Ekonomist Jože Damijan ocenjuje, da so napovedi Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) o krčenju slovenskega bruto domačega proizvoda (BDP) še vedno zelo optimistične. Sam pričakuje, da bo padec letos precej večji, znašal naj bi okoli tri odstotke, naslednje leto pa verjetno približno dva odstotka.
Damijan pravi, da so se ocene Umarja glede na spomladansko napoved sicer nekoliko prilagodile dejanskim gospodarskim gibanjem, vendar so še vedno zelo optimistične. Meni, da bi morala vlada pri načrtovanju proračunov za leti 2013 in 2014 upoštevati bolj konzervativne napovedi od Umarjevih ali pa oblikovati ustrezno velike proračunske rezerve. "Razlogi za trendno slabšanje domačega trošenja so predvsem v že sprejetih varčevalnih ukrepih iz prve polovice letošnjega leta, ki bodo na trošenje in plače v javnem sektorju imeli učinek šele v drugi polovici leta, in v novem svežnju varčevalnih ukrepov, ki jih bo vlada sprejela v začetku oktobra in ki bodo dodatno zarezali v plače ter število zaposlenih v javnem sektorju," je zapisal.
Meni tudi, da bo morala vlada nujno zvišati davek na dodano vrednost (DDV) za dve odstotni točki, če bo letos želela uresničiti cilj o znižanju proračunskega primanjkljaja. "Vse troje skupaj pa povečuje negotovost, zmanjšuje zaupanje domačih potrošnikov in bo tudi vplivalo na zmanjšanje porabe gospodinjstev," je pojasnil.
Mencinger opozarja na zgrešeno gospodarsko politiko vlade
Ekonomist Jože Mencinger je ocenil, da je za slabo napoved kriva "povsem zgrešena in zmedena gospodarska politika vlade z vrsto nepremišljenih ukrepov, kot je na primer zakon za uravnoteženje javnih financ". Meni, da povečanja zasebne potrošnje ne gre pričakovati, "če ljudem grozi odpuščanje, zniževanje plač in pokojnin ter napovedovanje bankrota".
Potrebujemo pozitivne ukrepe
Damijan meni, da vlada kratkoročno teh trendov ne more obrniti, lahko pa s pozitivnimi ukrepi poskuša spodbuditi gospodarstvo, da bi v drugi polovici prihodnjega leta začelo rasti. Pri tem predlaga predvsem povečanje tistih naložb v javno infrastrukturo, ki ne zahtevajo velike kratkoročne dinamike javnih sredstev in kjer je mogoče uporabiti sredstva EU, npr. za drugi tir Koper–Divača, oziroma kjer je mogoče pridobiti tuje investitorje, npr. za tretji pomol v Luki Koper in naložbe v energetiko.
Poleg tega bi se morala vlada s tujimi kapitalskimi skladi dogovoriti o oblikovanju nekakšnega sklada, ki bi zbral sredstva na mednarodnih trgih in jih nato kot kapitalske deleže vložil v slovenska podjetja, ki imajo dobre programe in investicijske načrte, vendar zaradi kreditnega krča in prevelike zadolženosti ne morejo priti do svežih kreditov. "To bi spodbudilo rast predvsem izvoznega dela gospodarstva," meni Damijan.
Ob tem je opozoril na pomen strukturnih reform. "Ob teh stimulativnih ukrepih bo morala vlada narediti tudi svojo domačo nalogo glede izvedbe strukturnih reform (pokojninska, delovnopravna, administrativna) in sanacije bank, sicer se bo prosti pad Slovenije na mednarodnih finančnih trgih nadaljeval in bo bankrot postal neizbežen," opozarja ekonomist.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.