Korona

Na Golniku pozvali, da je treba čas po epidemiji izkoristiti za krepitev infrastrukture

Golnik, 01. 06. 2020 16.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na slovesnosti ob koncu epidemije v Sloveniji so v Kliniki Golnik poudarili, da ta čas po epidemiji zahteva pripravo in krepitev zdravstvenega sistema. Uspeh ali neuspeh pri tem pa bo zaznamoval našo in prihodnje generacije, so opozorili.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Slovesnost na Golniku
    02:48
    Iz 24UR: Slovesnost na Golniku
  • Iz SVETA: Slovesno na Kliniki Golnik
    03:04
    Iz SVETA: Slovesno na Kliniki Golnik

"Covid-19 ni izginil in svetovne pandemije še ni konec, mnoge države so še v hudi stiski in tudi možnost drugega vala je pri nas velika in realna. Predah, ki ga imamo, moramo tako izkoristiti za krepitev infrastrukture, ki bo omogočala ne le oskrbo okuženih bolnikov, ampak tudi hkratno in varno obravnavo bolnikov z drugimi boleznimi," je na današnji slovesnosti ob koncu epidemije v Sloveniji dejal direktor Klinike Golnik Aleš Rozman.

Konec epidemije pomeni, da tudi bolnišnice postopoma sproščajo obiske. V Kliniki Golnik so tako od danes spet možni obiski, ki pa so omejeni na eno zdravo odraslo osebo na dan. 

Pojasnil je, da je treba vlagati v izobraževanje in zaposlovanje zdravstvenih delavcev, v oblikovanje odzivnih skupin in v ustvarjanje pogojev za mobilnost timov. Reševati je treba tudi problem najranljivejših struktur v državi, to je domov za ostarele. Kot je opozoril, je celoten zdravstveni sistem, ki je že pred epidemijo deloval na zgornjem robu zmogljivosti, ranljiv in večjega pritiska verjetno ne bi prenesel. Oblikovan je bil za čas brez epidemij, zato je tudi organizacijsko, materialno in kadrovsko šibek.

Opozorili na dotrajanost in arhitekturne pomanjkljivosti bolnišnice Golnik

Rozman je izpostavil tudi problem bolnišnice na Golniku, ki je stara sto let, je dotrajana in ni potresno varna, njena arhitektura pa ni prilagojena sodobni obravnavi bolnikov. Zato Rozman želi, da bi v luči morebitnega drugega vala in izbruhov drugih respiratornih okužb kompleksu univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo na Golniku priključili sodoben izolacijski oddelek, ki bi bil na voljo bolnikom iz vse države.

Osebje Klinike Golnik
Osebje Klinike Golnik FOTO: Bobo

Na potrebo po pripravi na bodoče izzive je opozorila tudi pomočnica direktorja Klinike Golnik za področje zdravstvene nege Katja Vrankar. "Čas po epidemiji je priložnost, da poleg analize dela uredimo naše delovanje v bodoče v podobnih situacijah, da bomo pripravljeni na tovrstne izzive sistemsko in ne bomo le upali, da bomo imeli sposobne ljudi na pravih mestih," je poudarila in dodala, da je vsa pridobljena znanja treba implementirati tudi v zdravstvene šole.

Konkretne ugotovitve in možne rešitve za prihodnje delo v času epidemij, kot je denimo namestitev računalnika za vnos podatkov v bližino bolnika, je nakazala tudi vodilna medicinska sestra negovalnega oddelka na Kliniki Golnik, ki so ga preuredili v oddelek za okužene bolnike s covidom-19, Judita Slak. "Upajmo, da ne bo ponovnega vala, če bo, pa smo pripravljeni," je zagotovila.

Rozman je izpostavil doprinos Klinike Golnik pri spopadanju z epidemijo in pohvalil zaposlene, pa tudi vse druge, ki so prispevali k temu, da se je Slovenija v boju z epidemijo odlično odrezala. Posebej se je zahvalil tistim, ki so kljub bojazni za lastno varnost in varnost svojih družin, stali v prvih vrstah in delali z okuženimi. Tisti zdravstveni delavci, ki so se izpostavili in javili za tvegana delovna mesta, so danes prejeli tudi posebno spominsko značko.

Tomaž Gantar, Lynda C. Blanchard in Aleš Rozman
Tomaž Gantar, Lynda C. Blanchard in Aleš Rozman FOTO: Bobo

Na slovesnosti zbrane nagovorila ameriška veleposlanica in minister za zdravje

Na današnji slovesnosti so se zdravstvenim delavcem pridružili tudi policisti, vojaki, gasilci in pripadniki civilne zaščite. Skupaj so si ogledali prelet letal 15. polka vojaškega letalstva Slovenske vojske in 31. lovskega polka Vojnega letalstva ZDA, ki so se na ta način zahvalili sodelujočim v boju proti epidemiji. Nagovorila sta jih tudi veleposlanica ZDA v Sloveniji Lynda C. Blanchard in minister za zdravje Tomaž Gantar.

