
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) vlado poziva, naj iz predloga zakona, ki predvideva uvedbo davčnih blagajn, nemudoma umakne določbo o sankcioniranju potrošnikov.
Zakaj imamo inšpekcije, če se odgovornost za tržni in davčni nadzor prelaga na potrošnike, se sprašuje predsednica ZPS Breda Kutin.
Uvedbo davčnih blagajn z 2. januarjem 2016 predvideva predlog zakona o davčnem potrjevanju računov. Tega je vlada predstavila v četrtek, ko je Mateja Vraničar s finančnega ministrstva povedala, da bodo morali zavezanci, preden bodo natisnili račun, tega prek internetne povezave potrditi na Finančni upravi RS (Furs).
V osnutku zakona je predvideno tudi kaznovanje potrošnikov v primeru, da ne bodo prevzeli in zadržali računa neposredno po odhodu iz poslovnega prostora oz. do poteka garancijske dobe oz. ga na zahtevo ne bodo predložili pooblaščeni osebi. Globa lahko sega od 40 pa vse do 400 evrov.
''Tak ukrep je nesorazmeren, saj bo potrošnik, če nima veljavnega računa lahko prikrajšan že s tem, da bo imel težave pri uveljavljanju garancije oz. stvarne napake za izdelek, če bo šlo kaj narobe,'' so opozorili pri ZPS in dodali, naj vlada nemudoma umakne 3. odstavek 12. člena in 17. člen, ki opredeljuje sankcioniranje potrošnikov.
"Predlagani ukrep ponovno potrjuje našo ugotovitev, da v vladi sploh nimamo več ministra za varstvo potrošnikov in da potrošniki (p)ostajamo zgolj davkoplačevalci," so se v sporočilu za javnost odzvali v ZPS.

Namesto tega pogrešajo ukrepe, ki bi potrošnike spodbudili, da zahtevajo račun. A ne zaradi sankcij, ki jih sicer lahko doletijo, temveč zaradi prednosti, ki jih za področje zdravstva, otroškega varstva, izobraževanja in delovanje socialne države prinaša poštena obdavčitev državljank in državljanov, so zapisali.
Namen te določbe je sicer spodbuditi potrošnike, da vzamejo račun oz. ga zahtevajo, kadar ga ponudnik blaga in storitev ne izda. Dodatno je kot spremljajoča aktivnost ob uveljavitvi tega zakona predvidena tudi nagradna igra, podobno kot pri uveljavitvi davka na dodano vrednost v letu 1999.
Kaj pravita 12. in 17. člen predloga zakona o davčnem potrjevanju računov?

12. člen (obvestilo o računu in obveznost kupca)
(2. odstavek)
Kupec blaga oziroma prejemnik storitve mora prevzeti račun in ga zadržati neposredno po odhodu iz poslovnega prostora in ga na zahtevo predložiti pooblaščeni osebi davčnega ali tržnega organa v skladu z zakonom, ki ureja tržno inšpekcijo.
(3. odstavek)
Kupec blaga oziroma prejemnik storitve mora v primeru dobave blaga oziroma izvajanja storitve v prostorih kupca oziroma prejemnika prevzeti in zadržati račun do poteka garancijske dobe in ga na zahtevo predložiti pooblaščeni osebi davčnega ali tržnega organa.
17. člen (prekršek kupca)
Z globo od 40 do 400 evrov se kaznuje za prekršek kupec blaga oziroma prejemnik storitve, če ne prevzame in zadrži računa neposredno po odhodu iz poslovnega prostora oziroma do poteka garancijske dobe oziroma ga na zahtevo ne predloži pooblaščeni osebi (drugi in tretji odstavek 12. člena).
KOMENTARJI (594)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.