Gospodarski minister Matej Lahovnik predlaga zakon za omejitev plač vodilnih v državnih podjetjih. V Gospodarski zbornici Slovenije napovedujejo beg možganov, premier Borut Pahor pa poudarja, da ''ima tudi država do neke mere, zlasti v kriznih časih in zlasti v državnih podjetjih, pravico povedati, kaj so neka pravična razmerja''.
Na Darsu predloga ne komentirajo, saj ga poznajo le iz medijev. ''Določila novega zakona bomo, če bo sprejet, upoštevali, sicer pa nova uprava Darsa že sedaj spoštuje vladna priporočila glede omejevanja plač članom uprave,'' so zatrdili. Povprečna mesečna plača je bila sicer lani 1.602 evra, takratni predsednik uprave Tomislav Nemec pa je prejemal 12.360 evrov bruto, kar je skoraj osemkrat več.
Povprečna bruto plača v Pošti Slovenije je bila lani 1.381 evrov, generalni direktor Aleš Hauc pa je mesečno dobival 9.869 evrov bruto, pri čemer so poudarili, ''da je njegova plača veljala še pred uskladitvijo plač s priporočili vlade spomladi letos in je sedaj tudi že usklajena z vladnimi priporočili''. Zdaj je osnovna bruto plača generalnega direktorja pošte 7.779 evrov oziroma skupaj z dodatki na delovno dobo 8.635 evrov. Lahovnikovega predloga sicer niso komentirali, ker ga podrobno ne poznajo. Po njihovem mnenju pa je ''vezava menedžerskih plač na povprečne plače v podjetjih povsem neustrezna, saj ne izkazuje zahtevnosti vodenja družbe, ni odvisna od velikosti družbe, torej od števila zaposlenih in višine prihodkov, prav tako pa ne od poslovne uspešnosti''.
Tudi v Luki Koper ''imamo plače članov uprave že usklajene z omenjenim predlogom, in sicer ima predsednik uprave Gregor Veselko petkratno povprečje bruto plače v družbi, kar je enakovredno povprečju v dejavnosti, saj je naša družba edina v Sloveniji, ki se ukvarja z ladijsko pretovorno dejavnostjo''. ''Pogodbo je sicer podpisal junija letos, skladno s priporočilom vlade, kar pomeni 40 odstotkov nižjo plačo v primerjavi s prejšnjo upravo. Nagrade pa v pogodbi niso določene v fiksnem znesku, ampak je to izključna pristojnost nadzornega sveta, ki jih podeljuje skladno z rezultati poslovanja družbe.'' Prejšnja uprava za leto 2008 ni prejela nagrad, sicer pa je povprečna bruto plača v Luki Koper lani znašala 2.296 evrov.
"Sama že celo letošnje leto upoštevam navodilo ministrstva za gospodarstvo in nadzornega sveta glede višine plače, in sicer sem septembra prejela 4.468 evrov bruto, kar je mnogokratnik 5,17, saj povprečna plača v podjetju Peko znaša 864,50 evra bruto, kar je povezano z nizko izobrazbeno strukturo. Peko namreč zaposluje v proizvodnji in trgovinah kar 82 odstotkov vseh zaposlenih, ki jih je bilo konec letošnjega septembra 329," je pojasnila predsednica uprave Marta Gorjup Brejc. Opozorila je na "dejstvo, da se panoge izredno razlikujejo glede na kvalificiranost delavcev". "Zato je bistvena razlika med povprečno plačo v obutveni industriji in recimo v farmaciji ali energetiki. Predlagatelji zakona se bodo zato morali opredeliti tudi glede takih nesorazmerij, saj bodo menedžerji v takih panogah, ki zaposlujejo nižje izobražene ljudi, opravljali izredno zahtevne naloge za bistveno nižje plače kot v dejavnostih, kjer je izobrazbena struktura višja."
''V Novi KBM pri oblikovanju politike plač in nagrajevanja dosledno spoštujemo priporočila vlade.'' Predsednik uprave Matjaž Kovačič je lani prejemal 10.737 evrov mesečno, nagrade pa naj mu ne bi bile izplačane. "Osnovna plača direktorja Kontrole zračnega prometa Franca Željka Županiča znaša 4.833, z dodatki 5.462 evrov bruto. Po pogodbi o zaposlitvi mu pripada za uspešno poslovanje enkrat letno nagrada v višini ene povprečne plače, ki jo mora odobriti vlada. V petih letih obstoja podjetja, taka nagrada ni bila odobrena, kljub zelo uspešnemu poslovanja podjetja. Povprečna plača v podjetju v zadnjih treh mesecih je 1638 evrov bruto," so sporočili iz podjetja.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.