Minister je izpostavil dobro opravljeno delo. "Seveda ostaja bolezen covid-19 z nami, s tem, da smo danes bogatejši za veliko znanja in poznavanja te bolezni in verjamem, da bi se tudi v primeru, da bi se znova povečevalo število okuženih in obolelih, znali še boljše in dovolj uspešno soočiti z morebitnim drugim valom," je dejal.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User1563571
02. 06. 2020 17.12
+1
Ko končno dočakaš, da se kdo obregne ob leden sladoled, ki marsikomu dela angino 👍..in varnostno razdaljo...če bi jo imeli, ne bi vse tole šlo na sliko😁
nimamideje123
05. 06. 2020 21.06
Varnostno se razdeli v tri p***** ********e
zavetnik
02. 06. 2020 14.31
+1
Ta v sredini slike osebje Klinike Golnik pa v času po koroni liže je oralno zdravo za grlo in usta se ne okuži.
Cisto na hitro
02. 06. 2020 10.36
-2
Kaj nas briga zdravstvena infrastruktura v Sloveniji, če si Kućan greš enostavno v Švico se zdravit. Tam je vrhunska infrastruktura in vse se drago plača. Milan je precednik cetralnega komiteja zveze komunistov Slovenije. On je enak med enakimi. On je prvi, ki se bori za delavske pravice!
kaktusar1
02. 06. 2020 10.24
+2
a ni tale rozman pompozno objavil, da letos ne bo turističnih potovanj v tujino, za domače bomo pa še videli....še en iz vrst paničarjev, ki jih slovenija ne potrebuje..
nivampomo?i
01. 06. 2020 20.44
+0
Včasih smo v tej bolnišnici delali večinoma domačini(ker smo že po defaultu odporni na jetiko),danes vidim večinoma tujci.Nekoč je bil inštitut evropska metropola zdravljenja pljučnih bolezni,danes le še strah in trepet vsakega morebitnega pacienta.Žalostno.
periot22
01. 06. 2020 19.47
+5
Kje imate varnostno razdaljo zdravstveni delavci?
VolkBrenin
01. 06. 2020 18.24
+2
no fotografiji izgleda infrastruktura kar krepka...edino tista blond s čopom , ki je bolj s hrbtom obrnjena je v mejah normale....
bik123
01. 06. 2020 18.00
+1
a na golniku so se mnenja da poletja v tujini letos ne bo? a je ta brihten doktor ze dobil kaksno?
pomlad 2020
01. 06. 2020 17.44
+22
Rozman, bolje, da si tiho. Tvoje napovedi so bile bolane, totalno paranoične. Tudi kot zdravnik na Golniku si neprijazen!
akmt
01. 06. 2020 18.00
-5
Aja, za vas jih je umrlo premalo. Ce bi jih umrlo veliko, bi bil pa zdravniki uredu
Uporabnik1152447
01. 06. 2020 19.50
+2
Do objave seroloških testov iz Kalifornije ni bilo nobenega dobrega podatka, da je virus manj nevaren, kot so nakladali. Večinoma smo pač zaupali znanstvenikom in nismo verjeli, da se bo znanost zmotila za faktor 50-85. Lahko smo veseli, da je virus manj nevaren, kot smo mislili sprva, je pa bolje preventiva kot kurativa. Ampak za preventivo bi bilo dovolj okoli 3 tedne "karantene".
werner111
01. 06. 2020 17.44
+16
Nevwm kdaj se boste poklonili trgovka ki so bolj izpostavljene za manjši denar kot medicinsko osebje večinoma medicinskega osebje je med epidemijo sedelo in čakalo da mine delovnik in zraven objavljali slike z maskami na instagramu fb... Tok o tem kok je bil kdo obremwnjwn
periot22
01. 06. 2020 20.49
+1
Res je najbolj so bile izpostavljene trgovke!
kaktusar1
02. 06. 2020 10.26
+1
najbolj izpostavljene, pa nobena okužena s virusom....
proofreader
01. 06. 2020 17.34
+13
Čas je da se zdravstvo organizira, sedaj že leta ni napredka. ZZZS naj ne plačuje storitev, na katere se ni možno naročiti preko spleta.
Andrej Volaj
01. 06. 2020 17.26
-8