Parlamentarna preiskovalna komisija za gradnjo avtocest je zaslišala še tri priče, in sicer nekdanjo direktorico CP Maribor Marijo Žinkovič, nekdanjega direktorja CP Novo mesto Franca Goleta in predsednika upravnega odbora CP Ljubljana Lojzeta Kramljaka. Ta je med drugim dejal, da je bil t. i. Zemonski sporazum splošno znan.
'Vsi so vedeli za sporazum'
Kramljak, nekdanji direktor in zdaj predsednik upravnega odbora CP Ljubljana, je povedal, da so se mali in veliki gradbeni izvajalci Zemonskega sporazuma od začetka držali, dogovor pa je pozneje zvodenel. "Mala koalicija se ni vrtela v krogu višjih funkcionarjev, splošno znano pa je bilo, da so vsi vedeli za ta sporazum. To ni bila neka vojna tajna, ampak splošno znano, da so se gradbena podjetja med seboj sporazumela," je odgovoril na vprašanje predsednika komisije Rada Likarja (SDS) o tem, ali so politični funkcionarji vedeli za sporazum.
Kramljak je še pojasnil, da so se vsi akterji sporazumeli, da je glavni koordinator sporazuma prvi mož SCT Ivan Zidar, ker je izhajal iz največjega gradbenega podjetja, v glavnem pa so bili koordinatorji direktorji. Tudi po sklenitvi sporazuma so se po njegovih besedah še sestajali pri Zidarju, na sedežu SCT. Zidar naj bi bil po Kramljakovih besedah tudi pobudnik sporazuma.
'Sporazum, da bi sploh prišli do dela'
Marija Žinkovič je pojasnila, da je bil Zemonski sporazum res podpisan, a ne z namenom, da bi si posel kar tako delili, ampak da bi do posla sploh prišli. "V letih 1993, 1994 je bilo cestno gospodarstvo v veliki recesiji in smo komaj čakali, da se odprejo programi, kjer bomo do dela prišli. Ko se je odprl avtocestni program, smo moledovali, naj nam veliki izvajalci odstopijo kaj dela, ker sami nismo mogli nastopiti pri razpisih. Bila je silna muka Zidarja prepričati za delo," je dejala.
Pri sporazumu je po njenih besedah šlo samo za to, da so mali izvajalci do dela pri avtocestnem programu sploh prišli.
Žinkovičeva je potrdila, da so se mali in veliki izvajalci sestali enkrat na Zemonu in takrat podpisali sporazum. Pojasnila je, da pri podpisu ali pri pripravah na sporazum ni bil prisoten nihče s prometnega ministrstva, Družbe za avtoceste v RS ali DDC. "Saj niso bili tako neumni, da bi hodili tja svetit," je dodala.
'Veliki določili, kako bomo mali delali'
Nekdanji direktor CP Novo mesto Franc Gole pa je dejal, da na Zemono ni bil vabljen in da sporazuma ni podpisal niti ga ni videl. "Moral sem hoditi na SCT in prositi, da bi bili podizvajalci vključeni v delo na avtocestnem projektu. Cene, ki nam jih je plačal SCT, so bile katastrofalno nizke," je dejal.
"Kar mi je znano, so v sporazumu veliki določili, koliko bomo mali delali na avtocestah," je poudaril. Na vprašanje, kdo je bil koordinator med malimi in velikimi izvajalci pri razpisih, je odgovoril, da nikoli ni bilo nobenega koordinatorja. "Obrnili smo se na SCT, da bi radi delali, tam pa so rekli – prizemljite se," je še dodal.
Spomnimo
Člani komisije so na seji konec marca določili, da bodo zaslišali 35 prič, med njimi nekdanje ministre za okolje, kmetijstvo in promet ter odgovorne na Darsu in gradbenike. Komisija želi ugotoviti, ali so bili avtocestni projekti opravljeni pregledno, ter razjasniti pogoje in postopke oddaje javnih naročil, izbora ponudb, pogajanj in vsebino ponudb ter ali so bili proračunski viri za gradnjo avtocest porabljeni racionalno, namensko in skladno s predpisi.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.