Gospodarstvo

'Vsak izračun agencije ni zlato, ki se sveti'

Ljubljana, 06. 10. 2011 15.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Križanič in Gaspari soglašata, da je nadzornike NLB treba menjati, a vprašanje je, s kom. O tem, da je agencija Fitch znižala bonitetno oceno nekaterim bankam, pa sta dejala, da je agencija določene stvari spregledala.

NLB-18
NLB-18 FOTO: Blaž Garbajs

Minister za finance Franc Križanič in začasni gospodarski minister Mitja Gaspari, ki opravljata tekoče posle,  soglašata, da je treba zamenjati nadzorni svet NLB. "Kolikor vem, sva usklajena, da je treba menjati, vprašanje je, s kom," je na novinarski konferenci po seji vlade dejal Križanič. Po Križaničevih pojasnilih gre za vprašanje, ali so za nove nadzornike predlagana dovolj ugledna imena, česar sam sicer ni želel komentirati. "Meni se ne zdijo primerna," pa je izpostavil Gaspari.

Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) je za skupščino Nove Ljubljanske banke (NLB), ki bo 27. oktobra, sicer predlagala, da delničarji iz nadzornega sveta banke odpokličejo Marka Simonetija, Rasta Ovina, Andreja Baričiča in Stojana Petriča ter na njihovo mesto imenujejo Timoteja Jagriča, Štefana Belingarja, Darinko Miklavčič in Duška Kosa.

Križanič brez komentarja

Križanič sicer pogajanj z Evropsko banko za obnovo in razvoj in belgijsko KBC o dokapitalizaciji NLB ni želel komentirati, saj je to po njegovi oceni "prezgodaj in skrajno neprofesionalno". Zanikal pa je, da bi pogajanja obstala. Tudi cene nove delnice, ki je po njegovi oceni "edino resno vprašanje", ni želel komentirati.

Ob tem je ponovil interes vlade, da v banko vstopi zasebni sektor. "Mislimo, da lahko država tudi z nekoliko nižjim deležem, kot ga ima zdaj, zagotavlja temeljne interese: da banka ni prevzeta in da deluje s centrom od tod," je poudaril.
Gaspari je dodal, da se bo o tem odločila vlada. Po njegovem mnenju je bila v primeru dokapitalizacije Nove Kreditne banke Maribor (NKBM), pri kateri so morale na zahtevo AUKN sodelovati državne družbe Gen Energija, Eles in Pošta Slovenije, "storjena napaka AUKN".

Reševanje problema z dokapitalizacijami

Po Križaničevem mnenju se je sicer treba v luči zaostrovanja pogojev v bančnem sistemu "lotiti problema z dokapitalizacijami", vendar s pogojem, da gre za spremembo strategije, tudi v smeri bolj smelega kreditiranja, vezanega na posamezne projekte in ne le za zavarovanja. Po njegovih pojasnilih zelo kakovostna izvozno usmerjena podjetja lahko zlahka pridejo do posojil na evropskih trgih, vendar pa s tem slovenski bančni sistem izgublja dobre kliente.

Bonitetna agencija Fitch, ki je konec septembra znižala bonitetno oceno NLB, NKBM, Abanke Vipa, Gorenjske banke, Banke Celje in Probanke, medtem ko je Banki Koper znižala eno od delnih ocen, ki zadeva zmožnost poplačevanja dolgov, je po njegovi oceni spregledala "sorazmerno ugodno raven teh zavarovanj". Z zelo hitro prodajo bi se banke razbremenile dela teh terjatev, za katere ne dobijo povrnjenih sredstev, je dejal in dodal, da je to Fitch spregledal.

