Čebelarska zveza Slovenije nasprotuje spremembam zakona o fitofarmacevtskih sredstvih, ker ta po ocenah zveze širi dostopnost tovrstnih sredstev tudi tistim uporabnikom, ki nimajo ustreznih dokazil o usposobljenosti za njihovo uporabo. S priznavanjem registracij tovrstnih sredstev iz drugih članic EU pa se po njihovem mnenju širi njihova izbira na slovenskem trgu.
Bojazen pred novimi pomori čebel
Čebelarji se zato bojijo večjega števila pomorov čebel. "Na veliko žalost vseh čebelarjev nove predlagane rešitve omogočajo večjo dostopnost in izbiro fitofarmacevtskih sredstev tako profesionalnim kot tudi neprofesionalnim uporabnikom. Možnost nakupa nevarnih sredstev bodo namreč imeli tudi posamezniki, ki ne bodo opravili izobraževanja o varni uporabi pesticidov," so pojasnili in dodali, da takšna zakonska določila ne bodo zaščitila avtohtone kranjske čebele, posledično pa tudi kakovosti medu.
Za zatiranje majhnih kultur
Nasprotnega mnenja kot čebelarji je direktorica Fitosanitarne uprave RS Katarina Groznik. Kot je pojasnila na nedavni seji parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, "se še naprej ohranja omejena prodaja fitofarmacevtskih sredstev, spreminja se le način prodaje za manj nevarna fitofarmacevtska sredstva".
Ohranja se tudi veljavni sistem registracije fitofarmacevtskih sredstev, ki pa ga nameravajo dopolniti, je zatrdila. "Dopolnjujemo ga pravzaprav le v tem segmentu za majhne kulture, to so razna jagodičevja, borovnice, oljke, lešniki, kakiji in vrtnine, kjer zaradi majhne uporabe v celotni Sloveniji enostavno ni ekonomskega interesa proizvajalcev in ne vlagajo registracij, kar pomeni, da ti pridelovalci enostavno nimajo nobenega sredstva, kadar jim ta pridelek napadejo bolezni in škodljivci," je dejala.
Alojz Sok (NSi): Brez pesticidov ni ničesar
Širitev uporabe fitofarmacevtskih sredstev se ne zdi problematična tudi poslancu NSi Alojzu Soku. "To, kar je bilo narejeno s prejšnjim zakonom, da si morajo vsi pridobiti neko izkaznico bolj kot pa znanje, je bil način, da se je na nek način poseglo v žepe vseh ljudi, ki se s tem morajo ukvarjati, bistvenega učinka pa ni bilo," je dejal na seji in dodal, da brez zaščitnih sredstev danes ni mogoče pridelati nič.
V Sloveniji čebelari okrog 8000 čebelarjev z več kot 170.000 čebeljimi družinami. Povprečno pridelajo od 1300 do 2500 ton visokokakovostnega medu letno. Glede na to, da je povprečna poraba medu na prebivalca v Sloveniji 1,1 kilograma letno, se Slovenija z medom oskrbuje sama. Zanimivo je, da se večina (80 odstotkov) slovenskega medu proda na domu, kažejo podatki zveze.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.