"Slovenija ni in ne bo v recesiji. Nujni pa so ukrepi, da slovensko gospodarstvo ostane v dobri kondiciji in izkoristi turbulentne čase za nadgraditev rasti v evropskem prostoru," je poudaril poslanec SDS Andrej Vizjak. Prepričan je, da bo Slovenija tudi v letu 2009 beležila gospodarsko rast, ki pa bo upočasnjena. Za rast, ki bo zmerna, pa je po njegovih besedah nujno hitro ukrepanje. "Pretekla vlada je predlagala dva davčna zakona, ki ju je treba sprejeti še letos, saj uvajata davčne olajšave za investicije v opremo, znižujeta davčno stopnjo za dve odstotni točki in višata investicije v razvoj," je dejal Vizjak, ki je prepričan, da bi morali ti ukrepi veljati že za leto 2008. Gospodarstveniki bodo po Vizjakovih besedah v tem primeru te ukrepe izkoristili in bodo lahko še naprej investicijsko razvojno naravnani. "Zaskrbljeni smo, ker se nova vlada do teh ukrepov še ni opredelila," je opozoril Vizjak, ki vladi priporoča, naj se opredeli ali pa ponudi boljše ukrepe.
Vizjakov naslednik Matej Lahovnik se je na besede, da v Sloveniji ni krize, odzval z besedami: "Jaz ne vem, kje je gospod Vizjak bil. Jaz sem vsak dan v stiku z velikimi slovenskimi podjetji, ki krizo čutijo. Imajo močan upad naročil, saj so vsi naši izvozni trgi v recesiji," je opozoril. Obljubil je, da bo vlada do sredine decembra pripravila ukrepe za blaženje finančne krize.
Nerazvojni predlog?
Vizjak je komentiral tudi predlagan ukrep nove vlade za znižanje prispevne stopnje za delodajalce za socialne prispevke, s čimer bi pomagali podjetjem v času krize. Označil ga je za neselektivnega. Obenem pa je opozoril na negativen odziv sindikatov in zveze društev upokojencev, saj da bi to lahko ogrozilo pokojninsko blagajno. "Tudi proceduralno ti ukrepi ne bi bili sprejeti letos, so zelo neselektivni in so namenjeni tudi tistim podjetjem, ki niso razvojno naravnana," je povedal Vizjak. Predlaga razmislek o ukrepu, da bi država zagotovila sredstva bankam, ki bi jih lahko vlagala v gospodarstvo.
Menjave v Elesu
Ob napovedanih menjavah v nadzornem svetu Elesa je poslanec SDS Andrej Vizjak opozoril, da je pretekla koalicija pri sestavi nadzornih svetov upoštevala tudi predloge opozicije. Omenjena zamenjava direktorja Vitoslava Türka v Elesu pa po njegovem mnenju nima strokovnih razlogov. "Slovenija je imela v njegovem času kljub povišani porabi elektrike zanesljivo oskrbo," je zatrdil.
Vlada je danes na seji resnično sprejela sklep o razrešitvi Elesovih nadzornikov, ki se jim v kratkem izteče mandat. O ugibanjih o zamenjavi Türka pa je premier Borut Pahor pojasnil, da Elesove uprave ne imenuje vlada, temveč nadzorni svet.
SDS: Pahor prelomil obljubo
V stranki SDS opozarjajo, da bi se nadzornemu svetu Elesa mandat iztekel v začetku januarja 2009. "Pričakujemo pisno utemeljitev predlagatelja, zakaj se je vlada odločila zamenjati nadzornike Elesa tik pred iztekom njihovega mandata," so zapisali v SDS in dodali, da lahko v kratkem "pričakujemo tudi predlog nadzornega sveta za zamenjavo direktorja Elesa".
SDS je še sporočila, da je iz novinarske konference "žal razvidno", da se je obljuba Boruta Pahorja, da bo vlada zamenjala le državne sekretarje, "stopila skupaj z novembrskim snegom". Vlada je namreč brez pisne obrazložitve in utemeljenih razlogov zamenjala direktorja urada vlade za komuniciranje Anžeta Logarja, so zapisali v SDS.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.