V torek bo najverjetneje predlagan stečaj za podjetji Prevent Global in Prevent avtomobilski deli, je po današnji seji nadzornega sveta Prevent Globala povedal prvi nadzornik družbe Vladimir Bilić. "Uprava nas je obvestila, da tudi po današnjem dnevu ni našla rešitve za družbi," je dejal in dodal, da pa še potekajo določene aktivnosti vlade. A ker do danes neke konkretne rešitve ni bilo na vidiku, bodo stečaj skoraj zagotovo predlagali. Predlog bi bilo mogoče po njegovih besedah v primeru, da bi se do srede našla kakšna "zelo resna rešitev", tudi umakniti. Glede neizplačanih plač, zaradi česar so delavci danes stavkali in bodo to po napovedih počeli še naprej, pa je dejal, da gre za ljudi v hudi socialni stiski, saj so že doslej imeli zelo nizke dohodke, zdaj pa nimajo niti teh. Dodal je, da tudi če bi delni lastnik in tudi poslovni partner družbe Nijaz Hastor plačal svoje obveznosti, plač ne bi mogli izplačati, saj so računi družbe blokirani s strani banke NLB in Dursa.
V primeru stečaja omenjenih Preventovih družb bodo del stečajne mase postale tudi hčerinske družbe, zaradi finančno-kreditne prepletenosti pa je tudi ogrožen njihov obstoj. Med njimi je tudi hrvaško podjetje Prevent Zlatar, ki zaposluje 380 delavcev. Kot je danes povedal Bilić, je "realna opcija", da bo šlo v stečaj tudi to podjetje, ki prav tako dela na področju avtomobilskega programa.
Glede stališča lastnikov do nastale situacije je Bilić povedal, da s Hastorjem, ki je 45-odstotni lastnik Prevent Globala, ni govoril, medtem ko je Janko Zakeršnik, ki ima 52-odstotni delež, po njegovih besedah "vsekakor razočaran in hudo prizadet nad tem dejstvom".
Delo sedanjega predsednika uprave Renata Krajnca, ki po današnji seji nadzornega sveta ni želel dajati izjav za javnost, pa je ocenil kot zelo pozitivno. "Žal pa ni imel zajca v klobuku oz. 60 milijonov evrov, da bi jih vložil v družbo in odpravil nakopičene težave skozi vsa ta leta," je zaključil.
Delavci kljub vsemu vseeno upali
Predsednik sindikata družbe Prevent Vlado Zorman pa je za oddajo 24UR ZVEČER dejal, da so bili o odločitvi nadzornega sveta, da je stečaj neizogiben, obveščeni le iz medijev. Po njegovem mnenju so to na nek način pričakovali, hkrati pa še vedno ohranjali kanček upanja, da se to ne bo zgodilo. Težko verjame, da bodo dobili plače za junij, julij in letošnji regres in dodaja, da bo potrebno počakati na sredstva iz stečajne mase. Povedal je še, da lahko delavce reši le novi lastnik družbe, saj za sedanja lastnika "ne bo več mogoče delati".
Pri ministrici nekaj resnih kupcev
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić pa je pojasnila, da se je na ministrstvu za gospodarstvo oglasilo več kupcev, ki bi bili s kapitalskim deležem pripravljeni reševati Prevent iz Slovenj Gradca. Tri do pet naj bi jih bilo precej resnih, do srede pa morajo do vključno srede ministrstvu za gospodarstvo predložiti dodelan načrt vstopa v to družbo. Ministrstvo bo po pregledu dodelanih programov nadaljevalo pogovore z interesenti, z lastniki se ministrstvo zaenkrat ne pogovarja. "Za nas je ključno, da ohranimo proizvodnjo in delovna mesta," je poudarila Radićeva. Pri tem je dodala, da je scenarij Mure najbolj verjeten tudi za Prevent.
Največ instrumentov lahko država zagotovi po stečaju podjetja, pojasnjuje ministrica, hkrati pa še pravi, da lahko država pomaga s subvencioniranjem ustvarjanja novih delovnih mest in ohranjanjem starih delovnih mest v regiji, pri tujih investitorjih lahko sofinancira nove investicije in nakup opreme. Interesentom so ponudili tudi možnost kratkoročnega sovlaganja države v podjetje, pri čemer bi se država ob stabilizaciji podjetja umaknila iz lastništva. O imenih zainteresiranih kupcev ni želela govoriti. Radićeva se je sicer danes sestala tudi s predsednikom uprave Krajncem.
