Svetovni gospodarski forum (WEF) je objavil poročilo o globalni konkurenčnosti 2012–2013. Slovenija se je na lestvici, ki vključuje 144 držav, uvrstila na 56. mesto, eno višje kot lani. Najslabše ocene je dobila za učinkovitost trga dela in razvitost finančnega trga.

Prva je že četrtič zapored Švica. Blestela je zlasti na področju inovacij, in sicer predvsem na račun svojega "odličnega" izobraževalnega sistema, obsežnih vlaganj v raziskave in razvoj ter tesnega sodelovanja med akademskimi strokovnjaki in realnim sektorjem, so poudarili v WEF.
Švica se je izvrstno izkazala tudi na nekaterih drugih področjih. Med drugim se je najbolje odrezala na področju učinkovitosti trga dela, izkazalo pa se je še, da ima enega najbolj stabilnih makroekonomskih okolij.
Drugo mesto na lestvici je ohranil Singapur, na tretjem mestu pa je Švedsko spodrinila Finska. Švedska je tako pristala na četrtem mestu, sledita pa ji Nizozemska in Nemčija. V prvi deseterici so še ZDA, Velika Britanija, Hongkong in Japonska. ZDA, ki so bile še pred petimi leti na vrhu lestvice konkurenčnosti, so glede na lani izgubile dve mesti in pristale na sedmem mestu.
Več evropskih držav je tokrat imelo precej bolj negotove rezultate. Močno zadolžena Grčija je tako z 90. mesta zdrsnila na 96. mesto, Portugalska s 45. na 49. mesto, Ciper pa s 47. na 58. mesto. Španija je medtem ohranila 36. mesto. Med državami, ki so bile tokrat slabše, je tudi Francija, ki je z 18. mesta padla na 21. mesto.
Med članicami EU so se za Slovenijo uvrstile Ciper (58. mesto), Madžarska (60. mesto), Bolgarija (62. mesto), Slovaška (71. mesto), Romunija (78. mesto) in Grčija (96. mesto).
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.