Znanost in tehnologija

Učinkovita sledljivost porekla mesa

Slovenj Gradec, 18. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Podjetje Kopa je v 8 slovenskih klavnicah uvedlo informacijski sistem, s pomočjo katerega je moč slediti poreklo govedi in govejega mesa.

Aplikacija za spremljanje porekla govedi temelji na najnovejših odprtih industrijskih standardih ter tako izkorišča vse dane možnosti, ki jih ti standardi nudijo. Celotno aplikacijo so razvili v Javi, vsi zajeti podatki pa se hranijo v podatkovni bazi Oracle.

Zaradi pojava bolezni BSE je Evropska unija leta 1997 sprejela uredbo o označevanju in registriranju govedi ter označevanju govejega mesa in mesnih izdelkov. Namen uredbe je bil vzpostaviti evidenco nad celotno populacijo govedi, s sistemom sledljivosti porekla pa zagotoviti, da lahko potrošnik pri nakupu mesa za vsak kos posebej preveri poreklo živali (kmetijo, pitališče). V novembru 1999 sta Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Ministrstvo za znanost in tehnologijo odobrila in sofinancirala projekt »Sledljivost porekla govejega mesa od klavne linije do potrošnika«, slovenjgraško podjetje Kopa pa se je v projekt vključilo z izdelavo informacijskega sistema (aplikacije). V želji po čim enostavnejši uporabi aplikacije so morali povezati kar precej različnih elementov, ki se pojavljajo pri delu uporabnikov – samodejno zajemanje podatkov s tehtnice, branje črtne kode iz potnih listov ter ušesnih številk živali s pomočjo čitalcev črtne kode, s čimer se precej zmanjša dejavnik človeške napake. Po zaključeni ocenitvi živali se natisne etiketa, na kateri so zajeti podatki o živali, v njej pa je vključena tudi črtna koda, ki se uporablja v nadaljnjih postopkih obdelave mesa. Verodostojnost podatkov o živali in rejcu se preverja v centralni podatkovni bazi, ki je v pristojnosti Službe za identifikacijo in registracijo (SIR). Ta podatkovna baza se nahaja na strežnikih Centra vlade za informatiko (CVI), do nje pa se dostopa preko interneta. Izmenjava podatkov teče takoj na zahtevo uporabnika po varnih povezavah, preverjanje podatkov v centralni podatkovni bazi pa se izvaja s pomočjo XML standarda.

V projekt se je v začetku leta 2000 vključilo tudi Gospodarsko interesno združenje Meso in izdelki kot organizator in usklajevalec pri informiranju njegovih članov pri nabavi in vzpostavitvi sistemov za sledljivost govejega mesa. Zaradi dobrega sodelovanja je sistem sledljivosti že uspešno uveden v 4 klavnicah (Jurmes, Košaki, Kraljeve mesnine in MIP), v fazi uvajanja pa je še v Celjskih mesninah, Kmečki zadrugi Sevnica, Meso Kamnik in Pomurki.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou