Število zaseženih ponarejenih evrskih bankovcev tako stalno raste že dve leti zapored. V zadnjem lanskem polletju se je število povečalo za 13 odstotkov. Evropska centralna banka (ECB) opozarja, da je sicer število ponaredkov treba primerjati s številom originalnih bankovcev v obtoku, ki je v prvem polletju znašalo približno 12,5 milijarde.
V prvem polletju je bilo največ ponarejenih 20-evrskih bankovcev, ki predstavljajo 48,5 odstotka vseh ponarejenih bankovcev, sledijo bankovci po 50 evrov (34 odstotkov) in bankovci po 100 evrov (13,5 odstotka). Omenjeni bankovci predstavljajo 96 odstotkov vseh ponaredkov.
Število ponarejenih evrskih bankovcev stalno narašča vse od prvega polletja leta 2007, ko je bilo zaseženih 265.000 ponaredkov. Večino ponaredkov so izsledili v 16 državah območja evra, manj kot dva odstotka ponaredkov pa zunaj evrskega območja, večinoma v drugih državah članicah EU.
Tudi v Sloveniji je največ ponarejenih evrov
V Sloveniji je policija v letu 2008 obravnavala 2103 kazniva dejanja ponarejanja denarja, kar je tri več kot v letu 2007. Pri tem je zasegla sicer manj ponarejenega denarja kot v letu 2007. Zasegli so 4905 ponaredkov, od tega je bilo 3848 ponaredkov evrov. Ponarejevalci največ ponarejajo bankovce za 100, 50 in 20 evrov, kovance pa za dva evra.
Po podatkih Banke Slovenije je Slovenija z 0,8 ugotovljenega kosa ponaredkov na tisoč prebivalcev med petnajstimi državami, članicami Evrosistema, v letu 2008 na 12. mestu.
Večina ponaredkov, ki jih najdejo, pride iz Italije in držav južnega Balkana. V preteklem letu so odkrili predvsem manjše ponarejevalce, ki denar ponarejajo s pomočjo računalnikov in ink-jet tiskalnikov. Večino ponaredkov odkrijejo šele v bankah.
Več o ponarejanju denarja v Sloveniji in kako lahko ponarejene bankovce odkrijete sami, lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.