Člani Ekonomsko socialnega sveta (ESS) so se na današnji seji strinjali, da je sedanja minimalna plača glede na življenjske stroške prenizka, zato so sklenili, da je potreben nov dokument, ki bo nasledil sedanji socialni sporazum in bo na kratko opredeljeval ključna vprašanja. Sklenili so tudi, da čim prej potrebujejo odgovore, kaj bo z višino minimalne plače in kakšne bodo spremembe pri dohodnini, s katerimi bi se lahko zvišala neto minimalna plača.
Predstavniki sindikatov so na seji, ki je bila namenjena ekonomsko-socialnemu položaju zaposlenih, opozorili, da ima veliko delavcev nizke plače, ki ob sedanji ravni življenjskih stroškov komaj omogočajo preživetje. Tako so predlagali takojšen dvig najnižjih plač, pri čemer bi minimalna plača dosegla 600 evrov neto, nova dohodninska razreda za najvišje plače, obvezno udeležbo delavcev pri dobičku, upoštevanje produktivnosti na ravni panog in podjetij pri plačah ter "razumno" omejitev managerskih plač.
Zavzeli so se tudi za začetek dogovarjanj o novem plačnem modelu v okviru kolektivnih pogodb, za izboljšanje dialoga med zaposlenimi in upravami družb, vlado pa so tudi pozvali, naj umakne predloge (pokojninske in zdravstvene) reforme, ki bi poslabšala položaj delavcev.
Med možnimi ukrepi je energetska prenova stavb, za katero bi bilo moč pridobiti evropska sredstva, ki bi omogočila nova delovna mesta in zagon v delu industrije, je navedel predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.
Delodajalci so pozdravili pobudo za nov socialni sporazum in podprli dvig plač, a le "za dobro opravljeno delo", ne vseh plač z vsemi dodatki. Treba je upoštevati razlike med podjetji in panogami, so poudarili in opozorili na visok strošek dela v dodani vrednosti, ki po besedah Alenke Avberšek iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) presega 60 odstotkov, medtem ko bi za konkurenčnost moral biti pri okoli 50 odstotkih. Cilj bi morala biti družbeno odgovorna podjetja in država, ki bo s pravimi ukrepi omogočila ustvarjanje višje dodane vrednosti.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole je pozdravil pobudo za pogajanja v okviru kolektivnih pogodb, saj da so v sedanjih razmerah pomanjkljive. "Licitiranje" glede višine minimalne plače se mu ne zdi pravi način, zato meni, da bi se morali o dvigu minimalne plače dogovoriti skupaj vsi trije partnerji. Delodajalci so opozorili tudi na možnost zvišanja neto minimalne plače z neobdavčenjem teh plač.
Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Miloš Pavlica je zagotovil, da bo vlada "v najkrajšem času" pripravila izhodišča za nov socialni dogovor. Dejal je, da je vlada z letošnjim proračunom in proračunom za 2010 in 2011 prisluhnila socialnim stiskam ljudi, ki so se znašli v krizi, in tudi uspela zagotoviti sredstva za razvojne politike.
Najnižji življenjski stroški znašajo 562 evrov, je ugotovitve ministrstva za delo ponovila državna sekretarka na ministrstvu Anja Kopač Mrak. Tako je sedanja minimalna plača prenizka in jo je treba zvišati, si pa "ne moremo privoščiti takojšnjega skoka na to višino". Zato je po njenem potreben dogovor socialnih partnerjev, na kakšen način dvigniti minimalno plačo. Strinjala se je, da je potrebno ustrezno stimulativno okolje za prestrukturiranje gospodarstva.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.