Španija je tudi uradno zaprosila za evropsko pomoč v višini do 100 milijard evrov za svoje banke, so v izjavi dejali na španskem gospodarskem ministrstvu. Prvi mož ministrstva Luis De Guindos je v pismu šefu evrske skupine Jean-Claudu Junckerju zapisal, da bo končna vsota pomoči znana pozneje, a vendar bo zadostovala za dokapitalizacijo bank, ob tem pa je za pomiritev finančnih trgov predvideno še nekaj dodatnih sredstev.
Svetovalni hiši Roland Berger in Olivier Wyman sta v reviziji ocenili, da španske banke v najslabšem primeru potrebujejo 62 milijard evrov.
Prav tako je potrdil, da bodo memorandum o pomoči, ki vključuje tudi vse podrobnosti, podpisali do 9. julija. Španska vlada, kot je v pismu izpostavil de Guindos, ponudbo evroobmočja, da so državi pripravljeni posoditi denar, vidi kot zelo naklonjeno. Ob tem je minister dodal, da bodo evroobmočju pri odločanju o primernih kriterijih posojila ponudili vso pomoč.
Tudi Ciper zaprosil za pomoč
Pozno popoldne pa je odjeknila novica, da je tudi Ciper zaprosil Evropsko unijo za finančno pomoč zaradi prevelike izpostavljenosti grškemu gospodarstvu.
Kot je sporočila ciprska vlada, so druge članice evrskega območja zaprosili za pomoč iz reševalnih skladov EFSF oziroma ESM.
"Pomoč bo namenjena omejitvi tveganj za ciprsko gospodarstvo po negativnih učinkih širjenja krize preko finančnega sektorja zaradi velike izpostavljenosti grškemu gospodarstvu," je zapisala ciprska vlada v sporočilu za javnost.
Ciprske banke so imetnice velikega števila grških obveznic, katerih vrednosti so morali upniki letos večinoma odpisati.
Diplomat EU je minuli teden dejal, da bo Ciper za pomoč najprej zaprosil Rusijo, ki je sicer državi pomagala že lani. Po navedbah diplomata naj bi Ciper Rusijo zaprosil za posojilo v višini do pet milijard evrov. Rusija je Cipru namreč decembra lani že odobrila posojilno linijo v višini 2,5 milijarde evrov.
Danes je sicer bonitetna hiša Fitch Cipru znova znižala bonitetno oceno, in sicer ravno zaradi izpostavljenosti bančnega sistema grškemu gospodarstvu. Po Fitchevi oceni bodo ciprske banke zahtevale finančno injekcijo v višini do štiri milijarde evrov, kar predstavlja 24 odstotkov bruto domačega proizvoda te otoške države, poleg 1,8 milijarde evrov vredne dokapitalizacije največje banke Cyprus Popular Bank.
Ciper bo 1. julija prevzel šestmesečno predsedovanje EU.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.