Slovenija

18 let od afere JBTZ

Ljubljana, 01. 06. 2006 08.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob 18. obletnici procesa proti četverici so se srečali glavni akterji. Tokrat se jim je pridružil tudi Igor Bavčar.

Janez Janša, David Tasič, Franci Zavrl, Igor Bavčar in Ivan Borštner
Janez Janša, David Tasič, Franci Zavrl, Igor Bavčar in Ivan Borštner FOTO: Dare Čekeliš

Na tradicionalnem srečanju ob 18. obletnici procesa proti četverici so se srečali Janez Janša, Ivan Borštner, David Tasič in Franci Zavrl. Tokrat se jim je pridružil tudi Igor Bavčar, nekdanji predsednik Odbora za varstvo človekovih pravic, ki je bil ustanovljen v podporo četverici, katere priprtje je sprožilo množično gibanje za demokratične spremembe.

T.i. afera JBTZ je pomembno vplivala na slovensko politično dogajanja ob koncu osemdesetih let. Dala je tudi pospešek takratnim prizadevanjem za demokratizacijo, politični pluralizem in spoštovanje človekovih pravic v takratni socialistični Sloveniji.

Igor Bavčar in Ivan Borštner
Igor Bavčar in Ivan Borštner FOTO: Dare Čekeliš

Trije akterji takratnih dogodkov tudi danes odločilno vplivajo na dogajanje v Sloveniji. Janez Janša je predsednik vlade, predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar je eden vodilnih gospodarstvenikov, v političnih, gospodarskih in medijskih krogih pa je vpliven tudi Franci Zavrl, član uprave Skupine Pristop. V javnosti manj izpostavljena sta založnik David Tasič in Ivan Boršter, ki na lanskem kosilu novinarjem ni želel dajati izjav.

Afera JBTZ se je začela 31. maja 1988, ko so uslužbenci državne varnosti priprli takratnega sodelavca Mladine Janeza Janšo, vojaški varnostni organi pa pripadnika JLA Ivana Borštnerja. Štiri dni kasneje, 4. junija 1988, so priprli še novinarja Mladine Davida Tasiča, vojaški tožilec pa je obtožil tudi tedanjega urednika Mladine Francija Zavrla.

David Tasič, Igor Bavčar, Ivan Borštner in Franci Zavrl
David Tasič, Igor Bavčar, Ivan Borštner in Franci Zavrl FOTO: Dare Čekeliš

Po prvih aretacijah so v uredništvu Mladine 3. junija ustanovili odbor za varstvo pravic Janeza Janše, ki je kasneje prerasel v Odbor za varstvo človekovih pravic. Vojaški tožilec je 30. junija proti četverici vložil obtožnico in predlagal, da se za Janšo, Borštnerja in Tasiča podaljša pripor do konca sojenja. Konec julija je senat vojaškega sodišča Borštnerja obsodil na štiri leta zapora, Janšo in Zavrla, ki se je branil s prostosti, na poldrugo leto zapora, Tasiča pa na pet mesecev.

Sredi oktobra 1988 je vrhovno sodišče v Beogradu potrdilo sodbo ljubljanskega vojaškega sodišča, Tasiču pa zvišalo kazen na deset mesecev zapora. V začetku avgusta 1989 so pogojno izpustili Janšo, za njim pa še Tasiča in Zavrla, medtem ko se Borštner aprila 1990 ni vrnil na prestajanje kazni.

David Tasič in Igor Bavčar
David Tasič in Igor Bavčar FOTO: Dare Čekeliš

Bavčarjev odbor je pred obsodbo četverice organiziral množične proteste pred stavbo vojaškega sodišča na Roški ulici v Ljubljani. Državljani so med drugim protestirali proti postopku v srbskem jeziku in sojenju civilistom pred vojaškim sodiščem. Proces je imel tudi širše politične implikacije, saj je spodbudil nastajanje novih političnih organizacij.

Tako sta med drugim nastali Slovenska demokratična zveza in Socialdemokratska zveza Slovenije, predhodnica SDS. Skupaj s Slovensko kmečko zvezo, Slovenskimi krščanskimi demokrati, Zelenimi Slovenije in Liberalno stranko so kasneje oblikovali koalicijo Demos, ki je zmagala na prvih demokratičnih volitvah aprila 1990.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rijad Proši?
02. 06. 2006 16.49
+2
Škoda je samo , ker Janše niso odpeljali takrat v Bograd. Pa Bavčarja se spominjam, ko se je na Roško z poni expresom pripeljal,danes pa lopovi živijo na račun revežev in se vozjijo z najbolj luksuznimi avtomobili. Kok smo ljudje neumni.
gadni@email.si
02. 06. 2006 16.24
+2
Prav res, zakaj so jih zaprli? Kradli so zaupne dokumente. Zato pa smo danes tu kjer smo. Kar se janezek nauči - Janez zna.
jsmazarot@email.si
01. 06. 2006 14.07
Fotokopiranje! Proti JLA gibanje Slovenski nacionalizem Avto cesta! :)
Verjetno bi koga zanimalo tudi zakaj so zaprli cetverico leta 1988 dragi novinarji, ki ne opravljate svojega dela profesionalno. Jaz bi se to najprej vrasal, ce bi se to meni zgodilo. Odon
jsmazarot@email.si
01. 06. 2006 09.19
In tako se je začel začetek konca! živel JBTZ!