Spletna stran 24ur.com je več let svojim uporabnicam in uporabnikom omogočala, da pri prispevkih izrazijo svoje mnenje. S tem, ko se je širila, je ponujala tudi vse več vsebin, kjer je bilo možno oddati komentar. Hkrati se je večalo tudi število tistih, ki so se opogumili in s komentarjem vstopili v razpravo. A kmalu se je pokazalo, da večje število oddanih komentarjev pomeni tudi večje število komentarjev, ki vsebujejo kletvice in, kar je še huje, sovražni govor.
Sovražni govor v slovenskih medijih prepoveduje Zakon o medijih. V njem je jasno zapisano, da v medijih ne sme biti spodbujanja k narodni, rasni, verski, spolni ali drugi neenakopravnosti, k nasilju in vojni. Prepovedano je tudi izzivanje narodnega, rasnega, verskega, spolnega ali drugega sovraštva in nestrpnosti.
Ker komentarje pod novinarskimi prispevki jemljemo kot del medijskih vsebin, smo se proti sovražnemu govoru skušali boriti na različne načine. S splošnimi pogoji uporabe so se uporabniki med drugim zavezali, da v svoji komunikaciji ne bodo uporabljali groženj, slabšalnega, poniževalnega ali žaljivega načina izražanja, sami pa smo za ohranjevanje kulturne ravni komunikacije skušali poskrbeti s seznamom prepovedanih žaljivih besed in moderatorji, ki so neprimerne komentarje čim prej umaknili s spletnih strani. Nekajkrat je zadeva postala že tako resna, da so nas obiskali policisti in zahtevali podatke uporabnic in uporabnikov, ki so s svojimi komentarji kršili zakonsko določena pravila.
Ker število žaljivih komentarjev in komentarjev s sovražnim govorom iz dneva v dan raste, sami pa smo ocenili, da jim ne zmoremo več slediti, smo se na koncu odločili, da oddajanje komentarjev na naši spletni strani vsaj za nekaj časa onemogočimo. "Dolgo časa smo se v uredništvu pogovarjali o tem problemu in poskušali najti rešitev, ki bi bila primerna tako za nas kot za naše uporabnice in uporabnike. Navsezadnje smo z uvedbo komentarjev k člankov želeli ljudem dati možnost, da skupaj z nami kreirajo novice, nam posredujejo podatke o dogodkih, ki jim mi nismo bili priča, in pa seveda povedo svoje mnenje o temi, ki jih zanima. Vendar pa z vsakim dnem dobivamo več komentarjev, ki so neprimerni za objavo na naših spletnih straneh, in smo se zato odločili, da to funkcionalnost zaenkrat ukinemo," je dejala odgovorna urednica Barbara Repovž.
Komentarje bo moč oddajati še do 20. aprila, nato pa bomo okno Pošlji komentar odstranili s spletne strani.
KOMENTARJI (656)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.