Slovenija

'Vojsko lahko izgubimo le, če tako želimo sami'

Ajdovščina, 02. 05. 2010 18.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob 65. obletnici ustanovitve prve slovenske vlade je premier Pahor poudaril, da so si Primorci sami priborili svobodo, govoril pa je tudi o slovensko-hrvaškem sporazumu o arbitraži.

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: POP TV

Predsednik vlade Borut Pahor je ob 65. obletnici ustanovitve prve slovenske narodne vlade v nagovoru poudaril, da brez prve povojne narodne vlade Borisa Kidriča, ustanovljene v Ajdovščini 5. maja 1945, tudi ne bi bilo prve slovenske vlade Lojzeta Peterleta. "Mednarodne okoliščine so nas takrat Primorce postavile v okoliščino, ko smo bili v veliki meri odvisni od drugih, čeprav smo si – in to nikoli ne pozabimo – našo svobodo priborili sami. Nihče nam je ni podaril," je dejal predsednik vlade.

Govoril pa je tudi o sporazumu o arbitraži s Hrvaško. "Če se boste na referendumu odločili za arbitražni sporazum, naj vam povem, da je to sporazum po volji Slovenije in Hrvaške. Končno daje možnost Sloveniji, da dobi skupaj s Hrvaško pošteno mejo in zaključi vprašanje naše suverenosti," je še dejal premier.

'Vojsko lahko izgubimo le, če tako želimo sami'

Boris Pahor
Boris Pahor FOTO: POP TV

Obrambna ministrica Ljubica Jelušič je spomnila, da v narodni vladi leta 1945 ni bilo obrambnega ministra, ker je bil glavni štab partizanskih odredov in NOB Slovenije takrat že neposredno podrejen vrhovnemu štabu jugoslovanske armade. "Primorci smo tako v času največjih diplomatskih preizkušenj, ki so potem sledile, ostali brez lastne narodne vojske," je dejala. Poudarila je, da je sedanja Slovenska vojska moderna, dobro organizirana in mednarodno priznana sila. "Izgubimo jo lahko le, če tako želimo sami," je opozorila.

Slavnostni govornik je bil pisatelj iz Trsta Boris Pahor. Poudaril je, da bi morali tudi italijanski politiki priznati izsledke, ki jih je v končno poročilo zapisala slovensko-italijanska zgodovinska komisija, in z njim seznaniti italijansko javnost. "Ni sprejemljivo navajati zločinov, ki so bili storjeni nekomu, ne da bi navedel tudi kriminalna dejanja, ki jih je prej izvršil on sam," je poudaril.

Ajdovski župan Marjan Poljšak pa je dejal, da je "s proslavo na osrednjem ajdovskem trgu 5. maja 1945 nova slovenska revolucionarna elita Italiji in vsemu svetu razglasila, da je Primorska slovensko narodno ozemlje ter sestavni del slovenske države". "Na današnji proslavi italijanski in svetovni javnosti ponovno razglašamo, da je Primorska sestavni del slovenske države, in sporočamo določenim krogom v Italiji, naj pozabijo na svoje želje po rapalski meji in o italianizaciji Primorske," je poudaril Poljšak.

Prvo vlado sesatavil Kidrič

Pred 65 leti je Slovenija dobila prvo narodno vlado. Mandat za njeno sestavo je pripadal Borisu Kidriču, v času okrog druge svetovne vojne med slovenskimi komunisti drugemu človeku za Edvardom Kardeljem. Mandat mu je podelil predsednik Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta (SNOS) Josip Vidmar. Med ministri je bila tudi ena ministrica, in sicer Vida Tomšič za socialno politiko. Franc Snoj je postal minister za promet in je prihajal iz vrst SLS, ministrsko funkcijo pa je kot edini med novimi ministri opravljal že pred vojno. Drugi ministri so bili še Marijan Brecelj, Zoran Polič, Jože Pokorn, Ferdo Kozak, Aleš Bebler, Franc Leskošek, Janez Hribar, Tone Fajfar in Marijan Ahčin.

Ljubica Jelušič
Ljubica Jelušič FOTO: POP TV

Ta dogodek je izrednega simbolnega pomena za Primorce, ki so bili od 1. svetovne vojne pa do te osvoboditve okupirani s strani Italije in trpeli raznarodovanje, še posebej pod fašizmom. Ob velikem praznovanju 60. obletnice dogodka je takratni organizacijski odbor sklenil, da se večje, vseslovensko praznovanje tega pomembnega zgodovinskega mejnika priredi vsakih pet let.

