Člani sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti v Luki Koper stavkajo že sedmi dan. Medtem ko uprava in žerjavisti le počasi zbližujejo stališča, so o stavki, ki je povzročila že za milijon evrov izpada prihodkov, razpravljali tudi nadzorniki družbe.
Ti so po seji sporočili, da podpirajo prizadevanja uprave pri pogajanjih z žerjavisti in iskanju rešitve. Predsednik nadzornega sveta Janez Požar je ob tem izrazil pričakovanje, da bosta obe sprti strani kritično ocenili dosedanje dogajanje.
Pojasnil je, da se je nadzorni svet seznanil s pogajanji, konkretnih informacij o le-teh pa ni želel dajati. Stavka je sicer po Požarjevem osebnem mnenju nepotrebna, o nezakonitosti stavke pa prav tako ni spregovoril.
Na vprašanje, kako komentira nastalo gospodarsko škodo, je dejal, da je najprej treba normalno nadaljevati z delom, v tem trenutku pa je po njegovem mnenju pomembno, da se pogajanja nadaljujejo.
Nadzorni svet danes upravi sicer ni naložil nobenih ukrepov, prav tako s strani prometnega ministrstva in Agencije za upravljanje kapitalskih naložb niso dobili nikakršnih navodil glede stavke.
Pogajanja se nadaljujejo
Predsednik uprave Luke Koper Gregor Veselko je ob zaključku seje dejal, da se bodo pogajanja z žerjavisti nadaljevala, saj je upravi v interesu zadevo čim prej zaključiti, ker se gospodarska škoda iz dneva v dan povečuje.
Samega poteka pogajanj zaradi predhodnega dogovora, da do zaključka pogajanj o tem ne dajejo vsebinskih izjav, tudi on ni želel komentirati. Povedal pa je, da se stališča luške uprave glede stavke in zahtev niso spremenila.
Tako ostajata odprti vprašanji varnosti pri delu in novega sistema dela, ki ga je začasno uvedla Luka in mu žerjavisti nasprotujejo. Nov sistem žerjavistom skrajšuje odmor med delom. Po mnenju uprave gre sicer za nujni ukrep zaradi večjega pretovora, pri tem pa poudarja, da gre za začasno rešitev, na račun katere so žerjavisti dodatno nagrajeni.
Sicer se razmere v Luki po zagotovilih Veselka počasi normalizirajo na vseh terminalih z izjemo kontejnerskega.
Delavci izglasovali zaupnico delavskemu direktorju
Sicer pa je Svet delavcev na današnji izredni seji po pričakovanjih izglasoval zaupnico delavskemu direktorju Luke Koper Matjažu Staretu, ki je sam predlagal glasovanje.
Predstavnik sveta delavcev, ki šteje 13 članov, Marko Grabljevec je po glasovanju dejal, da so se odločili na "podlagi Staretove predhodne predstavitve". Pojasnil je, da se svet delavcev po zakonu ne sme izreči o podpori stavki in da bodo žerjaviste in upravo pozvali, da nemudoma pristopijo k pogajanjem za rešitev konflikta.
Stare je še pred glasovanjem članom sveta delavcev dejal, da je kot član uprave Luke Koper glasoval proti novemu načinu dela, ki predvideva, da na dveh žerjavih delajo trije žerjavisti, ki se med delom izmenjujejo. Omenjenemu načinu dela sicer nasprotujejo tudi žerjavisti ter zaradi njega tudi stavkajo.
Dejal je, da je upravi pojasnil, zakaj je omenjeni način dela neproduktiven in psihosocialno škodljiv za delovno okolje ter zaposlene na delovišču. Prav tako je glasoval proti grožnjam z razgovori pred izredno odpovedjo delovnega razmerja članom stavkovnega odbora in proti uvedbi postopkov o odškodninski odgovornosti pri stavki, je poudaril Stare. Kot je še dodal, je "kolege v upravi jasno opozoril, da je uvedba disciplinskih postopkov in odškodninske odgovornosti proti stavkajočim nezakonita" in da bo sam v primeru, da pride do posledic, vložil kazenske ovadbe.
Dodal je še, da je upravo in nadzorni svet opozarjal, da uspešno poslovanje Luke temelji predvsem na brezpravnem izkoriščanju pogodbenih delavcev, zaposlenih pri luških podizvajalcih. "Verjel sem zaposlenim na kontejnerskem terminalu, da obstoječa organizacija dela ne sledi izjemno povečanemu pretovoru in da je delo na terminalu zato izjemno in življenjsko nevarno," je dejal Stare.
'Namesto, da bi stavko preprečil, jo je napihoval'
Član izvršilnega odbora sindikata pristaniških delavcev Davorin Petaros pa je po glasovanju o zaupnici delavskemu direktorju izrazil obžalovanje nad odločitvijo sveta delavcev. Poudaril je, da predstavniki sindikata pristaniških delavcev, ki nasprotujejo stavki in v Luki Koper predstavljajo približno 200 delavcev, kljub izraženi želji niso bili povabljeni na sejo sveta delavcev.
Napovedal je, da se bodo svetu delavcev pritožili na izglasovano zaupnico, saj je po njegovem mnenju Stare "stavko vseskozi napihoval, namesto da bi stavko preprečil in vzpostavil pogoje za konstruktiven dialog".
