Nadobudni slovenski osnovnošolci spet presenečajo. Tokrat so svoje znanje in sposobnosti pokazali na OŠ Brinje Grosuplje, kjer so izdelali pravi električni avtomobil. "Letos smo končali izdelavo električnega avtomobila druge generacije. V primerjavi z našim prvim lesenim električnim avtomobilom iz leta 2006, je karoserija tega narejena v celoti iz lesa, vgrajen pa ima tudi nov električni motor slovenskega proizvajalca Letrika. Triletni projekt, za katerega so učenci žrtvovali tudi kakšno prosto popoldne, je letošnjem šolskem letu dokončala skupina fantov, ki obiskuje modelarski krožek," je sporočil Ivan Dović, tamkajšnji učitelj tehnike in tehnologije.
Potek izdelave so opisali na svojem blogu, kjer so objavili tudi predstavitveni video, ki si ga lahko ogledate spodaj.
Kot pravijo, se je že v šolskem letu 2004/05 učencem porodila ideja, da bi izdelali manjše vozilo na pedala. "Dela smo se lotili s preučevanjem knjig o delovanju vozil, sestavljanju modelov in ogledom avtoodpada, kjer smo si nabrali tudi veliko koristnih reči, kot so luči, avtoradio, ogledala, zvočniki in ostalo," dodajajo. V procesu načrtovanja je nastalo ogromno skic, saj so želeli, da bi avto res dobro izgledal. Ko je bila skica končana, so se lotili izdelave.
Začeli so z izdelavo podvozja, za kar so uporabili smrekove letve. Sledila je namestitev sprednjih in zadnjih koles, pogona na pedala, krmilnega mehanizma, zavor, izdelava karoserije, sedeža, volana, vgradnja luči, radia, zvočnikov in avto je bil nared.
Vožnja z njim je bila čisti užitek, a žal je lahko trajala le dokler ni vozniku zmanjkalo moči v nogah. Zato so se naslednje leto odločili, da ga predelajo na električni pogon. Vanj so vgradili star elektromotor in izdelali lastni elektronski regulator hitrosti.
Ker z obliko stare karoserije niso bili več zadovoljni, so leta 2010 začeli z njeno prenovo. Zbrali smo nekaj novih skic, za katere so dobili navdih pri zanimivih avtomobilih in se odločili za najboljšo. Karoserijo so v celoti izdelali iz lesa, večinoma iz topolovih vezanih plošč. Ukrivljene dele so naredili tako, da so zlepili nekaj plasti vezanih plošč, jih ukrivili in počakali, da se je lepilo posušilo. Na koncu so karoserijo prebarval z akrilnimi barvami. "Nova karoserija pa ni boljša samo zaradi lepše oblike in izgleda, ampak tudi zato, ker je lažja.
Prenovo smo končali leta 2012/13," pravijo.
Vanj so dodali še radio, v sprednjem delu avtomobila pa so v posebno tubo namestili še dva zvočnika. Anteno so speljali po notranji strani avta, namestili pa so mu tudi prednje in zadnje LED luči, ki se prižgejo na armaturni plošči. Šli so še celo korak dlje in pri izbirnem predmetu robotika v tehniki za vajo izdelali model potujočih luči, kot jih ima avtomobil v kultni nadaljevanki Knight Rider. "Vajo nam je z veliko truda uspelo prenesti na naš avtomobil. S tipkami, ki smo jih namestili na volanski obroč, lahko spreminjamo temo utripanja lučk, pri čemer lahko izbiramo med petimi programi," pojasnjujejo navdušeni osnovnošolci.
Pozabili niso niti na polnilno postajo na sončne celice
Ker želijo, da je električni avtomobil res EKO, so naredili celo lastno polnilno postajo na sončne celice. Najprej so naredili načrt in kasneje iz smrekovega lesa še stojalo za sončne celice. Na stojalo so pritrdili sončne celice, ki so jih zvezali s posebnim vmesnikom, zdaj pa lahko že polnijo akumulatorje.
Leta 2013/2014 so na razpisu Okolje in inovacija 2012 – 2014 dobili sredstva za prenovo pogonskega sistema. Star motor se je namreč močno pregreval in se po približno uri vožnje ustavil. Pri Letriki so kupili nov motor in nov električni krmilnik. Sledila je zahtevna namestitev, saj je motor izjemno močan in ga je bilo težko pritrditi na podvozje. Kljub temu jim je uspelo. Po nekaj testiranjih in odpravljanju napak je bil avtomobil, ki so mu zaradi podobe bikove glave nadeli ime Minotaver, nared. Vožnjo z njim si lahko ogledate v videu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.