V oddaji 24UR so danes objavili prispevek o slovenskih lastnikih podjetij v davčnih oazah, ki so jih preko Centra za preiskovalno novinarstvo kot edini v državi dobili od Mednarodnega konzorcija za preiskovalno novinarstvo. Razkrivali bodo, kdo so, kako je razpredena mreža nepreglednega poslovanja preko različnih davčnih oaz in kakšne so bile posledice za slovensko gospodarstvo.
Toda prvi primer, ki so ga objavili danes, je drugačen in poseben. Gre za enega najbogatejših in najvplivnejših Slovencev, ki je v finančnih krogih v tujini naredil bliskovito kariero in zaslužil milijone, ob tem pa doma ostal skoraj povsem anonimen. Zoltan Varga je 39-letnik, ki živi in dela v Hongkongu kot partner pri enem največjih investicijskih skladov na svetu, kjer se obračajo milijarde.
Za leto 2011 je slovenska vlada sprejela proračun, prihodki so bili osem milijard evrov. Na drugi strani zemeljske oble pa je peti največji investicijski sklad na svetu Och-Ziff vplačal eno največjih delniških stav, težko kar 9,2 milijarde evrov, večjo torej od prihodkov celotnega slovenskega proračuna. Po poročanju agencije Bloomberg so bile v igri delnice ExxonMobila, American Expressa in General Electrica. Med osmimi izvršnimi direktorji sklada pa na spletu najdemo ime Zoltan Varga. Slovenec je ob tem še šef vseh azijskih investicijskih poslov s sedežem v Hongkongu.
Kdo je Zoltan Varga?
A če se vrnemo na drugo stran oble. Varga se je rodil leta 1974 v Zagrebu. Otroštvo je preživel v Zrečah pod Roglo. Kot odličnjak je končal celjsko gimnazijo.
Sosedje povedo, da je v tujini. Kaj in s kakšnimi zneski operira, ne ve nihče. "Ja, to sem slišal, da je na borzi nekje tam, ne vem, v Ameriki. Ne vem ničesar drugega, pravzaprav," pravi eden od sosedov. "V tujini je sigurno, pa žena je v tujini, pa otroci so v tujini. Čudoviti ljudje," je dejala druga soseda.
Leta 1996 je diplomiral na ameriški univerzi De Pauw in pri 22 začel bleščečo kariero pri banki Goldman Sachs, kjer je bil analitik v oddelku za združitve in prevzeme. Na Wall Streetu je spoznal Daniela Ocha, ustanovitelja sklada, in skozi velika vrata vstopil k Och-Ziffu.
Zgodovina Vargovega poslovanja
A za navidez bleščečo zgodbo o uspehu zdaj dokumenti Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev razkrivajo zgodovino Vargovega poslovanja prek davčne oaze Deviški otoki.
12. oktobra 2007 je New York Times poročal, da bo Varga prejel nagrado najmanj 33 milijonov evrov. Tri tedne pozneje, 2. novembra 2007, je kupil podjetje Bofita. 27. novembra 2007 pa še podjetji Trend Expres in Garden Town.
Za razjasnitev ozadja teh kronološko povezanih dogodkov je novinarka 24UR poklicala tudi Vargo v Hongkong.
- Zoltan Varga pri telefonu.
- Jaz bi z vami osebno govorila, ne v okviru vašega podjetja.
- Ne, ne morem, niti osebno.
- Recimo, rada bi vas vprašala …
- Mi moje podjetje ne dovoli komentarjev.
- Ampak, a vas lahko vprašam, ali imate vi osebno kot Zoltan Varga v lasti podjetje na Deviških otokih?
- Ne morem komentirati tega.
- Ampak, koliko podjetij imate oziroma ste imeli tam?
- Ne morem ničesar komentirati.
- Zakaj, ne razumem …
- Ne morem ničesar komentirati, moje podjetje ne dovoljuje tega.
Čeprav je Varga rezident Hongkonga, je imel prek podjetja Trend Express v lasti tudi jahto Pershing 50, registrirano v drugi davčni oazi Gibraltarju. In kot razkrivajo dokumenti, zasidrano na hrvaški obali, kjer ima z ženo tudi luksuzno vilo. Varga živi z ženo v stanovanju v Hongkongu.
Glede na spletne vire njegova osnova letna plača znaša slabih 200.000 evrov, ima pa tudi delnice v vrednosti skoraj 100 milijonov evrov. 24UR podatka, koliko denarja in kdo naj bi ga nakazoval na podjetja v Deviških otokih, še nima. Vargove pisne odgovore pa še pričakujejo.
KOMENTARJI (426)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.