“Bill Gates deli svoje premoženje. V kolikor ne boste reagirali zdaj, vam bo morda kasneje žal. Windows je še vedno najpogosteje rabljeni program. Microsoft in AOL spremljata po tem emajlu poslano vsebino,“ med drugim piše v elektronskem sporočilu, ki so ga v minulih dneh prejeli številni Slovenci.
V nadaljevanju skrivnostni avtor, ki se predstavlja kot odvetnik, poziva, da prejeto elektronsko sporočilo pošljete prijateljem in znancem.“Potem Microsoft dve tedna sledi emajlu. Za vsako osebo, kateri ste posredovali emajl, Microsoft plača 245 evrov. Če bo ta oseba posredovala sporočilo naprej, plačajo dodatnih 243 evrov, za tretjo osebo, 241 evrov ... Po dveh tednih ti bo Microsoft poslal pismo, v katerem te bo prosil za potrditev tvojega poštnega naslova, nakar ti bo poslal ček.“
Neznani avtor v slabi slovenščini izda, da je tudi sam bil prepričan, da gre za prevaro, vendar mu je Microsoft poslal ček kar za 24.800 evrov. “Za Billa Gatesa je ta izdatek le reklama. Prosim pošljite ta emajl čim več prijateljem, znancem. Najmanj 1.000 evrov bi morali dobiti.“ In razlog za takšno dobrodušnost? “Podjetji Intel in AOL se pogovarjata o tem, da bosta postala največja ponudnika programske opreme na svetu, zato izvajata test, da bosta prepričana v to, da ostanejo pri najpogosteje uporabljenem programu.“
Microsoft: Gre za izmišljeno zgodbo
“Microsoft ni pobudnik tovrstnih akcij in ne nagrajuje posameznikov za pošiljanje elektronske pošte, zato pozivamo vse uporabnike osebnih računalnikov, naj jim ne nasedajo,“ so za 24ur.com pojasnili v slovenski podružnici Microsofta. Kot so povedali, se v primerih preizkušanja storitev ali programske opreme ne poslužujejo tovrstnih pristopov in nikdar ne plačujejo posameznikom ali organizacijam, ki preizkušajo njihovo programsko opremo.
“Gre za izmišljeno zgodbo, preko katere poskušajo škodoželjni uporabniki pridobiti elektronske naslove, ki jih izkoriščajo za pošiljanje neželene elektronske pošte. Pogosto gre pri tovrstnih sporočilih sicer samo za potegavščino, ki uporabnikom sama po sebi ne škodi, oziroma ne zbira informacij o njih. Kljub temu se uporabniki pri posredovanju in odpiranju teh sporočil izpostavljajo nepotrebnim tveganjem, predvsem na področjih virusov in druge škodljive programske opreme,“ je pojasnila Katja Šemrov iz Microsofta.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.