Evropski poslanci koalicijskih strank zagotavljajo, da Evropa od Slovenije ukinjanja zaščite potrošnikov ne zahteva. Gospodarska ministrica Darja Radić bo zato na jutrišnjem sestanku od podrejenih zahtevala pojasnila in če bo treba tudi odgovornost. Ministrica namreč trdi, da so jo v to, da nas bo Evropa kaznovala, če ne ukinemo obvezne garancije, prepričali sodelavci.
''Če v ponedeljek ne dobim zelo jasnega in nedvoumnega odgovora, da je to res tako, bom seveda tudi sprejela ustrezne ukrepe znotraj ministrstva. Absolutno pa, če to ni res zahteva direktive, zakon, tako kot je pripravljen sedaj, s tem členom ne bo šel naprej,'' je povedala za oddajo 24UR. Na vprašanje, ali odgovorne za to nesoglasje potemtakem čaka odstavitev, je Radićeva odgovorila: ''Kakšni bodo moji konkretni ukrepi, bo znano jutri.''
Je bila ministrica res nepravilno obveščena ali so na ministrstvu premalo usklajeni? Peter Vrtačnik z ministrstva za gospodarstvo meni, da na ministrstvu niso neusklajeni in neobveščeni. ''Javna obravnava poteka do naslednjega tedna, na koncu obravnave se bomo odločili, kaj bomo storili. Mi zagovarjamo strokovna stališča, ker nas je evropska komisija opozorila, če ne bomo naše zakonodaje uskladili z evropsko, bo to morala predati sodišču,'' je povedal za TV Klub. Predlog, ki ga predlagajo, ne zmanjšuje pravic potrošnikov, pravi in poudarja, da so odprti za vsakršne pripombe in dopolnila, da pridejo do enakega cilja – visokega varstva potrošnikov.
Evropa nas ne sili v nič
Breda Kutin iz Zveze potrošnikov Slovenije pa je poudarila, da evropska komisija ni zahtevala odprave obvezne garancije, ampak jasnejše in preciznejše določanje prostovoljnih garancij.
Da nas evropska direktiva v nič ne sili in da nam ni treba ničesar sprejeti, pa opozarjajo tudi koalicijski poslanci, ki sedijo v Evropskem parlamentu. Ivo Vajgl pravi, da se na take stvari ne sme pristati, zaradi tega je po njegovem mnenju tudi načelo subsidiarnosti v Evropski uniji. ''Nikoli ne smeš pristati na to in se tudi ne pričakuje, da boš pristal na to, da ti bo nekdo znižal standarde,'' pravi, evropski poslanec Zoran Thaler pa dodaja, da je Evropa tista, ki določa zgolj minimalne standarde.
''Direktiva nikakor ne zahteva ukinitve tega, treba je samo tolmačiti garancijo kot del tega sistema. V Sloveniji ukinjati garancijo, to je tako kot ukinjati enoletni porodniški dopust, zato da bi se prilagajali Evropski uniji,'' pravi Thaler in dodaja, da nihče od nas ne zahteva, da se temu prilagodimo.
Zaletavost vlade, ki je napovedala ukinitev obvezne garancije, je presenetila tudi Jelka Kacina. Morda bi prostovoljna garancija prinesla določene pozitivne posledice, kot je večja konkurenca in s tem nižja cena izdelkov, a hkrati bi bila takšna sprememba najbolj problematična za potrošnike, je prepričan Kacin.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.