"Vsak izračun agencije ni zlato, ki se sveti," pa je dodal Gaspari. Ob tem je izpostavil Gorenjsko banko, ki po njegovem mnenju s tega stališča ni ogrožena, ima namreč dolgoletno konzervativno politiko na področju svojega poslovanja. Gaspari sicer pričakuje nekaj več aktivnosti bank, kot primer pa je navedel pomembno gradbeno družbo, ki je v Sloveniji zelo aktivna in je v lasti ene pomembne banke iz iste države. "Ne gre zgolj za to, da bi moral vsak iskati svoj optimum, ampak gre za to, da je optimum najboljši na ravni države," je poudaril.

Denar
Denar FOTO: Reuters

Gaspari je komentiral tudi poziv predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa k usklajeni akciji 27 držav članic EU za dokapitalizacijo bank. "Veliko slišimo besed, včasih preveč; nekoliko manj je tistih izpeljav, tudi s strani Evropske komisije, ki ima mnogo priporočil," je ocenil.

Tudi Španci svoje težave rešujejo z dokapitalizacijo bank

Španske banke in ne davkoplačevalci morajo plačati stroške bodočih dokapitalizacij finančnega sektorja, pa je danes poudarila španska finančna ministrica Elena Salgado. Tako je nakazala, da se po 7,55 milijarde evrov vredni injekciji v španski finančni sektor minuli teden sedaj banke morajo postaviti na svoje noge.

Finančna ministrica je znova zatrdila, da bo Španija javnofinančni primanjkljaj letos z 9,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) lani znižala na šest odstotkov BDP. "Šest odstotkov primanjkljaja – vedno smo trdili, da je ta cilj nepreklicen," je zatrdila.

Španija je sicer danes na finančnih trgih z izdajo tri- in štiriletnih obveznic uspešno zbrala 4,499 milijarde evrov. Zanimanje vlagateljev je krepko preseglo ponudbo, Španija pa je pri tem morala pristati na precej nižjo obrestno mero kot v zadnji podobni izdaji.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kratko in jasno
08. 10. 2011 09.05
"....agencija določene stvari spregledala." Res je. Bonitetna ocena bi morala biti še nižja _________________________________________ in tako tako nizka, da bi banka morala razglasiti insolventnost. Šušlja se, da je potrebna miljarda,da bi se ta kmetijska zadruga izkopala iz rdećih številk.
jurjur
07. 10. 2011 11.16
"....agencija določene stvari spregledala." Res je. Bonitetna ocena bi morala biti še nižja
Berstuk
07. 10. 2011 10.41
Narod je vedno bolj naveličan igric. Vre in kmalu bo zavrelo. Pred meseci se je govorilo o tem, kdo je kaj ukradel, danes se v gostilnah že govori, katerega politika in tajkuna je treba spraviti prvega... besede bodo kmalu postale dejanja!!
KnightTemplarSL
07. 10. 2011 09.14
Naj grejo banke kar v stečaj kakor druga podjetja, saj so vreča brez dna. Ko pa dobijo denar od države si pa izplačujejo regrese, če pa v podjetju škripa delavci nedobijo regrese, v nekaterih trgovinah so delavci dobili bone namsto regresa. Ta denar, ki ga dajemo bankam bi bilo bolj pametno dati podjetjem, ki imajo vizijo povišalo bi se konkurečnost in zaposlitve.
batom@pinkponk.com
07. 10. 2011 08.53
tudi vsak minister ni zlato, prej kaj drugega...
ivo55
06. 10. 2011 21.44
NI VSE ZLATO KAR SE SVETI...VELJA TUDI ZA NAŠE *
skandinavec
06. 10. 2011 21.29
HOČEM REFERENDUM O DOKAPITALIZACIJI NLB!!!!!!!!!
matozlopato
06. 10. 2011 17.54
....Španija pa je pri tem morala pristati na precej NIŽJO obrestno mero.... Obveznica je dolžniški vrednostni papir s katero se izdajatelj obveznice obveže, da bo imetniku obveznice vrnil posojeni denar obresti. Torej španiji je hudo, ker bo plačala manj obresti?