"Ti otroci se ne zavedajo, kako zlobni so drug do drugega," je povedala Zoeina mama Rebecca Abbott, ki je medijem zaupala, da so vrstniki njeno hčerko več let nadlegovali na spletu. Med drugim so na Facebooku delili njeno fotografijo, pod katero so napisali "Označi k***, ki je ne maraš!" Zoe je bila močna, a trpela je za depresijo in nekega dne se je preprosto zlomila. Nasilneži pa so nadaljevali celo po njeni smrti, nekdo je na njen profil celo napisal: "Še dobro, da te ni več!"
Pri nas se spomnimo primera devetletne Maje, ki se je leta 2011 znašla pod plazom žaljivk sovrstnikov, ki so Facebooku celo ustanovili skupino: "Vsi, ki se strinjate, da je Maja debela in grda". Objavili so njeno fotografijo, na zid skupine pa zapisovali žaljivke. Deklica se je na komentarje odzvala in se skušala braniti, ob tem pa se je odziv njenih napadalcev le še povečal. Podobnih zgodb je verjetno še veliko, a le redko katera pride v javnost.
Kaj je spletno nadlegovanje oz. cyberbullying?
Danes si skoraj ne predstavljamo življenja brez računalnikov, interneta in mobilnih telefonov. Ti uporabnikom ponujajo številne zabavne, uporabne in koristne vsebine, po drugi strani pa jih izpostavljajo novim nevarnostim, ki jih pred nekaj leti še niso poznali. Med najbolj dovzetnimi in ranljivimi za to so otroci in najstniki, ki se še ne zavedajo posledic svojih dejanj in razsežnosti vseh nevarnosti, ki prežijo nanje. Ena glavnih med njimi je zagotovo spletno nadlegovanje oz. cyberbullying.
"Če ti kdo prek novih tehnologij pošilja žaljiva, ustrahovalna sporočila, komentarje, SMS-e, te obrekuje na družabnih omrežjih, forumih ali blogih, če objavi tvojo fotko, ne da bi ti vedel za to, ali jo obdela na žaljiv način, naredi lažni profil ali sovražno skupino o tebi na socialnem omrežju, če ti kdo ukrade geslo in identiteto in v tvojem imenu piše, objavlja, kontaktira tvoje prijatelje, te nadleguje prek spletne kamere, te tako ali drugače izsiljuje ... je to spletno ustrahovanje, trpinčenje, nadlegovanje," opozarjajo na Centru za varnejši internet Safe.si.
Nad tem skoraj ni mogoče imeti pregleda
Spletno nadlegovanje je poseganje v zasebno življenje in se od 'običajnega' nadlegovanja razlikuje tako, da se odvija 24 ur na dan in se ne konča pri domačih vratih. Nad obsegom širjenja informacij zaradi raznolikih možnosti in hitrosti novih medijev skoraj ni mogoče imeti pregleda. Izvajalci nasilja lahko delujejo povsem anonimno in se zaradi tega počutijo tudi popolnoma varne. Pogosto se identiteta, s katero se predstavljajo, močno razlikuje od resničnosti. Starost ali pa zunanji videz pri spletnem nadlegovanju nista bistvena kriterija. Spletno nadlegovanje se lahko pojavlja med enako starimi osebami (sošolci) ali pa med različnimi starostnimi stopnjami (učenec-učitelj), pa pojasnjujejo pri projektu Cyberhelp.eu.
Povodi in nagibi za spletno nadlegovanje so lahko zelo raznoliki – od razbremenitve kot ventila za nakopičeno agresijo, do iskanja pozornosti, zavisti, demonstracije moči, strahu ali pa preprosto iz samega dolgčasa, krepitve občutka pripadnosti skupnosti, konfliktov med osebami in podobno.
Najhujša posledica je lahko samomor
Žrtve spletnega nasilja pogosto delujejo potrto, napeto in manj govorijo. Pa ne ostaja samo pri tem, posledice se razvijejo v težka duševna, telesna in socialna stanja. Mnoge žrtve spletnega nasilja trpijo zaradi motenj spanja in koncentracije, depresije in telesnih obolenj. Druge možne posledice so lahko tudi pomanjkanje teka in upadanje uspešnosti. Mnoge učenke in učenci se bojijo iti v šolo in hlinijo telesne težave, zaradi katerih bi se šoli lahko izognili. V skrajnih primerih se zgodi, da se žrtev z dogodki ne more uspešno spopasti in se poškoduje. Visoka stopnja psihičnih obremenitev, ki jim je žrtev spletnega nasilja izpostavljena, pa lahko pripelje tudi do samomora.
Kaj lahko narediš? Shrani sporočilo, naredi 'printscreen', zberi vse dokaze ...
