
"Čas se je iztekel." S takšnim obvestilom so hekerji pospremili objavo podatkov okoli 40 milijonov uporabnikov spletnega servisa Ashley Madison, na drugi strani Atlantika znanega po organiziranju "diskretnih izvenzakonskih srečanj" za ljudi, ki so poročeni ali v zvezi. Ali-kot se izrazijo na strani – pomagajo tistim, ki "doma niso srečni ali so zdolgočaseni in iščejo popestritev".
Dan potem, ko je bil dokument s podatki poslan na splet, se je marsikateremu uporabniku in njegovi družini zatresel svet, je danes mogoče razbrati iz medijskih poročanj, ki govorijo o šokih ki so jih doživljali ljudje ob branju seznama imen.
Izgovor, ki bi se glasil "na seznamu je samo moj soimenjak", pa tokrat ne pomaga, saj niso objavljena samo imena, ampak tudi naslovi, podatki o plačilnih karticah, fotografije in zapisane fantazije ter preference glede partnerja, s katerim bi želeli uporabniki prevarati svojega stalnega spremljevalca ali spremljevalko.
Sporna stran je bila že dolgo na udaru jeznih prevaranih partnerjev, verskih skupin in drugih varuhov morale. Zaposleni tam priznavajo, da so prejemali grožnje s smrtjo.
Hekerji med motivi za svoje dejanje sicer navajajo enega, ki je še posebej zanimiv. Da bi dokazali, da ponudnik storitve nikoli ne izbriše podatkov uporabnika, čeprav ta tako želi. Stran uporabnikom namreč ponuja možnost, da jim v zameno za okoli 20 evrov popolnoma izbrišejo vse podatke, ki so jih kadar koli vnesli na stran.
Ker so zdaj med objavljeimi tudi podatki ljudi, ki so predvidevali, da so jih izbrisali, hekerji pravijo, da je to dokaz, da je storitev, ki družbi na leto prinese okoli 2 milijona dolarjev, pravzaprav lažna.
Po objavi podatkov se pojavlja tudi vprašanje usode Ashley Madison, kjer so si vodilni med drugim prizadevali, da bi družbo v Londonu poslali na IPO, kjer so želeli zbrati okoli 200 milijonov dolarjev za občutno širitev storitev.
Direktor Noel Biderman se je sicer le malo pred objavo ukradenih podatkov dejal, da tehnologija družbi omogoča zagotavljanje popolne zasebnosti. Pritoževal se je tudi, da tehnološki svet ne ceni dovolj sistema, ki ga ponuja Ashley Madison in med drugim vključuje storitve, ki so v omejenem obsegu ponujene tudi kot storitve Snapchat, Tinder in Grindr.
Storitev Ashley Madison so na splet postavili leta 2001, trenutno ima 36 milijonov aktivnih uporabnikov v 46 državah, lani pa so zabeležili 115 milijonov dolarjev prihodkov.
Konkurenca prav dolgo ni objokovala težav Ashley Madison, že včeraj so se na spletu pojavile rešitve, ki omogočajo hitro brskanje po seznamu in ugotavljanje, ali posameznik je na seznamu ali ne. Več takšnih storitev je zaradi navala že imela tehnične težave.
Precej nemira pa je objava seznama povzročila tudi v ameriški vojski in vladnih agencijah, saj se na seznamu pojavi okoli 15.000 njihovih uradnih elektronskih naslovov. Ali so njihovi lastniki tudi dejanski uporabniki, ni znano, na seznamu se je na primer znašel celo elektronski naslov nekdanjega britanskega premierja Tonyja Blaira.
Zaskrbljeni pa so tudi policisti, ki opozarjajo, da se seznam potencialni vir informacij za kriminalce. Objavljeni so namreč naslovi, gotovo pa bo komu na pamet padlo tudi izsiljevanje ljudi s seznama.
Realno nevarnost pa naj bi objava predstavljala tudi za uporabnike iz držav, v katerih sta varanje ali homoseksualnost prepovedana, a so ljudje vseeno uporabljali storitev. Na spletu se je že pojavila, sicer nepreverjena, izpoved moškega iz Saudske Arabije, ki je med študijem v ZDA uporabljal storitev, zdaj pa se je preventivno že izselil iz domovine.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.