Tako kot vsakih 14 dni se bodo tudi jutri spremenile cene naftnih derivatov. 95-oktanski bencin se bo opolnoči tako podražil za 0,1 centa in bo po novem stal 1,263 evra za liter. Cena neosvinčenega 98-oktanskega in 100-oktanskega bencina se bo znižala, in sicer za en cent, na 1,279 evra za liter. Se bo pa zvišala cena dizla, in sicer za 0,017 evra, na 1,233 evra na liter, medtem ko bo cena avtoplina ostala nespremenjena, 0,786 evra za liter.
Nafta se bo dražila tudi v prihodnje

Direktor inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji Djani Brečevič je ocenil, da je na tokratno podražitev vplivalo več dejavnikov, zaradi katerih se je cena surove nafte povzpela na najvišjo raven v zadnjih dveh letih.
Na naftnem trgu se namreč nadaljuje optimizem, ki ga vztrajno spodbujajo konjukturni podatki iz ZDA in razvijajočih se gospodarstev Azije, zlasti Kitajske. Na rast cene je vplivalo tudi zelo hladno vreme v ZDA in Evropi ter v zadnjem času izrazito povečanje aktivnosti različnih špekulativnih kupcev. V primeru večjega obsega takšnega načina trgovanja bodo cene surove nafte po njegovem mnenju dosegle nekontrolirano visoke ravni.
Nafta se bo dražila tudi v prihodnje. V kratkoročnem obdobju bodo cene surove nafte na eni strani odvisne od hitrosti okrevanja svetovnega gospodarstva in od gibanja dolarja v primerjavi z evrom, na drugi strani pa bodo proizvodnja in tudi dokazane zaloge na konvencionalnih najdiščih postopoma upadale, kar pomeni, da bodo podjetja rezerve obnavljala bodisi na vedno težje dostopnih najdiščih bodisi v politično nestabilnih regijah tretjega sveta.
"To pomeni, da lahko upravičeno pričakujemo, da bodo tudi brez večjih pritiskov povpraševanja cene surove nafte zagotovo naraščale, vendar ocenjujem, da kljub predvideni svetovni gospodarski rasti v naslednjem letu ni za pričakovati, da bi cena bistveno presegla 100 dolarjev za 159-litrski sod," je poudaril Brečevič.
Kot je še pojasnil direktor inštituta, bo cena dizelskega goriva tudi v prihodnje nižja od bencinskega, kar naj bi s trošarinami regulirala vlada.
Cene pogonskih goriv v zadnjih letih

Cene pogonskih goriv so letos precej nihale in večinoma dosegle tudi rekordne vrednosti. Liter 95-oktanskega bencina je tako pred dvema tednoma pristal na najvišji vrednosti in dosegel ceno 1,262 evra. Najceneje, odkar smo v evroobmočju, smo ga lahko kupili decembra leta 2008, ko smo za liter odšteli le 0,827 evra. V letošnjem letu je cena omenjenega bencina poskakovala, a na koncu vselej pristala na višji ravni. Če smo januarja za liter odšteli 1,158 evra, ga 11 mesecev pozneje za isti denar dobimo skoraj deciliter manj, torej 0,917 litra.
Podobno je z 98-oktanskim bencinom, za katerega danes odštejemo 1,289 evra na liter. Cena se je tudi pri omenjenem bencinu gibala približno enako kot pri najbolje prodajanem 95-oktanskem. Najceneje smo ga lahko kupovali decembra pred dvema letoma, ko smo liter kupili za 0,845 evra. Letos je njegova cena narasla z 1,176 evra, kolikor smo za liter plačali januarja, na 1,289, kolikor stane liter danes.

Čeprav je tudi cena dizla naraščala, pa lastniki jeklenih konjičkov, ki pijejo dizelski motor, ne plačujejo več, kot so plačevali julija 2008. Takrat je bil dizel namreč na rekordni vrednosti, kar 1,311 evra za liter. Danes dobimo liter dizla namreč za 1,216 evra, kar pa je še zmeraj več, kot smo zanj plačali januarja 2007, ko je bil najcenejši. Takrat smo za liter plačali 0,887 evra.
Tudi cene avtoplina so se v zadnjih letih močno spreminjale. In če se iz leta v leto število avtomobilov na avtoplin povečuje, pa se cena avtoplina vztrajno draži. Za liter danes namreč odštejemo 0,786 evra, medtem ko smo maja lani za liter plačali le 0,497 evra. Tudi avtoplin je letos namreč dosegel rekordno raven.
Kot je znano, naftni trgovci cene goriv izračunavajo na vsakih 14 dni po modelu, ki temelji na gibanju borznih kotacij cen naftnih derivatov na svetovnem trgu ter na gibanju tečaja dolarja.
Koliko za liter goriva odštejejo drugod?
Po podatkih Avto-moto zveze Slovenije (AMZS), ki temeljijo na podatkih tujih partnerskih avtoklubov o cenah, ki se pogosteje pojavljajo na bencinskih črpalkah, imajo najvišje cene naftnih derivatov v Turčiji. Liter 95-oktanskega bencina stane okoli 1,93 evra, 98-oktanskega bencina 1,96 evra, dizelskega goriva pa 1,64 evra.

Pri 95-oktanskem bencinu Turčiji sledita Norveška (1,69 evra) in Nizozemska (1,62 evra), pri 98-oktanskem Grčija (1,76 evra) in Norveška (1,74 evra), pri dizelskem gorivu pa Norveška (1,61 evra) in Velika Britanija (1,49 evra).
Po teh podatkih so najcenejša goriva v Rusiji, kjer liter 95-oktanskega bencina stane okoli 0,63 evra, 98-oktanskega bencina 0,65 evra, dizelskega goriva pa 0,58 evra.
Med sosednjimi državami ima najdražja goriva Italija, in sicer liter 95-oktanskega bencina stane okoli 1,42 evra, 98-oktanskega 1,50 evra, dizla pa 1,29 evra. V Avstriji je liter 95-oktanskega bencina okoli 1,26 evra, 98-oktanskega bencina okoli 1,37 evra, dizelskega goriva pa 1,20 evra. Na Hrvaškem liter 95-oktanskega bencina stane okoli 1,22 evra, 98-oktanskega bencina 1,24 evra, dizelskega goriva pa 1,13 evra.
KOMENTARJI (537)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.