Na Safe.si so zapisali tudi navodila o tem, kaj storiti, če te kdo ustrahuje ali nadleguje:
- ne odgovarjaj na sporočila, ki so sovražna ali te žalijo, to lahko še spodbudi nadlegovalca,
- shrani sporočilo, naredi zaslonsko sliko (print screen) ali fotografijo pogovora v klepetu, zberi vse možne dokaze nadlegovanja (to ti bo prišlo prav, ko boš iskal pomoč ali želel primer prijaviti),
- o tem se pogovori z odraslo osebo, ki ji zaupaš (starši, učitelj, lahko pokličeš Tom telefon na številko 116 111, kjer mladim svetujejo pri težavah na internetu),
- blokiraj pošiljatelja, ni ti treba prenašati nikogar, ki te nadleguje (če naletiš na neprimerno vsebino na spletu, jo prijavi lastnikom spletne strani, posnetke spolnih zlorab otrok ali sovražni govor lahko prijaviš na www.spletno-oko.si),
Kako lahko sam preprečiš spletno nadlegovanje?
- svojih osebnih informacij - imena, naslova, telefonske številke, e-mail naslova - nikoli ne posreduj preko interneta (če nadlegovalci ne bodo imeli dostopa do teh informacij, jih tudi ne bodo mogli zlorabiti),
- ne verjemi vsemu, kar prebereš (ni nujno, da vsi ljudje na internetu govorijo resnico, zato ne nasedaj prevaram in lažem),
- upoštevaj spletni bonton (v virtualnem svetu naj veljajo ista pravila kot v realnem svetu - če je nekdo na internetu do tebe nesramen, ga preprosto ignoriraj in mu ne odgovarjaj, prej ali slej bo odnehal),
- ne pošiljaj sporočil, kadar si slabe volje, počakaj, da se umiriš in v miru razmisliš, kako pravilno odreagirati (jezna sporočila boš kasneje lahko obžaloval, napake pa ne boš mogel popraviti, saj se sporočil ponavadi ne da brisati),
- nikoli ne odpiraj sporočil, ki ti jih pošiljajo neznanci, zbriši jih ali pa se posvetuj z odraslo osebo, ki ji zaupaš,
- če se ti nekaj ne zdi v redu, potem zagotovo res ni, zaupaj svojim občutkom (vsebine, ki ti povzročajo strah ali nelagodje, vedno pokaži staršem ali drugim odraslim)
- ne odgovarjaj na sporočila spletnih nadlegovalcev, to je natančno tisto, kar hočejo (če bodo videli, da ni odgovora, bodo prej ali slej odnehali),
- zaščiti se in se nikoli ne srečuj z ljudmi, ki jih spoznaš on-line,
- v primeru, da te nadlegujejo, se zaupaj staršem, zagotovo ti bodo pomagali.
Starši, dajte otroku čustveno podporo in mu zagotovite, da sam nikakor ni kriv, da se mu to dogaja. Žrtve imajo pogosto občutek, da so same krive za nadlegovanje, čeprav je jasno, da je vsako trpinčenje nedopustno vedenje, za katerega ni nobenega opravičljivega vzroka.
Prijavite storilce!
"Odzivanje ponavadi nič ne pomaga in le še spodbudi nadlegovalce. Takšne primere je treba nemudoma prijaviti in reševati. Možnosti je več. Vsekakor je ključno soočenje, pogovor s storilci tega dejanja, v prisotnosti staršev, na šoli, z učiteljem, svetovalnim delavcem. Seveda če vemo, kdo za tem stoji," pravi Ajda Petek iz Safe.si.
Skupino, ki vsebuje sovražno vsebino, je po njenih besedah treba prijaviti administratorjem spletne strani. Facebook ponuja možnost prijave tovrstnih sovražnih skupin in obrazce za različne zlorabe. Na spletni strani www.safe.si najdete postopke prijave za različne portale.
Drugačen pa je postopek, če ne vemo, kdo stoji za sovražno skupino, nastrojeno proti nam ali našemu otroku. Potem je treba, preden zahtevamo odstranitev vsebine, ugotoviti, kdo je vsebino ustvaril, saj sam izbris ne zagotavlja, da se tovrstna vsebina ne bo spet pojavila. Pri ugotavljanju storilcev vam je v pomoč prijava na SI CERT ali na policijo.
Policisti pravijo, da ob vsakem prijavljenem primeru izvedejo ustrezne ukrepe. Zbirajo informacije in dokazov gradivo, če je treba se sproži tudi mednarodno policijsko sodelovanje zaradi pridobivanja podatkov iz tujine. Če je sum utemeljen, postopek končajo s kazensko ovadbo. Opozarjajo tudi, da je treba na nasilje – spletno ali v realnem svetu – reagirati takoj, uporabnikom spleta pa svetujejo, da tudi v spletnem okolju ne posredujejo ali objavljajo podatkov in informacij, na podlagi katerih bi oni ali njihovo premoženje lahko postali žrtve zlikovcev, prav tako pa naj ne sklepajo spletnih prijateljstev z neznanimi in sumljivimi osebami.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.