Kot je razvidno iz poročila stečajne upraviteljice Tovarne vozil Maribor (TVM) Alje Markovič Čas mariborskemu sodišču, objavljenega na spletni strani Ajpesa, je očitno dokončno konec upanja, da bi v družbi, ki je bila del skupine Viator & Vektor in je v stečaju od marca lani, še vzpostavili proizvodnjo avtobusov.
Konec preteklega leta se je namreč neuspešno zaključil projekt najema tovarne in vnovičnega zagona proizvodnje s strani DuraBusa, družbe v lasti nizozemskega DuraCarja. "Uradno kot vzrok za propad projekta pri DuraBusu krivijo investitorje. V teku so sicer še pogovori z nekaterimi drugimi potencialnimi investitorji, vendar zaenkrat kakšnih konkretnih aktivnosti ni. Dejstvo je, da so pogajanja z DuraBusom blokirala nekatere druge aktivnosti, zlasti v zvezi z unovčevanjem premoženja, na kar sem tudi sproti opozarjala," je sporočila Markovič Časova.
Stečajna upraviteljica ocenjuje, da ni prišlo do večjih nasprotovanj takšnemu načinu vodenja stečaja s strani vpletenih, saj je bila podpora projektu oživljanja proizvodnje tako rekoč soglasna, tako s strani sodišča kot s strani najpomembnejših upnikov, ministrstev za gospodarstvo in za zunanje zadeve ter Agencije za tehnološki razvoj.
Kot je še dejala, bo v tekočem letu zato nemudoma pristopila k unovčevanju premoženja po delih. Tako je bila konec leta že pripravljena prva dražba za prodajo avtobusa, ki je bila januarja tudi že izvedena. Šele ko bo na račun prejela kupnino, pa bo lahko ocenila, ali je bila dražba uspešna.
Uprava TVM je zahtevo za začetek stečaja na mariborsko sodišče vložila na začetku marca lani po neuspešnih pogovorih lastnika Viator & Vektorja s potencialnimi strateškimi partnerji oziroma kupci. S tem se je zaključila agonija zaposlenih, ki so s stavko vse od novega leta neuspešno skušali izsiliti poplačilo zaostalih obveznosti. Brez dela je ostalo 129 ljudi.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.