? O tem bomo še poročali.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.