Zgodovinarji niso povsem enotni

Danes si sicer nekateri zgodovinarji glede tega, ali je bila to res prva slovenska (narodna) vlada, niso enotni. Po mnenju mnogih zgodovinarjev je bila namreč ustanovljena že ob koncu prve svetovne vojne, tj. 29. oktobra 1918 v Ljubljani. Ajdovščina naj bi bila kot mesto ustanovitve slovenske vlade ob koncu druge svetovne vojne izbrana z namenom, da bi narodnoosvobodilno gibanje pokazalo, čigava je Primorska. Sprva naj bi bil predviden Črnomelj, nato celo Trst, a se je vodstvo zavedalo obstajanja možnosti, da bi se morali iz mesta umakniti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (111)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

medobranko@hotmail.com
10. 05. 2010 08.05
Dajmo pogledati poreklo vseh nasih politikov? Kmetje z DOlenjske, Gorenjske, Stajerske... zanimivo je to, da nobeden od teh samozvanih politikov ni imel nikakrsne politicne familijske kulture... in naenkrat so vsi prisli v mesto, vsi imajo doktorske dizertacije in diplome ter zelijo voditi to drzavo? Sramite se, politicna kultura se ne uci, je v genih enako kot biznis in podjetnistvo. Oglejte si malo Anglijo.
Tonček Balonček
03. 05. 2010 20.44
PodErjavcem je pa tako lepo izgledalo! Mi vojske de facto nimamo več, gre za neke plačance, ob prvi priliki, ko bo šlo zares, z njimi ne bo nič! A kdo ne verjame? Na naš račun pač "glumijo" brez zveze, nekaj jih hodi po raznih kontinentih, večian pa kde bogu čas, nam pa denar, popolnoma brez učinka! Janša je s par teritorialcev premagal eno najmočnejših armad!!!
franci007
03. 05. 2010 15.27
Ljubica! Pri govoru je potrebno paziti, da je govorica telesa vsaj približno enaka vsebini, da se z njo ujema, po domače, da klapa. To pa je veščina, ki jo je potrebno osvojiti, šele takrat bodo besede nekaj pomenile, vse ostalo je samo figura na odru, ki odpira usta.
12345s
03. 05. 2010 14.11
ctrldelete, ti pa nisi moj brat. hehehe
carpathian
03. 05. 2010 13.48
raje se do smrti skrivam kot da grem v vojsko. ne mislim nosit glave naprodaj zaradi interesov nekih tiranov, novodobnih vladarjev ali v imenu države. še manj pa v vojni morit ljudi. vojska ni nekaj plemenitega, vojska je ZLO. vsi hočete imeti svojo vojsko le zato ker ste nahujskani drug proti drugemu.
General.Belizar
03. 05. 2010 13.32
Same zgube, zvodniki in prostitutke. Že veste koga mislim. Lumpenproletariat z eno besedo.
porka.malorka
03. 05. 2010 13.15
Dejstvo je da ta vojska,ki jo imamo danes ni sposobna ubranit naše zemlje. Mladina pa ne zna poprijet za orožje. Tako da mislim da tako vojsko kot jo imamo danes ne potrebujemo. In ne mi govorit da nas bo nato branil. Saj se lahko pogledamo samo našo preteklost. In kdo nas je napadel. Kvazi naša armija. Jaz sem za 5 jedrskih bomb in to je to. Ne rabimo nobenega vojaka
Jethro
03. 05. 2010 12.20
CtrlDelete: Najboljši komentarji kar sem jih bral zadnje cajte! Se popolnoma strinjam in seveda, lepo pozdravljam!
CtrlDelete
03. 05. 2010 12.01
@nefrete ...pa si videla kako SDS, NSi, LS, po novem še SNS označujejo vse drugače misleče za "komunjare", "udbovce", "rdečkarje", "golazen", "bando"...? Podobno kot na letakih od leta 1941-45! Vsak od njih si je zgleda ustvaril svoje lastno "Orlovo gnezdo"...po določenem vzorcu okupacijskih sil leta 194...... Žalostno in nevarno!
nefretete
03. 05. 2010 11.50
CtrlDelete 03.05.2010, 10:19 Stokrat res.
Tonček Balonček
03. 05. 2010 10.53
zahod.west, prva je bila Natlačenova, ko smo prekinili z Jugoslavijo, veda pa ne upoštevam Karantanije! Kja je bilo pa narobe s prejšnjimi vladami v SRS, saj so imele več kompetenc kot zdajšnje, ko smo v Evropi?
Tonček Balonček
03. 05. 2010 10.51
Moj stari ata je bil pa avstrijski vojak v Galiciji in je bil tam tako ranjen, da je kmalu potem umrl.Ne govorite, da je bil Franc Jožef za vse dober!