Eden od članov sveta delavcev naj bi sicer dal pobudo, da se skliče zbor vseh delavcev, na katerem bi spregovorili o trenutnih razmerah v Kopru, svet delavcev pa je zavrnil tudi ta predlog, je še dejal Petaros. V Luki Koper po njegovih besedah vlada malodušje, saj so razočarani, ker sprti strani ne dosežeta dogovora.
Med pogodbenimi delavci in delodajalci brez dogovora
Uprava Luke Koper, ki je prevzela mediatorsko vlogo v sporu med pogodbenimi delavci in njihovimi delodajalci, na današnjem srečanju z njimi ni sklenila dogovora. Pogodbeni delavci tako že sedmi dan nadaljujejo protest.
Predstavnik Sindikata izvajalcev pristaniških storitev (SIPS) Predrag Topič je poudaril, da pogodbeni delavci v Luki Koper ne bodo začeli dela, dokler od uprave ne bodo dobili zagotovila, da bodo dosledno upoštevali njihove pravice. Pogodbeni delavci, podobno kot žerjavisti v Luki Koper, ki prav tako nadaljujejo stavko, opozarjajo na kršenje pravic ter slabe varnostne razmere v pristanišču.
Odvetnik pogodbenih delavcev sindikata IPS in žerjavistov Aleksander Lisjak je po srečanju z upravo dejal, da je sindikat IPS delodajalcem in Luki ponudil predlog, s katerim bi delovna razmerja uredili tako, da bi bila udeleženec "kolektivne pogodbe" tudi Luka Koper. S tem bi po njegovih besedah zagotovili varstvo pravic delavcev ter nadzor Luke Koper ter sindikatov, prav tako bi si Luka s tem zagotovila možnost nadzora nad podizvajalci in njihovimi delavci, da ne bi prihajalo več do situacij, v kateri se nahajajo sedaj.
Povedal je še, da so predstavniki sindikata IPS predlog soglasno sprejeli, Luka Koper pa se do predloga še ni opredelila. Po njegovih besedah bodo sestanek nadaljevali v petek. "Naša stran bo pripravila pisni predlog teh izhodišč in jih poslala drugi strani," je dejal Lisjak. Če bo za drugo stran predlog sprejemljiv, bi se v petek že lahko dogovorili, je še povedal Lisjak.
Na stavko pogodbenih delavcev v Luki Koper so se odzvali tudi Nevidni delavci sveta (IWW) in Socialni center Rog, ki organizacije in posameznike iz civilne družbe pozivajo k odločni solidarnosti, prav tako pa lahko na spletni strani www.njetwork.org podpišejo skupno izjavo o solidarnosti.
"Legitimnost tega protesta je nesporna, grožnje in sankcije proti delavcem, ki so udeleženi v protestu, pa so prav tako napad na svobodo delavskega organiziranja," so še zapisali.
Pogodbeni delavci Luke Koper so sicer v soboto začeli spontani upor ter prekinili delo. Že v petek popoldne naj bi namreč luški varnostniki po Topičevih besedah pogodbene delavce izganjali iz Luke, češ da nimajo dovoljenja za nahajanje v pristanišču. "Prekinili so jim dovolilnice za vstop v Luko. Nekateri dovolilnice še imajo, drugi ne, to je tudi cilj delodajalcev, da skupino razbijejo in zadeve urejajo posamezno," je dejal.
V Luki Koper so sicer potrdili, da so seznanjeni z informacijo, da naj bi nekateri delodajalci preklicali dovolilnice delavcev, vendar pravijo, da Luka Koper v tem primeru ni pristojna in s tem nima nič, saj gre za odnos med delavci IPS in njihovim delodajalcem.
Transportne omejitve za kontejnerske vlake
Slovenske železnice imajo zaradi stavke žerjavistov vedno večje težave, stanje pa se je kljub izrednim ukrepom še poslabšalo. Zaradi omejene pretočnosti železniškega omrežja so danes uvedli transportne omejitve pri prevozih kontejnerskih vlakov in pošiljk papirja ter starega železa čez Luko Koper.
Število vlakov, ki so na slovenski železniški mreži zadržani zaradi omejenih možnosti prekladanja v Luki Koper, se je še povečalo. Tako je trenutno na slovenskem omrežju zaradi stavke zadržanih že 20 kontejnerskih vlakov in 17 klasičnih tovornih vlakov. Zlasti skrb vzbujajoč je položaj pri izvajanju kontejnerskega prometa, pri katerem je prišlo skoraj do popolnega zastoja, so zapisali na Slovenskih železnicah.
Zaradi povečevanja števila vlakov, ki jih zaradi stavke v Luki Koper ni mogoče naložiti oziroma razložiti, se je pretočnost slovenskega železniškega omrežja občutno poslabšala. Da bi preprečili popoln zastoj izvajanja tovornega prometa, so Slovenske železnice danes uvedle transportne omejitve pri prevozih kontejnerskih vlakov in pošiljk papirja ter starega železa čez Luko Koper.
To pomeni, da od 11. ure do preklica Slovenske železnice v prevoz ne sprejemajo več kontejnerjev, papirja ter starega železa, ki so namenjeni v Luko. Če se položaj ne bo razrešil, bodo Slovenske železnice v prihodnje prisiljene transportno omejitev pri sprejemu blaga razširiti tudi na druge vrste tovora, so zapisali.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.