Na poslovnem forumu, ki sta ga ob priložnosti današnjega srečanja predsednika slovenske vlade Boruta Pahorja in njegove hrvaške kolegice Jadranke Kosor v Zagrebu pripravili Gospodarska zbornica Slovenije in Hrvaška gospodarska zbornica, je sodelovalo prek 150 slovenskih in hrvaških gospodarstvenikov. "S tako številčno udeležbo so gospodarstveniki potrdili svoj interes za ureditev odnosov in s tem na nek način podali 'zaupnico' predsednikoma vlad, da delujeta tudi v interesu gospodarstva," so sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).
Predsednik Hrvaške gospodarske zbornice Nadan Vidošević je uvodoma dejal, da ima Hrvaška s Slovenijo še najbolj urejene odnose. Posebej je izpostavil, da Gospodarska zbornica Slovenije in Hrvaška gospodarska zbornica ves čas dobro sodelujeta in si redno izmenjujeta informacije o gospodarskih dogajanjih v obeh državah.
Predsednik GZS Zdenko Pavček pa je poudaril, da je Hrvaška za slovensko gospodarstvo izredno pomembna država. "Je med našimi najpomembnejšimi trgi. V času ekonomske krize, ki postavlja na preizkušnjo tako naša gospodarstva kot socialne vrednote, se je pomembno zavedati te okoliščine," je dejal. Izrazil je prepričanje, da številčna prisotnost slovenskih in hrvaških gospodarstvenikov na srečanju izkazuje tako poslovni kot prijateljski odnos med obema državama, kar da je velika garancija dobremu poslovnemu sodelovanju obeh gospodarstev.
Izgradnja mostov med državama
Udeležence poslovnega foruma sta nagovorila tudi predsednik slovenske vlade Borut Pahor in predsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor, ki sta na simbolni ravni izrazila potrebo in zavezanost za izgradnjo novih mostov med Slovenijo in Hrvaško.
Po besedah premiera Pahorja je za zdajšnji zastoj v gospodarski menjavi med državama poleg krize delno vendarle kriva tudi politika. Poudaril je, da se nahajamo v ključnem trenutku za razvoj medsebojnih odnosov, ki naj temeljijo na načelih vzajemnih interesov in koristi.
Pomembnost trenutka je potrdila tudi njegova hrvaška kolegica Jadranka Kosor, ki je razvila tezo o novi "paradigmi zmage", ki temelji na skupnem uspehu in izgradnji mostov spoštovanja in sodelovanja, zlasti tudi za prihodnje generacije.
Sledila je predstavitev poslovnega in investicijskega okolja v obeh državah s strani hrvaške agencije za pospeševanje izvoza in investicij ter slovenske javne agencije za podjetništvo in tuje investicije ter predstavitev podpore izvoznikom s strani hrvaške banke za obnovo in razvoj HBOR ter slovenske SID banke.
Blagovna menjava med državama
Blagovna menjava med Slovenijo in Hrvaško je v lanskem letu presegla 2,5 milijarde evrov. Pri tem je slovenski izvoz znašal skoraj 1,7 milijarde evrov, uvoz pa blizu 835 milijonov evrov. Hrvaška je bila v letu 2008 na strani izvoza tretja najpomembnejša partnerica Slovenije, na strani uvoza pa je bila na šestem mestu.
V obdobju od januarja do julija letos je glede na enako obdobje v lanskem letu slovenski izvoz padel za 26,2 odstotka, uvoz pa za 30 odstotkov.
Slovenija na Hrvaško izvaža zlasti zdravila za prodajo na drobno, olja iz nafte ali bituminoznih materialov, električno energijo ter osebne avtomobile. Uvaža pa zlasti električno energijo, dele in pribor za motorna vozila, odpadke in ostanke železa ali jekla ter dele za batne motorje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.