Država je interes za Prevent, ki je v zasebni lasti, pokazala izključno zato, ker gre za 1200 delovnih mest in ker je v Preventu zaposlen visoko usposobljen kader. "Trg pa tudi močno raste, povpraševanje je veliko," je še dejala ministrica.
Tudi s strani zunanjih opazovalcev so na ministrstvu dobili zagotovila, da je bila proizvodnja v Preventu kakovostna.
"Dva lastnika se ne moreta dogovoriti, trg ostaja, delavke imamo. Enostavno ne želimo, da ta trg odide drugam, kar se bo zgodilo, če se ne bomo hitro odzvali," je izpostavila Radićeva.
Zaposleni za zdaj stavkajo
Zaposleni v podjetjih Prevent Global in Prevent avtomobilski deli stavkajo zaradi še neizplačanih plač za junij. Po petkovi napovedi uprave, da bo v treh dneh podala predlog za stečaj podjetij, o čemer za zdaj še ni kaj znanega, so zaposleni danes prejemali informacije o pravicah in možnostih pomoči.
Po besedah predsednika svobodnega sindikata v podjetju Vlada Zormana so predstavniki obeh sindikatov, Rdečega križa, Karitasa in Centra za socialno delo Slovenj Gradec zaposlenim danes predstavili pravice in možnosti pomoči. Sindikata sta v sorazmernem deležu zaposlenim tudi priskrbela današnjo malico, saj bi sicer ostali brez malice, je pojasnil Zorman. Okoli 100 delavcev pa bi takoj potrebovalo enkratno socialno pomoč, saj nimajo več za preživetje.
Med zaposlenimi v omenjenih družbah jih je največ iz Mestne občine Slovenj Gradec (276 delavcev), sledijo pa občine Ravne na Koroškem (156), Dravograd (120), Radlje ob Dravi (102), Muta (56), Prevalje (52) in druge koroške občine in občine savinjsko-šaleškega območja. Med zaposlenimi v okviru podjetja Prevent avtomobilski deli je tudi 249 zaposlenih v obratu Mirna na Dolenjskem, ki so že od konca maja na čakanju. Ker zaposleni nimajo sredstev niti za prevoz do delavnega mesta, bodo stavko najverjetneje v torek nadaljevali kar doma.
Generalni sekretar in koordinator za stike z javnostjo društva Mali princ Igor Kristl pa je povedal, da njihovo društvo na računu SI56 05100-8013063564, ki so ga odprli pri Abanki Vipa d.d. v enoti Slovenj Gradec s pripisom POMOČ PREVENT zbirajo denarna sredstva, ki bodo namenjena tistim zaposlenim, ki so se znašli v največji stiski. Ponudili jim bodo prehrambene pakete, če pa bo teh sredstev dovolj, pa bodo pomagali tudi pri plačevanju položnic in ostalih stvari, tudi šolskih potrebščin za šoloobvezne otroke. Sredstva bodo zbirali vse dokler bo to potrebno. Društvo je sicer zelo aktivno sodelovalo tudi z društvom Food For Life Slovenija na humanitarnem področju na Haitiju, v začetku septembra pa v Ljubljani odpira zavetišče za brezdomne in deložirane ljudi.
Petek sprašuje vlado
Poslanec SDS Miro Petek pa je na vlado naslovil vprašanje, saj ga zanima, "koliko denarja iz posameznih ministrstev je bilo v zadnjem desetletju namenjenega za različne družbe v sistemu Prevent Global in družbe, ki so v posredni ali neposredni lasti Janka Zakeršnika, danes večinskega lastnika Preventa in tudi nagrajenca Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske dosežke“. Prav tako, koliko davkoplačevalskega denarja je bilo namenjeno za odpiranje Preventovih podjetij v tujini, kolikšna je vsota kreditov Prevent Globala, ki jih je ta družba najela v bankah v državni lasti, kakšna so zavarovanja in kakšna bo usoda teh kreditov v primeru stečaja. Petek je tudi opozoril na morebitne nepravilnosti v družbi in vprašal, ali jih bodo raziskali.
Oglasil pa se je tudi regijski odbor NSi Koroška, ki je zaradi napovedanega stečaja podjetja Prevent Global zaskrbljen. Kot so zapisali v sporočilu za javnost , to pomeni pravo socialno katastrofo za celotno regijo, hkrati pa so premierja in ministrico Radićevo pozvali, naj skušata družbo rešiti pred stečajem.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.