Vlada v dokumentu, ki ga bo v prihodnjih dneh poslala v Bruselj, predvideva dvig davka na dodano vrednost za eno odstotno točko. Tako naj bi vse državljane in podjetja obremenila z višjimi stopnjami davka, da bi zaradi zmanjšanih prilivov v državni proračun plačali ceno krize. Varčevalnega ukrepa, ki bi ostro zarezal v samo zmanjšanje izdatkov za državno birokracijo, pa ni. Tako bomo priča množičnim podražitvam hrane, storitev in vsega, kar je obdavčeno z davkom na dodano vrednost.
V programu stabilnosti – gre za ta dokument, v katerem mora vlada Bruslju sporočiti, kako se bo soočala s krizo – se kot morebitni datum za uvedbo višjega DDV določa leto 2010. V njem piše: "Učinek dviga splošne in znižane stopnje DDV za eno odstotno točko je ocenjen v višini 211,2 milijonov evrov v letu 2010."
Ekonomist Maks Tajnikar pojasnjuje, da gre za popoln nesmisel: "To pomeni tudi vdajo vlade, kar pomeni, da le-ta v tem trenutku zagotovo ne razmišlja, da bi krepila povpraševanje, da bi spodbudila ljudi, da trošijo, da nastane domače povpraševanje ..."
A Slovenke in Slovenci zaradi tega, ker vlada noče ostro zarezati v izdatke, pa čeprav ve, da je priliv od davkov nižji, plačujemo za evropske razmere izjemno drag bencin – po zadnji podražitvi je celo dražji kot v Avstriji. V tem trenutku bi namreč ta moral stati 80 centov in ne več kot en evro za liter. Cena nafte je vse nižja, vlada pa se le pogaja in napoveduje ukrepe, na koncu pa ceno krize zaračuna vsem državljanom.
Ker vlada z visokimi trošarinami rešuje državno finančno krizo, od tega tedna naprej Slovenci in tujci, ki prihajajo v državo, množično tankajo v Avstriji. Brez povišanih trošarin bi za liter bencina morali odšteti malo več kot 87 centov na liter. "Ker je cena zdaj presegla evro, se tujci tankanju v Sloveniji na veliko izogibajo," razlaga svetovalec nekdanjega premierja Janeza Janše, Ivo Boscarol: "Mi izgubljamo ogromne milijone, in to dnevno." Samo od tovornega prometa bi, če bi vsi – ki se peljejo skozi Slovenijo, pri nas tudi tankali – na leto pobrali kar neverjetnih 26 milijard evrov in pol. Če bi tankal vsak deseti, dve milijardi, in tako naprej, nadaljuje Boscarol. "Gre za take številke, ki niso niti slučajno primerljive z vsemi ukrepi, ki jih je vlada zdaj uvedla, vključno z znižanjem plač v javnem sektorju."
KOMENTARJI (255)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.