CtrlDelete
03. 05. 2010 10.19
Moj dedek je v Novem Mestu bil eden od organizatorjev odporniškega gibanja...čez leto so ga zaprli, hoteli obesiti vendar je pobegnil, kasneje se je še naprej ukvarjal z organizacijo boja proti okupatorju....in kot mi je govoril ko je bil še živ, mi je pravil, da nemška okupacijska vojska niti ni bila ne vem kako motivirana, večji problem so bili ljudje ki so se z miselnostjo pridružili Nemcem....ti so bili veliko hujši! Moj dedek ni nikoli bil v zvezi komunistov, zato ne govorit, da so vsi partizani bili komunisti....domobranci in belogardisti so na svojih letakih enačili komuniste in t.i. "bandite"...s tem so mislili na partizane in na njihove pomagače. Dolenjska je bila prepolna domačih izdajalcev ki so se borili na strani nemške vojske! In mešati drugo sv. vojno ter boj proti okupatorju z današnjo vlado je bolano! Prav je, da se spominjamo vseh žrtev ki so nastale v drugi sv. vojni, vendar je potrebno tudi na glas povedati, da so ljudje ki so bili na strani nemške vojske bili izdajalci Slovencev, čeprav so bili Slovenci! Če ne bi bilo partizanov ter odpora proti okupacijskim silam, sem prepričan, da ne bi bilo Slovenije!!! Bratomorne vojne so najhujša stvar ki se lahko zgodi kateremkoli narodu...zato ker je taka vojna najbolj umazana in ne prinese nič drugega kot sovraštvo na dooolgi rok! In hujskat ljudi, kot to počne današnja opozicija je zame začetek bratomorne vojne...in zato pri meni nikoli ne bo imela podpore! Nisem želel prizadeti nobenih čustev ljudi katerim so bili pobiti svojci ki z kolaboracijo z nemško vojsko niso imeli nobene zveze! Zato še enkrat...bratomorne vojne je treba obsojat, ne pa poveličevat!
zahod.west
03. 05. 2010 09.50
flamengo 02.05.2010, 08:09 21 Za crknit od smeha. Prva slovenska vlada je bila samo Petrletova. Kolaboracionistična brez nobenih pooblastil ne šteje. Partijske mokre sanje. ha ha 5! ali so bile kakšne volitve, ali je kar kidrič "demokratično" odločal namesto naroda......komunisti pač.
pkorosec
03. 05. 2010 09.02
"Komunisti so zlorabili odporniško gibanje, ki so ga tvorili tudi konservativci (podporniki stare vlade), liberalci - Sokolvci in kristjani, da so izvedli v Sloveniji komunistično revolucijo. To je bilo nadvse sprevrženo dejanje. Nato pa so še polno ljudi, med njimi tudi mnogo nedolžnih pobili" Spoštovani, to kar ste sedaj povedali je navadna LAŽ! Dejstvo je, da so komunisti takoj po okupacijo stopili do dr. Natlačena, ki je vodil Narodni Svet in mu predlagali sodelovanje pri ograniziranju odpora. Ban Natlačen ne le da je zavrnil vsakršno sodelovanje s komunisti, ampak je celo prepovedal vsakršno obliko upora proti fašisticnim okupatorjem. Ampak izdajalci itak najbolj sovrazijo dvoje: komuniste in resnico!
MERDE-AVE-MERDE
03. 05. 2010 08.54
'Vojsko lahko izgubimo le, če tako želimo sami' - ŽELIM
bron
03. 05. 2010 08.53
ČEZ STO LET BODO PISALI ,DA SMO IMELI V LETU 2010 NAJSLABŠO VLADO PO PRVI SVETOVNI VOJNI. LAHKO PA SE KAJ SPREMENI NA BOLŠE PO VOLITVAH, DA SE BOLJ POSVETIMO ZA BOLJŠE ŽIVLJENJE DRŽAVLJANOV NE PA SAMO SEBI V PRID.
aryan
03. 05. 2010 08.44
A Slovenija sploh potrebuje vojsko - 50 skavtov
srebrnibreg
03. 05. 2010 08.35
venet Izgleda, da poslušaš samo radio Vatikan in čitaš Družino in demokracijo. Naj te spomnim, da se partizani niso borili zato, ker so hoteli ampak zato, ker so branilli domačo zemljo in narod od napadalcev. Le kdo bi ti branil Primorsko, če ne partizani. Tisti pobiti po vojni, če bi bili pravi Slovenci nebi morili lastni narod in je zaradi njih umrlo preveč ljudi.
peresni
03. 05. 2010 08.23
vojsko rabite le za ustrahovanje delavcev...po vsen svetu enako...