V odgovor na gospodarsko krizo se je ekipi zbranih slovenskih strokovnjakov pred nekaj leti v glavah porodila ideja, da bi ustvarili prav posebno plovilo. Strinjali so se, da je ob vedno večji ekološki ozaveščenosti nujno, da se pri tem uporabi tako imenovano zeleno tehnologijo. Potem, ko so pridobili sredstva Slovenskega podjetniškega sklada, je sledilo nekaj let trdega dela in sodelovanja s številnimi priznanimi strokovnjaki znanstevih institucij Univerze v Mariboru in Univerze v Ljubljani. Zdaj so s svojo tehnološko dovršeno kreacijo presenetili in navdušili svetovno javnost. Naj še dodamo, da je plovilo, ki ga lahko vidite na fotografijah in posnetkih, plod izključno slovenskega znanja, prav tako pa nas lahko veseli, da bo po aktualnih načrtih proizvodnja, ki prinaša tudi nova delovna mesta, potekala v Sloveniji.
Za kakšno plovilo gre?
Kot je za 24ur.com pojasnil direktor podjetja Quadrofoil Marjan Rožman, so se z idejo nekako odzvali na stanje v gospodarstvu in na nove okoljevarstvene predpise na področju navtike. Vedno več je namreč prepovedanih območij za plovbo plovil z motorji z notranjim izgorevanjem. “Ekipi zbranih strokovnjakov pod idejnim vodstvom Simona Pivca je uspelo izdelati okolju prijazno, zdravju neškodljivo in izjemno energetsko učinkovito plovilo,” pojasnjuje Rožman.
Eno uro vožnje po vodi za en sam evro
Quadrofoil, ki je namenjen prevozu dveh oseb, ima električni pogon in patentiran krmilni sistem podvodnih kril. Tehnologija podvodnih kril omogoča, da se pri hitrosti 12 kilometrov na uro dvigne nad vodno gladino. Zaradi vzgona lahko Quadrofoil, ki tehta borih 100 kilogramov, potuje z najmanjšim vodnim uporom kar posledično povzroči manjšo porabo električne energije. "Obratovalni stroški takšne vožnje so en evro na uro, povrhu pa so nizki tudi stroški vzdrževanja," pravi.
Plovilo je zaradi električnega pogona zelo tiho in ne proizvaja nobenih valov ali emisij. Vse to potniku daje občutek letenja, pravi naš sogovornik. Sicer je z njim mogoče pluti povsod, kjer je minimalna vodna globina vsaj en meter. Razvije lahko hitrosti do 40 kilometrov na uro, z njim pa je mogoče ob najbolj ekonomični vožnji prevoziti celo do 100 kilometrov. Potem je potrebno napolniti baterije. "Čas polnjenja baterij je manj kot dve uri," dodaja.
Quadrofil je nared za proizvodnjo, pravi. Na naše vprašanje, kje bo potekala proizvodnja in ali to prinaša tudi nova delovna mesta, odgovarja, da naj bi proizvodni obrat stal na slovenskih tleh. Kot je poasnil, je na podlagi tripartitnega pisma o nameri, ki so ga družbe Quadrofoil, Občina Slovenska Bistrica in družba Impol 2000 podpisale junija letos, predvidena lokacija proizvodnje v Slovenski Bistrici. "Seveda ta proizvodnja odpira tudi nova delovna mesta, pri čemer je število zaposlenih odvisno od uspešnosti medijske kampanje in obsega prejetih prednaročil," je pojasnil.
Prvo takšno plovilo so sicer na ogled postavili že leta 2012, in sicer z namenom, da pridobijo neposreden odziv trga in potencialnih uporabnikov plovila. Odzivi obiskovalcev sejma, medijev širom sveta, ter strokovne javnosti je bil nad vsemi pričakovanji, pravi, a so morali zaradi "zelo neprijaznega okolja do novih investicijsko intenzivnih projektov" s proizvodnjo počakati. "Bančno financiranje takšnim projektom v Sloveniji skoraj ni dostopno. Zato šele sedaj pričenjamo z zbiranjem naročil in proizvodnjo po principu organske rasti," je še pojasnil Rožman.
Quadrofoil bo sicer mogoče prihodnji teden videti tudi v Ljubljani. Izbrani so bili namreč v nabor najboljših inovacij 9. Slovenskega foruma inovacij, ki se bo odvijal 12. in 13. novembra 2014 v Cankarjevem domu.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.